Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Колку би ме коштало плин атестиран одприлика на 1.6i 16V мотор за фиат ? Благодарам.
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
Здраво
Вчера ја однесовме колата на сервис за промена на масло и филтри, колата е Ауди 2.5 ТДИ од 2001 караван кватро. Автомеханичарот стави Тотал 10W-40 6.5 литри додека во книгата пишува дека треба 5 литри!! и денес забележавме дека од кај машината нешто тропа дали е можно од маслото да тропат вентилите бидејќи има 1,5 литри повеќе????

Благодарам
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Здраво
Вчера ја однесовме колата на сервис за промена на масло и филтри, колата е Ауди 2.5 ТДИ од 2001 караван кватро. Автомеханичарот стави Тотал 10W-40 6.5 литри додека во книгата пишува дека треба 5 литри!! и денес забележавме дека од кај машината нешто тропа дали е можно од маслото да тропат вентилите бидејќи има 1,5 литри повеќе????

Благодарам
Земи испушти го вишокот масло..Никако не чини да има толку вишок,да е 200-300 грама ај и така и така..Ама како можел литро и пол да стави повеќе,нели ќе прелива на шипката..Инаку турбодизелите секогаш маслото треба да биде на максимум..Вака може да нагаѓаме од што тропа..Врати му ја на "мајсторот" и нека провери.
 

Cataclysm

Член од
2 февруари 2009
Мислења
223
Поени од реакции
647
Имам Opel Corsa B 1996, мотор 1.4 бензин. Се оди добро освен што ми се појави еден проблем. Почна да свети check engine, ама не свети константо, туку се појавува и се губи, обично се губи кога е во лер колата или кога ја возам на повисоки обрати. Исто така знае низ возење да почне наеднаш да засецка (трокира) како да се гуши моторот, но тоа трае само 2-3 секунди и после пак си работи најнормално.
Го најдов OBD портот за диагностика, ама не беше OBD II, туку изгледаше нешто вака:

Побарав нешто низ форуми ги врзав пиновите со кабел, како што се на сликава, и колку што можев да видам колку пати трепкаше check engine сијалечето, овие кодови ми излегоја:
13 Oxygen sensor No change in voltage/open circuit.
22 Throttle Potentiometer Sensor (TPS) Low voltage

Сега ме интересира дали имам проблем со овие сензори (т.е дали точно сум видел) или е нешто сосема друго?
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Провери си ламбда сондите (пред и после катализатор). Или можеби е една. :)

Другото, потенциометарот на педалата за гас (најверојатно не е на сајла). :)
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
224
Поени од реакции
70
најверојатно е на сајла само потенциометарот TPS e зардно на пеперутката на усисната грана, туку ако е повремено трокирањето да ги напрска конекторите со контакт спреј и да провери дали се разлабавени и губат повремено контакт
 
Член од
25 април 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
hey pomagajte imam fosti 150 cc ama beljaa mi se zezna vinto kaj sho se klava svekica care kazujte kako da se napravi a da nee e dekla cela
 
S

StormRage

Гостин
Ај вака, имав проблем со мерцедесот ми мешаше уље со водата од ладњакот, причини милион. Е сеа, има ладњаче за уљето и го сменивме ама мора да го измијам моторот внатрешно... имало посебни машини појма неам... Некој да не знае каде можам да најдам такво нешто да го однесам да го исчистат?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Здраво
Вчера ја однесовме колата на сервис за промена на масло и филтри, колата е Ауди 2.5 ТДИ од 2001 караван кватро. Автомеханичарот стави Тотал 10W-40 6.5 литри додека во книгата пишува дека треба 5 литри!! и денес забележавме дека од кај машината нешто тропа дали е можно од маслото да тропат вентилите бидејќи има 1,5 литри повеќе????

Благодарам
Во книгата ти пишува 5л, ама не сметајќи го и маслото во филтерот, а на ауди 2.5 филтерот собира повеќе од литар.
 

Iµµortal

사범님
Член од
26 јули 2011
Мислења
711
Поени од реакции
387
sto da pravam so turbovo na focus 1.8 tddi denovive ne go osekam sigurno ima lufta dali se prai kolku kosta odprilika pravenje ili dali da kupam od odpad ako najdam sto rasturaat drugo turbo i da go stavam ae sovet sto kako i odprilika kolku ke me kosta
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Во книгата ти пишува 5л, ама не сметајќи го и маслото во филтерот, а на ауди 2.5 филтерот собира повеќе од литар.
Де постирај го тој филтер на кола што збира литро и пол масло во него?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Kaj da kupam upatstvo za golf 5 benzinec 1.4? Ili da simnam od internet? Kaj mene duri vcera onaka vidov deka e na germanski. Do sega ne mi pritrebalo, fala bogu i vcera ne mi pritreba tuku onaka slucajno ama neka se najde. Inace kolata e od tuka kupena od porse ama so im teknalo da stavat nemacki manual....
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Заедно со филтерот 5.3
Абре на камионот кај нас едвај 600-700 милилитри масло собира во филтерот,не па литро и пол,само глупости се пишуваат тука.Иначе што бидна со колата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom