Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.034
Поени од реакции
57.162
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/1443586-Opel-Vectra--97-moze-i-zamena

Би смеел да ја вози оваа возач почетник, пошо се ограничени на јачина од 75kw, а колку имат оваа појма неам? И кубиците се мислам ограничени само незнам дали на 1400 или 1600?
Само доколку е со 1.6 мотор. Другите бензинци на Вектра се над 75KW
Ќе треба да се јавиш да ти каже што мотор има колава. Во огласот никаде нема наведено.

А ограничување по кубикажа немам сретнато, само по моќност (75KW) :)
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Само доколку е со 1.6 мотор. Другите бензинци на Вектра се над 75KW
Ќе треба да се јавиш да ти каже што мотор има колава. Во огласот никаде нема наведено.

А ограничување по кубикажа нема сретнато, само по јачина (75KW) :)
Се јавив рече дека била 1.6 мотор, то значит дека е 75кw и дека смеам да возам?
Иначе можит сум грешка за кубикажата затоа и прашав овде :)
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.034
Поени од реакции
57.162
Се јавив рече дека била 1.6 мотор, то значит дека е 75кw и дека смеам да возам?
Иначе можит сум грешка за кубикажата затоа и прашав овде :)
1.6 мислам има 2 модела, но кој и да е, можеш да го возиш
1.6i = 55KW
1.6i 16V = 74KW

За најсигурно ќе си видиш и во сообраќајната, ако си заинтересиран да ја купуваш :)

А пред некое време кога купував и јас гледав на истово, да биде испод 75KW.
Од некаде слушнав не смеело и над 1500 кубика. Се распрашав, ми рекоа немало никаква врска тоа.
Еве го законот. Исто и таму наведена е само моќноста на моторот :)
http://www.makedonijapat.com.mk/uploads/Bezbednost_vo_soobrakajot_na_patistata_54_03052007.pdf
Член 240
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Проблем со опел корса б 1.0 12в
Проблемот е следен колата си работи убаво си влече добро нема проблеми но во последно време кога ке ја запнам на поголема брзина над 100 км на час се слуша тропкање во моторот клкоти како дизел а си оди не губи снага ни немам приметено некој други симптоми, е сега кога ке ја изгасам колата ја оставам 5 мин ја палам пак и се си е нормално звукот се нормализира.Мислев дека е до мслото иако имаше само 5000 км поминато со него SWAG 10W 40 го заменив сега ставих арал 10w40 и пак истиот проблем кога возам до 100 е се ок над 100 се јавува тој звука на топкање-штракање.http://www.youtube.com/watch?v=V0Bu33_7RV0 еве и видео како звучи тоа
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Проблем со опел корса б 1.0 12в
Проблемот е следен колата си работи убаво си влече добро нема проблеми но во последно време кога ке ја запнам на поголема брзина над 100 км на час се слуша тропкање во моторот клкоти како дизел а си оди не губи снага ни немам приметено некој други симптоми, е сега кога ке ја изгасам колата ја оставам 5 мин ја палам пак и се си е нормално звукот се нормализира.Мислев дека е до мслото иако имаше само 5000 км поминато со него SWAG 10W 40 го заменив сега ставих арал 10w40 и пак истиот проблем кога возам до 100 е се ок над 100 се јавува тој звука на топкање-штракање.http://www.youtube.com/watch?v=V0Bu33_7RV0 еве и видео како звучи тоа

Според звукот личи како раштелувани вентили барем мене ми звучи така,но можеби е и до некоја свекичка да е отидена или е при крај.....

Провери каблите од свекичките да не бега струјата,ама само навечер најубаво се гледа дали бега некаде.Ако е пробиен кабелот ке приметш искра која ке бега до најблиското парче метал во близина.
Провери вентилите ако не се штелувани.
На крај провери со горивото.Јас имав сличен случај почнаа да тропаат вентилите ама само на високи вртежи.Сменав гориво и се си дојде во најдобар ред.....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Проблем со опел корса б 1.0 12в
Проблемот е следен колата си работи убаво си влече добро нема проблеми но во последно време кога ке ја запнам на поголема брзина над 100 км на час се слуша тропкање во моторот клкоти како дизел а си оди не губи снага ни немам приметено некој други симптоми, е сега кога ке ја изгасам колата ја оставам 5 мин ја палам пак и се си е нормално звукот се нормализира.Мислев дека е до мслото иако имаше само 5000 км поминато со него SWAG 10W 40 го заменив сега ставих арал 10w40 и пак истиот проблем кога возам до 100 е се ок над 100 се јавува тој звука на топкање-штракање.http://www.youtube.com/watch?v=V0Bu33_7RV0 еве и видео како звучи тоа
Кога работи колата и стиснеш кумплуг се губи тропкањето?Дими на ауспух колата?
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Колата си работи ок ни дими ниту имам проблеми со палење покачена потрошувачка и тропкањето е независно од кумплугот во која состојба е , проблемот се јавува само на брзини над 100 км и моторот звучи како на клипот и после тоа ке ја изгасам 5 минту пауза ја палам и се си е во ред нормално работи
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Колата си работи ок ни дими ниту имам проблеми со палење покачена потрошувачка и тропкањето е независно од кумплугот во која состојба е , проблемот се јавува само на брзини над 100 км и моторот звучи како на клипот и после тоа ке ја изгасам 5 минту пауза ја палам и се си е во ред нормално работи
Се јавува само на брзини над 100км/ч или над одреден број на вртежи на моторот?Над 100км/ч се јавува само во 5-та или истото го прави и во 4-та брзина?
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Значи вака над 100км на час возам во 5 брзина и мојот заклучок е дека е повеке време на повисоки вртежи нема врска која брзина е но бидејки во 5 брзина може да возам повеке време над 100 до 120 км повеке не ја возам се јавува овој проблем а за оваа количе на овие брзини моторот мора да работи во повисок број на вртежи.
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18
Според мене може да е и ланчето.Но сепак појди си на мајстор напрај дијагностика да не е некој сензор поврзан со работата на моторот или па крајно вентилите инаку корсите така штракаат кога ланчето е старо и извозено.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Според мене може да е и ланчето.Но сепак појди си на мајстор напрај дијагностика да не е некој сензор поврзан со работата на моторот или па крајно вентилите инаку корсите така штракаат кога ланчето е старо и извозено.
Ланчето комплет со затегачи е променето пред 7000 км зарем е можно за толку кратко време да се расипи, инаку колата си ја возам секојденвно внимавам на брзината(обратаите) ја возам побавно и ок е се сега мометално само што направив 25км со неа до работа и ок си е се.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.735
Поени од реакции
17.431
Незнам баш дали е за тука прашањево,тестовите за возачка се тие објавени на страната на министерството?600 се мислам.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Предлог за автомобил до 3.000 евра, да биде дизел и да не е повеќе од 75kw... ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom