Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Здраво ај ако може да ми кажете отприлика колку ке ме кошта царина за овој GOLF V 2.0 TDI http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11392051488036745&f1=details&slink=63qmck ili ovoj http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11396210831282091&f1=details&slink=63qmck
Околу 2000 евра со се регистрација плус минус,би требало да поминеш..
 
Член од
23 февруари 2014
Мислења
9
Поени од реакции
0
zdr me interesira mislenje ili iskustvo za seat leon 1.8 20v turbo od 1999-2004 god kako e za odrazavanje i kolku mu e potrosnjata fala vi na mislenjata i odgovorite
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Колку би биле давачките да се увезе рено меган 2010 год дизел?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
На оглас пишува .. "Цената на возилот е нецаринето, се царини за 1 ден" .. Не капирам , можам да го земам и да го царинам кога сакам или што е муабетот ?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
На оглас пишува .. "Цената на возилот е нецаринето, се царини за 1 ден" .. Не капирам , можам да го земам и да го царинам кога сакам или што е муабетот ?
Муабетот е дека неможе да го продаде,и да те привлече што е можно посилно,да те намами фактички..Дај му ги ти парите,па он ќе го царини,сигурно за една ден неможе сите работи да се завршат,најмалку 4-5 дена..Јас колата од тука ја купив,па таблици чекав 4-5 дена,Шипацот што работи во АМСМ си ги споил деновите од четврток до понеделник..И никој ништо не му може..
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Муабетот е дека неможе да го продаде,и да те привлече што е можно посилно,да те намами фактички..Дај му ги ти парите,па он ќе го царини,сигурно за една ден неможе сите работи да се завршат,најмалку 4-5 дена..Јас колата од тука ја купив,па таблици чекав 4-5 дена,Шипацот што работи во АМСМ си ги споил деновите од четврток до понеделник..И никој ништо не му може..
Му ебам ... остај тоа на страна, знам колку се чека ... не го не ми е јасно, ја купуваш и сеа ти стои дома, и кога сакаш можеш да ја цариниш ? Или мора за одредено време .. недела, две, три ..
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Му ебам ... остај тоа на страна, знам колку се чека ... не го не ми е јасно, ја купуваш и сеа ти стои дома, и кога сакаш можеш да ја цариниш ? Или мора за одредено време .. недела, две, три ..
Ја купуваш и тој оди во царината,во Скопје,Штип,незнам кај има уште..И тој ги брка сите работи..Може само да ти одолговлекува ден-два-три,а ако не ја царини за одредено време ќе му ја конфискуваат,тоа знам..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
На оглас пишува .. "Цената на возилот е нецаринето, се царини за 1 ден" .. Не капирам , можам да го земам и да го царинам кога сакам или што е муабетот ?
Se carini za eden den, homologacija 5-6 dena i posle uste 5-6 dena se ceka za tablici.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Може да се царини за еден ден или ден и пол само ако го ополножете шпедитерот во шпедиција и плаќаш за услуга 2500 или 3000 денари па тие ќе брка работа најбрзо ,па потоа кај регистрацијата PSG или како и се викаше,тие ќе бркаат заедно за ТУВ и хомологација околу 9500 денари вкупно сега би требало да се поефтини и на крај останува регистрирање за 3-5 работни дена и завршена работа.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Едно прашање, да не знаете каде би можел да порачам од на интернет дел за комбе Mercedes MB 100 на старо или било како, на ново нека е.
Се работи за механизам за лизгачка врата (заокруженото со црвено на сликата).

Комбето е произведено во 1995 година, доколку не може преку интернет, каде би можел да најдам самиот?

Mercedes-Benz_MB100_front_20080704.jpg
 
Член од
25 март 2014
Мислења
31
Поени од реакции
20
Здраво форумџии :) ме интересира каде може да се најде водоотпорен матерјал за кров на Citroen Diana. Негде отприлика матерјалот треба да биде 2 на 1 метар..позз.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Може да се царини за еден ден или ден и пол само ако го ополножете шпедитерот во шпедиција и плаќаш за услуга 2500 или 3000 денари па тие ќе брка работа најбрзо ,па потоа кај регистрацијата PSG или како и се викаше,тие ќе бркаат заедно за ТУВ и хомологација околу 9500 денари вкупно сега би требало да се поефтини и на крај останува регистрирање за 3-5 работни дена и завршена работа.
Se carini za eden den, homologacija 5-6 dena i posle uste 5-6 dena se ceka za tablici.
Ја купуваш и тој оди во царината,во Скопје,Штип,незнам кај има уште..И тој ги брка сите работи..Може само да ти одолговлекува ден-два-три,а ако не ја царини за одредено време ќе му ја конфискуваат,тоа знам..
Муабетот ми беше, нели му ја конфискуваат ако не ја царини за 24 часа, или грешам ?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Здраво форумџии :) ме интересира каде може да се најде водоотпорен матерјал за кров на Citroen Diana. Негде отприлика матерјалот треба да биде 2 на 1 метар..позз.
Некоја церада да видиш,од тие за камиони..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Муабетот ми беше, нели му ја конфискуваат ако не ја царини за 24 часа, или грешам ?
Па за царина мора веднаш да се пријави ако задоцниш тоа следува како казна (пенали) околу 15/20 посто од царинска вредност ,а ако пак немаш пари за пенали ќе те конфискува.


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Вака , земав да го отварам гепекот и незнам ни јас како откорнав цело парче пластика од колава :pos:, не е за смеење него за плачење е работава со каков само чкарт материјал ли ги прават коливе , парчето што го откорнав се наоѓа одма до дугмето за стискање за да се отвори гепекот и не е воопшто мало негде 3-4цм е , дали ке можам сам да го средам тоа да го залепам некако ама да не се приметува или ке мора да ја носам на мајстор/лимар да ја среди со некој посебен лепак.(пробав со супер лепак и стои ама многу е цигански , ептен се познава) give me some fucking advise неможам да ја гледам така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom