Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Кога започна ерата на такси компаниите,најпополуларни коли беа Опел Астра дизел,По 306 дизел и понекој Голф 3 и Тико

Од астрите нема ни трага,пежовци така така но сеуште ги има многу по улиците,а голфовите скоро и да ги заменија вероватно од фактот што ги возеа најмногу.

Мој роднина има Тико кое беше купено и возено во првата такси компанија,после тоа го продадоа на друга такси компанија па кога му направија повеќе од половина милион км,го купи зет ми.Тикото е сеуште во возна состојба(иако изгледа лошо) а до лани секоја година одеше до валона со него.

Така да неможи да се кажи овие коли чинат,оние нечинат.

јас возам француска кола од постарите модели,и им се чудам на другиве кога остават големи суми по автосервисите
 
Член од
7 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
26
денес автомеханичарот ми кажа дека дисковите ке ми тераат усте максимум 10 000 км и за истите ми сугерираше да не ги заменувам туку истите да се обработат на дребонг . Ми треба совет од некој кој има искуство да ми каже дали да ги обработам или да ги заменам со нови.

Поздрав
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
денес автомеханичарот ми кажа дека дисковите ке ми тераат усте максимум 10 000 км и за истите ми сугерираше да не ги заменувам туку истите да се обработат на дребонг . Ми треба совет од некој кој има искуство да ми каже дали да ги обработам или да ги заменам со нови.

Поздрав
Па механичарот убаво ти кажал..После 10.000 км обработи ги и готово..Што повеќе сакаш?Од нас што никој кур не го боли за твоите дискови,или од механичарот што ти дал конкретен одговор..
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
kaj diskovite najbitna e debelinata na zidot.ako se istroseni nisto ne te spasuva od novi,a ako ima seuste 'meso' na niv so obrabotka se dobiva relativno dobro na kocioni svojstva.rapav disk ne koci
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Може ли некој да ми помогне со тоа што ќе ми даде број од некој мајстор што растура и поправа мењачи од Скопје. Иначе се работи за укочен рачен мењач во втора брзина на БМВ 330д купе од 2007 година. Ако може некој да ми даде број многу ќе ми биде од помош затоа што бев на сите мајстори за БМВ во Скопје и сите викаат да си најдам нов (половен)и да го сменам комплетно затоа што они не растурале. Фала унапред

Има некој во долно или горно лисиче мајсториште за мењачи, многу ми го имаат фалено.. распрашај се за него ако најдеш бројче[

мајсторот се вика ЗЛАТЕ а прекар му е БРАДА и живее во долно лисиче...

имав до скоро време број од него ама ги избришав сите контакти несакајки а знам точно кај се наоѓа.. ако ти е толку зорт и неможеш да го најдеш пиши ми по порака мислам дека ке можам да ти помогнам за бројче -

човекот си е специјалиста и поправа исклучиво само мењачи од се живо и диво и стварно си ја знае работата... јас си имав мака со еден 101 - мењач правев 5 пати 6тиот пат си го однесов кај тој златко јес да го платив малце поскапо ама и ден денеска ке кажам аир на парите да им види човекот.

откако ми го направи вика седни пробај - пробувам најнормано ко што се вози се е океј.. после мене одма го провуваше еден од тие синовите негови - како го зграба мислев дека сол ке го напраи мењачот - вака се пробува мењач ми вика :) -

колку за да ти го доловам моментот - човекот си дава гаранција за мењачите и откако го средив кај него после една година на 50 го вратив од втора во прва.... ни крчење ни булење НИШТО..

уште еднаш ке кажам алал да му се парит ена човекот - алко некој правел нењач кај него знае за што зборам
 
Член од
7 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
26
Па механичарот убаво ти кажал..После 10.000 км обработи ги и готово..Што повеќе сакаш?Од нас што никој кур не го боли за твоите дискови,или од механичарот што ти дал конкретен одговор..
Не бе.. еднаш сељак засекогаш сељак... жално што сеуште постојат луѓе како тебе. :([DOUBLEPOST=1408604621][/DOUBLEPOST]
kaj diskovite najbitna e debelinata na zidot.ako se istroseni nisto ne te spasuva od novi,a ako ima seuste 'meso' na niv so obrabotka se dobiva relativno dobro na kocioni svojstva.rapav disk ne koci
фала друже за одговорот.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Да ми препорачате место за редовен сервис за Лансер 1.5 (2008)?

Слушнав добри зборови за Ауто Македонија, па дали е вистина според вас?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Не бе.. еднаш сељак засекогаш сељак... жално што сеуште постојат луѓе како тебе. :([DOUBLEPOST=1408604621][/DOUBLEPOST]
фала друже за одговорот.
Абе,човекот мајстор ти кажал убаво..Помини 10.000 км,и дојди ќе ги средиме..И што курац сакаш повеќе од тоа?Ем немора веднаш да даваш пари за дискови,пошто не се баш ефтини,сигурно 4000-5000 денари,ем со обработката пак поефтино ќе те кошта..И кој е овде сељак?Ако не му веруваш на твојот мајстор,дојди во Велес,ќе те пратам кај друг мајстор и ќе ти каже и тој..
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Кој е најслабиот а кој најакиот мотор (во kw) на мерцедес ц180 од 95та мојт да ми кажит некој?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Па механичарот убаво ти кажал..После 10.000 км обработи ги и готово..Што повеќе сакаш?Од нас што никој кур не го боли за твоите дискови,или од механичарот што ти дал конкретен одговор..
Маџарски муабети, таму пред коперација во некоја вукојебина... на форум културно понашање. Не те тера никој да реплицираш ако не сакаш. Читај и ќути.

денес автомеханичарот ми кажа дека дисковите ке ми тераат усте максимум 10 000 км и за истите ми сугерираше да не ги заменувам туку истите да се обработат на дребонг . Ми треба совет од некој кој има искуство да ми каже дали да ги обработам или да ги заменам со нови.
Поздрав
Најпаметно ќе ти биди да ги замениш со нови. Незнам кои се оштетувањата на дисковите шо ти се на кола, мада јас не би играл со таква работа. Недај боже ако се скрши диск во возење, добиваш автоматско блокирање на едното тркало, а тоа на брзина поголема од 50 км/ч можи да биди фатално - многуверојатно е дека ќе излеташ, и дека ќе напрајш голема штета на колата.

Ај сега да ти подобјаснам шо се дешава: ваљда ги виде дисковите и плочките како се поставени, при кочење ако отпадни дел од дискот таму влегува плочката и го блокира тотално целото тркало. Системот за управување не функционира (ABS и останати системи неможат да ти помогнат) кога ти е блокирано само едно тркало колата сама трга на таа страна (поради инерцијата) и завршува покрај патот.

Наравоучение: дисковите не се скапи, не штеди оти парите ќе ги дајш за лекарства и поправки на колата. И пак ќе треба да смениш дискови.
 
Член од
7 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
26
Маџарски муабети, таму пред коперација во некоја вукојебина... на форум културно понашање. Не те тера никој да реплицираш ако не сакаш. Читај и ќути.


Најпаметно ќе ти биди да ги замениш со нови. Незнам кои се оштетувањата на дисковите шо ти се на кола, мада јас не би играл со таква работа. Недај боже ако се скрши диск во возење, добиваш автоматско блокирање на едното тркало, а тоа на брзина поголема од 50 км/ч можи да биди фатално - многуверојатно е дека ќе излеташ, и дека ќе напрајш голема штета на колата.

Ај сега да ти подобјаснам шо се дешава: ваљда ги виде дисковите и плочките како се поставени, при кочење ако отпадни дел од дискот таму влегува плочката и го блокира тотално целото тркало. Системот за управување не функционира (ABS и останати системи неможат да ти помогнат) кога ти е блокирано само едно тркало колата сама трга на таа страна (поради инерцијата) и завршува покрај патот.

Наравоучение: дисковите не се скапи, не штеди оти парите ќе ги дајш за лекарства и поправки на колата. И пак ќе треба да смениш дискови.
данке за одговорот, ќе те послушам и ќе одам на нови
 

Red Man

we do what we want!
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.947
Дечки ми треба ладнак за клима за голф 4 1.4. Ме интересира како се движат цените на нови и на половни. Во сервис нов ладнак и работна рака 100е. Половен да пробам ако можам да најдам, само незнам дали се исти кај бензинциве и кај дизелите?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.433
Дечки ми треба ладнак за клима за голф 4 1.4. Ме интересира како се движат цените на нови и на половни. Во сервис нов ладнак и работна рака 100е. Половен да пробам ако можам да најдам, само незнам дали се исти кај бензинциве и кај дизелите?
Земи си нов, половните многу често протекуваат без да приметиш, ќе си ги фрлиш парите. Пред некој ден менував на Астрата, ме фати 8.000 со работна рака и фреон. .
 

Red Man

we do what we want!
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.947
Земи си нов, половните многу често протекуваат без да приметиш, ќе си ги фрлиш парите. Пред некој ден менував на Астрата, ме фати 8.000 со работна рака и фреон. .
Знам дека ризик е половен да земам, само ме интересираше колкава е разликата во цената. Ако е мала не вреди со половен да се матам. Сепак значи тука некаде е цената за нов. Мене ми рекоа 100е а полнењето гратис, пошто претходно таму го полнев исто... А инаку полнење е 1000-1500ден. така да таа е цената.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom