Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Сака да ја регистрира колата на твое име или?За да патуваш во странство за автомобилот ти треба зелен картон и меѓународна возачка.
Купопродажен договор. Јас да имам сопственост на колата после полномошно да потпишам за тој да ја вози во странство.
 
Член од
24 август 2009
Мислења
535
Поени од реакции
72
Купопродажен договор. Јас да имам сопственост на колата после полномошно да потпишам за тој да ја вози во странство.
матна е водата.. ако е на негово име нека си извади зелен картон и меѓународна возачка нема да го изедат..
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
матна е водата.. ако е на негово име нека си извади зелен картон и меѓународна возачка нема да го изедат..
Он живее во странство и нешто ми спомна као демек данок многу таму ке плаќал.
Поима немам што мати!
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Он живее во странство и нешто ми спомна као демек данок многу таму ке плаќал.
Поима немам што мати!
Гледано од аспект на правник ти советувам БЕГАЈ ШО ПОДАЛЕКУ ОД ВАКВИ РАБОТИ....(странски држави,различни правни системи,еден куп работи шо можат да отидат у ТЛПМ).....:confused:
Па макар и пари да ти дава за оваа работа не се нафаќај.......
 
D

dbt

Гостин
Сношти во возење нешто почна да чука на предните тркала и да се осеќа ударот на волан. По 300-500 бавно возење се стабилизира. Бидејќи беше темница не можев да проверам што е проблемот, денес од сабајле кога проверив штраф (завртка) од 3-4 цм имаше во предната десна гума. Арно имам вулканизер во близина па ја однесов и му стави нешто како гума во дупката (како чивија - plug на англиски) и ми вели вози, готова е. Мене уште одма ми падна чудно како ја среди гумата, проверив на интернет и гледам поделени мислења за/против за овај тип на поправки. Дали некој имал искуство и дали е безбедно да се вози на поголема релација/брзина со вака поправена гума?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Сношти во возење нешто почна да чука на предните тркала и да се осеќа ударот на волан. По 300-500 бавно возење се стабилизира. Бидејќи беше темница не можев да проверам што е проблемот, денес од сабајле кога проверив штраф (завртка) од 3-4 цм имаше во предната десна гума. Арно имам вулканизер во близина па ја однесов и му стави нешто како гума во дупката (како чивија - plug на англиски) и ми вели вози, готова е. Мене уште одма ми падна чудно како ја среди гумата, проверив на интернет и гледам поделени мислења за/против за овај тип на поправки. Дали некој имал искуство и дали е безбедно да се вози на поголема релација/брзина со вака поправена гума?
Поубаво би било да ја извадил гумата, и да ја залепи однатре... со тој процес, но и така е ОК...
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Гледано од аспект на правник ти советувам БЕГАЈ ШО ПОДАЛЕКУ ОД ВАКВИ РАБОТИ....(странски држави,различни правни системи,еден куп работи шо можат да отидат у ТЛПМ).....:confused:
Па макар и пари да ти дава за оваа работа не се нафаќај.......
Мачка во вреќа.. :)
Фала Богу испадна нешто за да не можам да му завршам работа :)
 

_master

*Big Barsa Fan*
Член од
15 август 2007
Мислења
535
Поени од реакции
18
Накратко Опел Астра 2.0 ДТИ совети искуства ако може да споделите.
 
L

Luki Junior

Гостин
Нема да те зафркне... Ама дека ќе го сликат камери за брзо возејне, неправилни прекршоци ќе стигат на тебе у македонија... Претпоставувам роднината ти е у западна европа некаде дека шо се плаќа данок по издувните гасови (ако колата е дизел даноко е ного повеќе отколку на бензинец)... Ама ништо нема да биде од тава, оти на секои 6 месеца требе да ја враќа дома (6 месеци там, 6 месеци дома).....
Едноставно сака да заштеде на регистраци осигурување и данок...
 

TurboCharger

КарамбатА
Член од
17 јули 2009
Мислења
398
Поени од реакции
14
Дечки има ли некој тука искуство со Фиат Стило (1.4/1.6 бензин) некои маани и недостатоци, потрошувачка на гориво и сл. Заинтересирани сме за моделот со 3 врати. Знам дека ЈТД е поубаво решение ама бензинциве се поефтини + монтирање плин мислам дека тука некаде ќе излезе. Според вас?!
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
дали некој имал искуство со alfa romeo 1.9 jtd 2000-2004 година, како е за одржавање, царинење , моторот во споредба со TDI, DTI? едноставно и имам фрлено око на колата па ако може да ми дадете некој совет.поздрав.
--- надополнето: 28 август 2012 во 15:37 ---
Дечки има ли некој тука искуство со Фиат Стило (1.4/1.6 бензин) некои маани и недостатоци, потрошувачка на гориво и сл. Заинтересирани сме за моделот со 3 врати. Знам дека ЈТД е поубаво решение ама бензинциве се поефтини + монтирање плин мислам дека тука некаде ќе излезе. Според вас?!
абе земај си JTD бар немат да се секираш за бензинот поскапел едноставно дупло ќе плаќаш за потрошувачка и тука се парите. незнам колку е паметно решение да монтираш плин, ќе ја земе јачината на моторот, нензам дали може и други последици да има. поздрав.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Вчера на враќање од Лешок ми се расипа колата, пежо 206 (2007) ја отклучив се најнормално од далечинското, влегов дадов контакт и таман пред да ја заверглам другарми ја отвори задната врата позади возачката, во тој момент ми снема струја комплетно во целиот автомобил. нит контакт нит бутур. Отворив хауба го откачив + од батеријата и проверив сите осигурачи беа исправни. Повторно го уклучив + и кога отварам врата ми штрака нешто кај осигурачите, кога го вртам клучот на 1-ва и контакт позиција исто така штрака, сами се уклучуваат брисачите со сецкање, трепкаат сијаличките од позицијата. Неколкупати се врати контактот но несакаше да завергла и пак се случуваше се истото од почеток. На крај ја запалив на туркање и кога менував брзини во поспора ми ослабнуваше струјата на целиот автомобил, едвај некако ја донесов дома. Утре секако ќе ја носам на сервис, ми треба искуства и мислења што би можело да биде.
Инаку автомобилот е купен нов и до сега никаков проблем не сум имал.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
исто така барам преден браник , светла и пластика за toyota 1993,1994 1.3 liftback модел
колата е иста ко на сликата
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Вчера на враќање од Лешок ми се расипа колата, пежо 206 (2007) ја отклучив се најнормално од далечинското, влегов дадов контакт и таман пред да ја заверглам другарми ја отвори задната врата позади возачката, во тој момент ми снема струја комплетно во целиот автомобил. нит контакт нит бутур. Отворив хауба го откачив + од батеријата и проверив сите осигурачи беа исправни. Повторно го уклучив + и кога отварам врата ми штрака нешто кај осигурачите, кога го вртам клучот на 1-ва и контакт позиција исто така штрака, сами се уклучуваат брисачите со сецкање, трепкаат сијаличките од позицијата. Неколкупати се врати контактот но несакаше да завергла и пак се случуваше се истото од почеток. На крај ја запалив на туркање и кога менував брзини во поспора ми ослабнуваше струјата на целиот автомобил, едвај некако ја донесов дома. Утре секако ќе ја носам на сервис, ми треба искуства и мислења што би можело да биде.
Инаку автомобилот е купен нов и до сега никаков проблем не сум имал.
1.Акомулаторот менуван е.
2.Провери дали има акомулаторска киселина во келиите,ако нема дотури дестилирана вода
3.За да провериш дали полни алтернаторот,запали ја колата да работи.Извади една клема ако продолжи да работи колата тогаш алтернаторот полни
4.Дали е исправен акумулаторот ќе провериш со мулти метар колку волти има напон.Ако има под 10-11 волти немора да значи дека е расипан.
Прво пробај со полнач на струја да го полниш 10-12 часа.
Ако држи сртуја добар е,ако не тогаш плаче за нов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom