Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Имам вадено лепак од многу налепници со нитро раздедувач па на ниедна кола не и излегла и бојата
6196701-realistic-european-union-flags-buttons-with-country-abbreviations.jpg
--- надополнето: Dec 4, 2011 1:53 PM ---
Najverovatno mu e otideno servoto na kocnicite.
Може да е до тоа.Имав таков случај со една лада самара на времето.Сервото ја земаше цела компресеија од моторот и колата гасаше
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.894
Поени од реакции
714
Зашто бе на колата капачето за уље ми тропа како да се подотвара(т.е се подотвара) кога даваш гас?Се работи за Фелиција и бидејки не е на навртка туку си има гума на капачето и кога ке го притиснеш посилно влегува и одозгора има едно делче што го држи затворено инаку пред 1 ден купив ново,на старото ја немаше гумата и не дихтуваше ова 1 ден помина и пак почна така да прави...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Зашто бе на колата капачето за уље ми тропа како да се подотвара(т.е се подотвара) кога даваш гас?Се работи за Фелиција и бидејки не е на навртка туку си има гума на капачето и кога ке го притиснеш посилно влегува и одозгора има едно делче што го држи затворено инаку пред 1 ден купив ново,на старото ја немаше гумата и не дихтуваше ова 1 ден помина и пак почна така да прави...
а да не ти тропка некој вентил или брегаста можда?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.894
Поени од реакции
714
а да не ти тропка некој вентил или брегаста можда?
Eдното знам дека е капачето од уљето и стварно незнам зашто така тропа(притисок нешто??),но кога се вози (не кога работи во место и даваш гас) тропка уште нешто што иде звук како од расплињачата но неможам точно да тврдам тоа почна така одкога сменив мембрани и кога ке ги искомбинираш двата звуци додека возиш мислиш нешто не е во ред,а колата си влече,не крева температура,плинот е добро наштелуван.За ова брегаста или вентил не се разбирам до толку :/
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Сакам да купам џип со мала или средна големина па барам идеи и препораки за помош. Возилото ми е потребно претежно за долги патувања па треба да е економичен и комфорен, отприлика ова се условите кои ги имам зацртано

- Буџет 20.000 евра, може и помалку, меѓутоа не под 10 илјади трошоците за увоз воопшто не ги сметајте во цената, не ми се битни

- 4х4 - дизел - автоматски или рачен менувач - половен во странство, километража од 100 до 150 илјади, иако некои ми препорачуваат и до 200 илјади?

- до 8 години стар

Сакам да слушнам кои модели би ги предложиле за овие услови? БМВ Х3, Мерцедес МЛ, Тигуан, Волво? За максималниот буџет се наоѓаат примероци со 100-150 илјади поминати и поново годиште. Или да одам со варијанта Туарег и 5.0 литри мотор и В10 дизел со 175 илјади км за 12 илјади евра? Исто така го гледав моделот Киа Соренто, прилично ефтин по 8-9 илјади евра со по 70-80 илјади поминати? Давајте слободно предлози. Благодарам.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Новиот Kia Sportage, почетна му е 20.000 евра

 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
Интересно, ама не е 4х4. Најефтиниот 4х4 од Спораж линијата е 26.000 евра.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
30
Поени од реакции
4
А зошто ти е 4х4?Нема веројатно на терен да го користиш.
Не на непрооден терен, но често одам на планина. Второ, за големо возило од ваков тип ги прави уште побезбедни кога имаат погон на четири тркала во услови на дожд, снег и слично.

Со други зборови, глупаво е да купиш џип а да не е 4х4. Сум возел џип со предна влеча и понебезбеден него автомобил е. 4х4 ти дава многу подобро тракција и движење на патот и го прави побезбеден.
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
33
Поени од реакции
2
На ново или половен.Ако сакас половен за таа цена имаш Тоyota Land Cruser,ML mecedes,X5,Tuareg.Од овие најмногу ке ти се исплати тојотата.Можеш да најдеш над 2005 год. за околу 20 к евра.Троши околу 11 и пол Л нафта што не е мн за неговата големина и мн тешко се расипува.
 
Член од
29 јануари 2008
Мислења
821
Поени од реакции
410
Hummer H2, Porsche Cayenne, BMW X5, wvTouareg.. на старо од 15-20 ке најдеш добри и зачувани...

а на ново незнам како идат цените...

Уште подобро би ти препорачал да се јавиш во Office Express во Кочани. типот продава строго нови лимузини, каравани и џипови од 2006 па наваму.. (има солиден ауто парк) увезени се сите од германија на луѓе кои немат платено Лизинг на автомобилот.. овој го одплаќа и им ја зема колата како нова барем така имам разберено.. Цените се движат од 11-20.000 евра.. еве ти број за контакт. 033 277 778
033 277 776
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Мицубиши Аутлендер би ја половно, добро џипче а плус и ќе ти останат пари и за други работи
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
А да си купиш кола како што дал Господ, и да не се замараш со wannabe теренци?
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
Сакам да купам џип со мала или средна големина па барам идеи и препораки за помош. Возилото ми е потребно претежно за долги патувања па треба да е економичен и комфорен, отприлика ова се условите кои ги имам зацртано

- Буџет 20.000 евра, може и помалку, меѓутоа не под 10 илјади трошоците за увоз воопшто не ги сметајте во цената, не ми се битни

- 4х4 - дизел - автоматски или рачен менувач - половен во странство, километража од 100 до 150 илјади, иако некои ми препорачуваат и до 200 илјади?

- до 8 години стар

Сакам да слушнам кои модели би ги предложиле за овие услови? БМВ Х3, Мерцедес МЛ, Тигуан, Волво? За максималниот буџет се наоѓаат примероци со 100-150 илјади поминати и поново годиште. Или да одам со варијанта Туарег и 5.0 литри мотор и В10 дизел со 175 илјади км за 12 илјади евра? Исто така го гледав моделот Киа Соренто, прилично ефтин по 8-9 илјади евра со по 70-80 илјади поминати? Давајте слободно предлози. Благодарам.
Новава Chevrolet Captiva 19 200 евра


http://www.chevrolet.mk/modeli/novata-captiva/


 

Kajgana Shop

На врв Bottom