Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Da,korisen sovet. jas ova go prakticiram na sekoe treto menjanje na ulje. Ako ima zapeceno gjubre vo kanalite i kaj karikite ke go očisti. Inaku kolata može komotno i da se vozi so mešanica pola ulje pola nafta,posebno ako e dizel.,Isto i benzinec može ovaka da se očisti. Ali ne da se ispušti celoto ulje,obavezno edno litro da ostane vnatre.
Koga si kupuvam kola lično za mene pred da go smenam uljeto prvpat ja vozam so mešavina pola nafta pola ulje barem 200-300km.
убо прашање. јас го прам истото, ама наместо нафта со бензин го прам. Бензинот е многу поголем растварач на мрснотии од дизелот. Се препорачува да го прајте на 50-60.000 км еднаш.
Oд нафтата и бензинот нема ли да се упропастат гумичките на вентили

Мене, како на скоро па тотален лаик, ова ми личи на тешки „бабини деветини“ во авто-мото верзија, и веројатно штетна постапка. Но, нека се изјаснат постручните.
Имене ми дојде идеја дека некој пробал па се :гомце::гомце::гомце: па сега и јас да зафркнам некого со советот
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
18
Поени од реакции
6
убо прашање. јас го прам истото, ама наместо нафта со бензин го прам. Бензинот е многу поголем растварач на мрснотии од дизелот. Се препорачува да го прајте на 50-60.000 км еднаш.
Ти озбилно ова?
Ако му туриш ти на дизел мотор, во маслото бензин и да возиш 200-300 км ништо нема да остани од бош, дизни,карики, хилзни, лагери.И незнам каква густина и вискозност има магичната мешавина за да создава притисок пумпата за масло.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Benzin može da se stavi samo za brzo perenje. Ja ne bi stavil benzin vo motor sto raboti. Eventualno go pališ i za 10tina sekundi go gasiš. naftata e druga prikazna,taa em čisti em podmačkuva isto kako ulje. Koga ke staviš pola nafta i pola ulje pred da go menjaš uljeto nafta ke treba da doturaš na sekoi 50tina kilometra oti taa ke se troši i isparuva. ama motorot posle 200km ke go izglanca od celoto gjubre. Vi kažuvam 100% proverena rabota. Ako nekete taka da ja vozite kolata,ondak ostavete samo litar ulje vo karterot i napunete nafta do maksimum. Zapali kolata i ostavi ja taka da poraboti 5-10 minuti vo mesto,ne treba poveke.Posle smeni uljeto. Ova mnogu pomaga ako pred toa ne se menjalo redovno uljeto i se zapekle uljnite kariki,ima koli sto trošat mnogu ulje zaradi ovoj problem,ako se čisti motorot so nafta može uljnite kariki da popuštat i da prestane da troši ulje,može i da digne kompresija Da vidite samo kakvo gjubre sve se sobira po kanalite i kaj karikite.
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 20:16 ---
Таксист со Сеат Алхамбра 1.9 TDI 110 коњски сили(читај Волксваген Шаран),кога стегна ладното,на бензинска и дотури 2.5 литри бензин.На враќање од турата,му откажа водната пумпа,и му го исфрлила цело масло,за малку ќе ја прегреал.Значи не поминал ни 100 километри.Незнам колку ова има врска со тоа погоре,али бензин во дизел возило не е препорачливо да се клава.За чистење на моторот,дизни,бош пумпа,има адитиви колку ти душа сака,на Ликви Моли.Поарно такво би ставил,отколку бензин.200-300 грама од тоа адитивот на 30-40 литри нафта и ни да се замараш ни ништо.Ама и тоа не е којзнае колку здраво за моторот.
Što ima vrska vodnata pumpa so uljeto i gorivoto? Taa nema nikakov kontakt so uljeto od motorot.Baska pa ako staviš malku benzin vo naftata? Ništo. Gorivoto ni so uljnata pumpa nema dopirna točka i nisto zaednicko. Kojznae sto problem imal toj so šaranot.
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 20:18 ---
brat valvoline go sledam nekolku postovi nanazad preku sekoj eden post gluposti tresi :D ne go zemaj zdravo za gotovo nisto ne razbira :D
Na tebe može predavanje da ti oddržam,bez razlika za što i za koja kola.
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Benzin može da se stavi samo za brzo perenje. Ja ne bi stavil benzin vo motor sto raboti. Eventualno go pališ i za 10tina sekundi go gasiš. naftata e druga prikazna,taa em čisti em podmačkuva isto kako ulje. Koga ke staviš pola nafta i pola ulje pred da go menjaš uljeto nafta ke treba da doturaš na sekoi 50tina kilometra oti taa ke se troši i isparuva. ama motorot posle 200km ke go izglanca od celoto gjubre. Vi kažuvam 100% proverena rabota. Ako nekete taka da ja vozite kolata,ondak ostavete samo litar ulje vo karterot i napunete nafta do maksimum. Zapali kolata i ostavi ja taka da poraboti 5-10 minuti vo mesto,ne treba poveke.Posle smeni uljeto. Ova mnogu pomaga ako pred toa ne se menjalo redovno uljeto i se zapekle uljnite kariki,ima koli sto trošat mnogu ulje zaradi ovoj problem,ako se čisti motorot so nafta može uljnite kariki da popuštat i da prestane da troši ulje,može i da digne kompresija Da vidite samo kakvo gjubre sve se sobira po kanalite i kaj karikite.
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 20:16 ---

Što ima vrska vodnata pumpa so uljeto i gorivoto? Taa nema nikakov kontakt so uljeto od motorot.Baska pa ako staviš malku benzin vo naftata? Ništo. Gorivoto ni so uljnata pumpa nema dopirna točka i nisto zaednicko. Kojznae sto problem imal toj so šaranot.
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 20:18 ---

Na tebe može predavanje da ti oddržam,bez razlika za što i za koja kola.
mozis da se probas a so ce naprajs neznam posto kako so gledam ovde samo lajs nesto a ne kasas :) se silis jas ne da napajdzam ama prodavas pufki na nekoj so ne razbira a ti uvoznik na koli si ili?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Imase lanos neli? Eve na brzina maanite: Gi jade kapite na hidropodizačite ponekogas i bregastata i počnuva da tropka masinata,cestopati sami se kinat srafovite od izduvnata grana od zesko,stradaat sponite,cesto crknuva bombinata i motorceto za sauk. Znaes za sto zboram ili ne i pokraj toa sto imas lanos?
Na 90% od kolite im gi znam maanite i kaj treba i sto treba da se gleda.
p.s.
Ova so naftata vo karterot ne e moja izmišljotina,toa e stara majstorija što ja primenuvaat nekoi majstori,obično podobrite.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Imase lanos neli? Eve na brzina maanite: Gi jade kapite na hidropodizačite ponekogas i bregastata i počnuva da tropka masinata,cestopati sami se kinat srafovite od izduvnata grana od zesko,stradaat sponite,cesto crknuva bombinata i motorceto za sauk. Znaes za sto zboram ili ne i pokraj toa sto imas lanos?
Na 90% od kolite im gi znam maanite i kaj treba i sto treba da se gleda.
p.s.
Ova so naftata vo karterot ne e moja izmišljotina,toa e stara majstorija što ja primenuvaat nekoi majstori,obično podobrite.
Вака читам и се чудам што се нема да ни текне.
Што добиваш ако да претпоставиме го исчистиш моторот одвнатре кога дизелите најголем проблем прават со издувните гасови? А ова со нафта и бензин во мотор внатре I DONT THINK SO само поголоема беља праиш не добиваш ништо.Ако е нешто потрошено со чистење не го враќаш назад.Да на стари дизели се става зимно време алхохол не бензин ама на стари дизели што и на црвена нафта па и на зејтин да им ставиш ќе работат.
Со други зборови да не се правиме паметни многу значи постојат мајстори професионалци (малку ама ги има) што го решаваат проблемот ако настане , а не ние поради превентива си праиме бељи па после не чеша џебот
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 21:54 ---
Imase lanos neli? Eve na brzina maanite: Gi jade kapite na hidropodizačite ponekogas i bregastata i počnuva da tropka masinata,cestopati sami se kinat srafovite od izduvnata grana od zesko,stradaat sponite,cesto crknuva bombinata i motorceto za sauk. Znaes za sto zboram ili ne i pokraj toa sto imas lanos?
Na 90% od kolite im gi znam maanite i kaj treba i sto treba da se gleda.
p.s.
Ova so naftata vo karterot ne e moja izmišljotina,toa e stara majstorija što ja primenuvaat nekoi majstori,obično podobrite.



и коа возиш над 60 ако отвориш прозор дува а? без лутење
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 21:56 ---
Ти озбилно ова?
Ако му туриш ти на дизел мотор, во маслото бензин и да возиш 200-300 км ништо нема да остани од бош, дизни,карики, хилзни, лагери.И незнам каква густина и вискозност има магичната мешавина за да создава притисок пумпата за масло.

Ќе остане количка за бетон од каде бе тие идеи бензин во уље???
 
Член од
7 март 2012
Мислења
238
Поени од реакции
21
Imase lanos neli? Eve na brzina maanite: Gi jade kapite na hidropodizačite ponekogas i bregastata i počnuva da tropka masinata,cestopati sami se kinat srafovite od izduvnata grana od zesko,stradaat sponite,cesto crknuva bombinata i motorceto za sauk. Znaes za sto zboram ili ne i pokraj toa sto imas lanos?
Na 90% od kolite im gi znam maanite i kaj treba i sto treba da se gleda.
p.s.
Ova so naftata vo karterot ne e moja izmišljotina,toa e stara majstorija što ja primenuvaat nekoi majstori,obično podobrite.
Епа вака за овие 53,000 иам сменето бомбина а со ништо друго сум немал проблем можи ќе кажи со време ако има нешто од другите работи со ги кажа... А за ова чистењето на моторот никој не ме убедува дека е ок...
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 23:48 ---
Епа вака за овие 53,000 иам сменето бомбина а со ништо друго сум немал проблем можи ќе кажи со време ако има нешто од другите работи со ги кажа... А за ова чистењето на моторот никој не ме убедува дека е ок...
а и спони имам сменето ама не го гледам то како проблем оти на сите коли се менуваат... а за хјундаи акцент шо че кажиш?
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
А за што беше бе луѓе Famosan?
Нели беше за вакво чистење на моторот од внатре?
Инаку за ова со дизелот и јас имам чуено од стари мајстори,
ама незнам дали важи и за новиве коли:)
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Aјде 10 секунди па ајде и 20 да го остаиш у место да поработи со нафтава. Ама 200км знаеш што е тоа? Јас може со факти да ти докажам дека има оштетувања на моторот со возење на оваа смеса. А и тие старите мајстори да ти кажам право се и најлошите самоуки им текнало нешто и ајде ке се прави без притоа да се согледа што е како е.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Што добиваш ако да претпоставиме го исчистиш моторот одвнатре......

и коа возиш над 60 ако отвориш прозор дува а? без лутење
Eve da znaeš što te čeka oti imaš golf so PD mašina:
http://www.evvo.co.uk/forums/showthread.php?t=20496
Polovna bregasta nema nikade,nova e od 500 evra pa nagore. Kad tad garant ke ja menjaš.
Kaj postarite motori so 66 i 81 kw so obična boš pumpa go nema ovoj problem.

Si videl li nekogaš zapušen uljni kanal,zacimentirano sito-filterot dole od gjubre ili zapečeni uljni kariki? E koga ke vidiš sve ke ti stane jasno i zošto e dobro da se čisti motorot od vnatre so nafta.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Ти ако од форуми учиш ептен си стручен, а со брегастава значи ептен отиде. Ако нема брегаста има друга кола се се менува не сум венчан со оваа, А за чистењево (Si videl li nekogaš zapušen uljni kanal,zacimentirano sito-filterot dole od gjubre ili zapečeni uljni kariki? E koga ke vidiš sve ke ti stane jasno i zošto e dobro da se čisti motorot od vnatre so nafta) тогаш ако запече карики не те спасува чистење со нафта веруј,
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Linkot e čisto slučaen,da vidiš kako izgleda. A imam videno golfovi i polovci so PD motor so poebana bregasta kolku sakaš. Sve sto e eftinko na zapad od ovie e garant so izedena bregasta. Odma se poznava po rabotenjeto na motorot.
Naftata može da pomogne ako se zacimentirani uljnite kariki. Ama na mene toa i ne mi e glavnata poenta,koga ke si kupam za mene kolat sakam motorot da e ocisten kako sto treba i si ja primenuvam metodata so nafta. Koj saka neka proba,koj neke ne mora. Zijan sigurno nema,posebno pa ako nekoj pred tebe se vozel i ne menjal redovno ulje nego samo dotural.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ти озбилно ова?
Ако му туриш ти на дизел мотор, во маслото бензин и да возиш 200-300 км ништо нема да остани од бош, дизни,карики, хилзни, лагери.И незнам каква густина и вискозност има магичната мешавина за да создава притисок пумпата за масло.
Абе јас озбилно... Вие дали сте озбилни е прашањето? Има еден куп додатоци за во маслото од типот на чистачи, модификатори срања.. турете такво ебаго.
Зошто јас не препорачувам “чистење“ на моторот: сите делови околу нив имаат гареж. Особено мотори со над 200.000 км. А колку шо е штетен, тој гареж е и корисен. Најчесто е нафатен по рабовите на цилиндарот, околу деловите што диктоваат и тн. Со неговото одстранување многу лесно можи да протечи симеринг, да опадни компресијата на возилото.
naftata e druga prikazna,taa em čisti em podmačkuva isto kako ulje.
Аха, да сигурно. Будали сме ние да ставаме синтетички масла од 900 денари литар, ко можи да си туриме литар црвена. 60 денари.
Да не ти го спомнувам моментот со турбашите. Имаш представа дека до 900 степени температура се развива во турбината? Имаш вака представа на 3 атмосфери притисок шо би се дешавало ако имаш запаллива течност во картерот?
Oд нафтата и бензинот нема ли да се упропастат гумичките на вентили
Има големи шанси.


Aјде 10 секунди па ајде и 20 да го остаиш у место да поработи со нафтава. Ама 200км знаеш што е тоа? Јас може со факти да ти докажам дека има оштетувања на моторот со возење на оваа смеса. А и тие старите мајстори да ти кажам право се и најлошите самоуки им текнало нешто и ајде ке се прави без притоа да се согледа што е како е.
Ти немаш видено стар мајстор... имаше еден кај вујкоми во маало (умре пред некоја година), го седнувавме 2 ракии и го прашувавме за вакви мајстории... па тек да видиш ко ќе почнеше да објаснува: како се става газија во клипови, како се гализира радилица со шмиргла, рачно. Некогаш се годело 80 км да помини пред да зариба моторот.
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Linkot e čisto slučaen,da vidiš kako izgleda. A imam videno golfovi i polovci so PD motor so poebana bregasta kolku sakaš. Sve sto e eftinko na zapad od ovie e garant so izedena bregasta. Odma se poznava po rabotenjeto na motorot.
Naftata može da pomogne ako se zacimentirani uljnite kariki. Ama na mene toa i ne mi e glavnata poenta,koga ke si kupam za mene kolat sakam motorot da e ocisten kako sto treba i si ja primenuvam metodata so nafta. Koj saka neka proba,koj neke ne mora. Zijan sigurno nema,posebno pa ako nekoj pred tebe se vozel i ne menjal redovno ulje nego samo dotural.
Ја сваќам поентата ама тешко дека ќе го применам тоа,сега за сега колата ми е ок делови има во трафика за голф 4 нови и половни (тетово има од пиле млеко за ефтини пари) а поентата ми е нема кола што нема маани посебно увозниве зошто во голема мера се извозени. Сега и ние сакаме да купиме кола што била нова 18000евра за 5000евра и да биде се како што треба.ТОА ТЕШКО Туку сега барем има избор ако не бива една ке се погоди друга и тн.
Туку ме интересира твое мислење за Mercedes C220 CDI од 2005-2006 редизајн
и за VW PASAT 2007-2008 1,9 тди .Ми се врти во глава да купувам нешто такво,
Поздрав,
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Туку ме интересира твое мислење за Mercedes C220 CDI од 2005-2006 редизајн
и за VW PASAT 2007-2008 1,9 тди .Ми се врти во глава да купувам нешто такво,
Поздрав,
са ќе ти речи дека мерцедесовиот CDI e срање, и дека оние чамците шо носат TD ознака се машини невидени.

Патем, оти гледаш 1.9 ко можиш 2.0 TDi да земиш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom