Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
единствено добри џипџиња се оние јапонскине како мицубуши пајеро,тојота ленд крузер се докажани како теренци со 4х4 ,а богами и ленд ровер дискавери и џип чероки гранде се вистински теренци,а се е другите се бледа копија и да најдеш со 4х4 и пак не е како што чиниш дека фунционира;)
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Некако не се разбираме. Не ми треба теренец, туку урбан крузер или СУВ со погон на 4 тркала. Кој возел погон на 4 тркала знае што зборувам.

Модерните каравани па и лимузини веќе доаѓаат со погон на 4 тркала бидејќи е побезбеден и поефикасен но тоа не значи дека се теренци.
 

JerryMK

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
5 мај 2009
Мислења
259
Поени од реакции
12
na novo do 20k evra slabo izbor skoro i go nema za toa na staro sto i da zemes nema da pogreses zemi si ona sto ti e najlicno na tebe jas bi odbral x5 ali sekoj si ima svoj vkus
 
Член од
2 декември 2008
Мислења
773
Поени од реакции
344
За 20K имаш сосем солиден избор на 4x4 крузери во Немачка.
X3, Range Rover, Mazda CX 7 (шо мене ми е топ меѓу останативе), Tuareg...
Е сега секако твој избор си е, али јас би играл на Yeti. 4x4 верзија со оновен пакет е некои си 19 600, така што можиш да најдиш дури и за 1-2 000 евра помалце со 10-20000 километри и со нешто побогата опрема.
Јас би земал такво возило само затоа што резервни делови и слично се многу поефтини и попристапни отколку на еден X3 да речиме, а кога земваш половно возило тогаш многу побрзо отколку на новото ќе треба да се насочиш на менување на некои делови.
Исто би размислувал и за Captiva, сум возел два-три пати и ми оставила добар впечаток :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не на непрооден терен, но често одам на планина. Второ, за големо возило од ваков тип ги прави уште побезбедни кога имаат погон на четири тркала во услови на дожд, снег и слично.

Со други зборови, глупаво е да купиш џип а да не е 4х4. Сум возел џип со предна влеча и понебезбеден него автомобил е. 4х4 ти дава многу подобро тракција и движење на патот и го прави побезбеден.
Со овие ванаби теренци по 20+ илјади евра нема да добиеш некој резултат доколку пробаш да го возиш по тежок терен.Неможе теренец од 2.5+ тона со големина на комбе да се пробива по тешки терени така да ако купиш SUV кое ќе биде удобно на пат,а очекуваш да го возиш по тежок терен ќе направиш тешка утка затоа што добиваш голема потрошувачка,а малку резултати на терен.Мој совет е да си купиш некој добар автомобил за патување,а некоја Лада Нива,Land Rover Discovery,Vitara или сличен докажан теренец за по тежок терен.
За што зборувам:
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
poloven Suzuki Grand Vitara, poloven Skoda Yeti, poloven Nissan Qashqai... terenski najsposoben bi bil Grand Vitara (ima reduktor na prenos), no verojatno i ovie drugive bi ti svrsile rabota
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Za tie pari eskadrila Lada Niva so 5 vrati...
I toa u povekje boi...
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Range Rover e neozbilen predlog - premnogu e skap, i za nabavka, i za odrzuvanje.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
До 20.000 се донесува убаво половно Infiniti fx 35 ili fx 45 старо 7-8 години, по мое еден од полуксузните опремени теренци што може да се купи за таа сума. Нисан платформата ти е уште една гаранција за квалитетот на моторот и перформансите на терен.



 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Do tie pari, baska poloven i od uvoz... Pa imas izbor neznam ni ja kolku. Prvenstveno zavisi za koja namena ke ja koristis kolata najvise. A posto rece deka ti e potreben urban SUV, zaebi toa robusnite zverovi. Ja bi isol na nekoja varijanta na Nisan ili X serija na BMW. E sega zasto - epa edinstveno Nisan modelite od pred 7-8 godini imaat rasparuvanje na trkala t.e mozes na teren da kombiniras koe so koe sakas primer 2 predni, 2 zadni, 2 levi, 2 desni, 2 po dijagonala predno levo i zadno desno i obratno, ist slucaj so X-Drive pogonot na BMW. Drugite imaat permanenten 4x4 ili reduktor na prenos napred-nazad-4x4... I za tie pari ke zemes solidna X5-ka od 2004-05 3.5l dizel ili nekoj Patrol ili Navara. Sepak ti si gi znaes potrebite...
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Де бе аман, 2 страни начука темава и се на се 3 мислења само му помагаат на човекот. Рече дека сака 4x4, подобра тракција за на пат, си зацртал дека ќе зима џип и 20.000 е сосема солидна пара.

Јас исто би идел на X5ка/3ка на старо, мислам дека сосема се солидни - новите X6-ки го зацрнија името на X-серијалов од БМВ, ама еве и членот над мене убаво си опиша зашто ги бива. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom