Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Дајте бе некој пост/совет за мечево не бидете скржави:D
Sto sovet da ti dademe, eftinko e,ama i gore dole realno. So 3 vrati kola nikoj ne kupuva,crna boja nikoj ne saka toa e. Kako sto moze mecka da ti napravi dupka vo gepot ako ne se pogodi druga kola ni priblizno nema. Meckite od 2000 nagore imaat stvarno previse elektronika i nema teorije nesto da ne se rasipe a pri toa da ne te oderat za popravka.
Idi,vidi,majstor so tebe pa misli mu ja. Jas ovo ne bi go kupuval, ne zaradi cena ili bilosto. Mečka od 2000 nagore ne e za makedonski gep.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Дајте бе некој пост/совет за мечево не бидете скржави:D
Вака е ептен оскудно со информации... Од сликите се гледа дека бојата е многу сјајна = полиран е 100% + е целосно или делумно фарбан, треба да се провери. Топчето од менувачот е сменето, не е оригнал. Од ниво на опрема, мерцедесот е класик, основниот модел. Со А-тест плин, за 4.000 евра, дефинитивно цената не е голема. То шо е тукашно возило е недостаток, мада можиш да си го провериш во МакАутоСтар.

Јас ако се прашувам, би размислил сериозно за колава, гарант дека ќе потслези некоја стотка на цената. Дефеците и сервисите на страна, прајме муабет за Мерцедес. Единствено шо ме плаши е колку бил удрен.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Mene prema slikive ne mi stoi deka e farban nitu poliran. Od oko bi rekol deka e prva farba i ne e cepkan. barem tamu kaj sto e slikan.
Motorot kaj ovie e na lance i nema smrt. Edino prasanje e kolku vreme e vozen na plin kaj ovie ponovite tipovi na motor gi gori ventilite i sedalata. Starite 180ki do 99g nemaat gajle ama mislam deka ovie motori se problematični ako se vozat na plin. Ne me drzete za zbor.
ps. ne znam zaso gi krstile ovie 180ki koga ima 2.0 motor ako ne se lazam.
:)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Karoserijata ne izgleda deka e farbana ama branicite kako sto go gledav pred nekoj mesec se izlupeni i bojata e bela dole, kako da bile prefarbuvani

Inace e vozen 4 i kusur godini na plin

Rackata neli e vakva ista fabricka
http://www.google.com/search?biw=640&bih=176&ei=ZODwUdjTN4jFtQbauIHwDA&q=mercedes+c180+sport+coupe+&oq=mercedes+c180+sport+coupe+&gs_l=mobile-gws-serp.3..41l2j0l2j0i22i30.6921.10035.0.11557.19.17.0.0.0.6.241.2555.0j8j6.14.0....0...1c.1.22.mobile-gws-serp..11.8.1506.Z5344vDsVfE#biv=i|3;d|I44SZn3MFQlYLM:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Mene prema slikive ne mi stoi deka e farban nitu poliran. Od oko bi rekol deka e prva farba i ne e cepkan. barem tamu kaj sto e slikan.
Ко ногу сјајна бојата вака од слика... мада затоа реков, оскудно инфо. Треба да се види во живо за да се коментира.

Motorot kaj ovie e na lance i nema smrt. Edino prasanje e kolku vreme e vozen na plin kaj ovie ponovite tipovi na motor gi gori ventilite i sedalata. Starite 180ki do 99g nemaat gajle ama mislam deka ovie motori se problematični ako se vozat na plin. Ne me drzete za zbor.
ps. ne znam zaso gi krstile ovie 180ki koga ima 2.0 motor ako ne se lazam.
:)
За тоа со горењето на вентилите, мит. Имаа мака некои мотори на километража над 300.000 на плин, меѓутоа тоа се решава со капалка за масло, која чини 40 евра. Неверувам дека мерцедесот има таква мака, а и ако ја има, сигурно ја имат решено со капалка.

Karoserijata ne izgleda deka e farbana ama branicite kako sto go gledav pred nekoj mesec se izlupeni i bojata e bela dole, kako da bile prefarbuvani
Оди види го, сликни некоја слика, јави се кај газдата повози го...

Inace e vozen 4 i kusur godini na plin
200.000 км до сега, просек 20.000 км годишно. Или на плин, одприлика пола од километрите.

Rackata neli e vakva ista fabricka
Хм.. не е иста со онаа во лимузината, затоа помислив дека е сменета. Ти за тебе сакаш да го земиш возилото?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=859956
Ajде проценители,кажујте..удирано ли е,тумбано ли е,фарбано ли е,лакирано ли е.?

Како можеме ние форумџииве да процениме дали е удирано,тумбано,фарбано,лакирано итн.На овој форум има само двајца-тројца луѓе што се разбираат во автомобили,ама она јако,сигурно разбирање во колите.Јас секако не сум у таа групичка.Абе на форуми што сум читал,конкретно на fiatisti.hr,стварно има разбирање и познавање во колите до детал ќе ти објасни за се сум се зачудил кога најдов нешто на колата,а го прочитав таму,немав појма за што е,тука има само 2-3-4 луѓе,не повеќе,останатото е се рекла-казала.Тука има само Голф-Валволине,Џиш-Мерцедес,Луки-БМВ и толку е.Валволин ќе ти рече одма не чини земи си Голф.Али за тепање време е одличен.Неможеш тука ништо да научиш,само од српски,хрватски форуми,кај што можеш да разбереш де.Тука можеш да се скараш,опцуеш,навредиш и така.Човекот погоре,праша алтернатор на Голф 4 како се вади,сите мајстори се кажуваат,а никој појма нема.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Како можеме ние форумџииве да процениме дали е удирано,тумбано,фарбано,лакирано итн.На овој форум има само двајца-тројца луѓе што се разбираат во автомобили,ама она јако,сигурно разбирање во колите.Јас секако не сум у таа групичка.Абе на форуми што сум читал,конкретно на fiatisti.hr,стварно има разбирање и познавање во колите до детал ќе ти објасни за се сум се зачудил кога најдов нешто на колата,а го прочитав таму,немав појма за што е,тука има само 2-3-4 луѓе,не повеќе,останатото е се рекла-казала.Тука има само Голф-Валволине,Џиш-Мерцедес,Луки-БМВ и толку е.Валволин ќе ти рече одма не чини земи си Голф.Али за тепање време е одличен.Неможеш тука ништо да научиш,само од српски,хрватски форуми,кај што можеш да разбереш де.Тука можеш да се скараш,опцуеш,навредиш и така.Човекот погоре,праша алтернатор на Голф 4 како се вади,сите мајстори се кажуваат,а никој појма нема.
Баш ради тоа ми е и постот..читав назад еден вика ударано е и фарбано,други двајца не е,еден полирано,друг не е,саркастичен пост.Што знаеш,може некој и екстра сенс има може да роцени :D Шесто сетило.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
26
Поени од реакции
0
КАКО СЕ ВИКА НА АНГЛИСКИ ЗАТЕГАЧОТ НА КЛИНЕСТИ КАЈШ СО АМОРТИЗЕР СО Е ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ко ногу сјајна бојата вака од слика... мада затоа реков, оскудно инфо. Треба да се види во живо за да се коментира.

За тоа со горењето на вентилите, мит. Имаа мака некои мотори на километража над 300.000 на плин, меѓутоа тоа се решава со капалка за масло, која чини 40 евра. Неверувам дека мерцедесот има таква мака, а и ако ја има, сигурно ја имат решено со капалка.

Оди види го, сликни некоја слика, јави се кај газдата повози го...

200.000 км до сега, просек 20.000 км годишно. Или на плин, одприлика пола од километрите.

Хм.. не е иста со онаа во лимузината, затоа помислив дека е сменета. Ти за тебе сакаш да го земиш возилото?
Бев го видов, на полумесеци е скапано и тоа добро позади
фарбан е се гледа и тоа не баш добро офарбан
браниците се цели во кит, таму кај што е изгребано го чепнеш се рони китот
итн итн
од што нечинеше не му се ни јавив на газдата

ок сфаќам ефтина цена и се тоа ама јас не би го возел така
+ обавезно има и некој друг проблем мерџов т.е. ептен си има мака чим сака да се откачи од него

комшијава зема вакво ама C220 CDi, него го фати околу 8000 евра, сега за тие пари е кукла неговото, ова за упола крш
према цената и добиеното

инаку да за мене сакав, многу убаво би ми легнало едно вакво спорт купенце :love:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Пишува нафта, а уствари е 1.4 бензин. Трошењето, 10-12 литри низ град.

Бев го видов, на полумесеци е скапано и тоа добро позади
фарбан е се гледа и тоа не баш добро офарбан
браниците се цели во кит, таму кај што е изгребано го чепнеш се рони китот
итн итн
од што нечинеше не му се ни јавив на газдата
Значи претпоставката во глобала поприлично прецизна :)
Ти реков јас дека 200.000 во Мкд се многу појќе од 200.000 во Германија пример.

ок сфаќам ефтина цена и се тоа ама јас не би го возел така
+ обавезно има и некој друг проблем мерџов т.е. ептен си има мака чим сака да се откачи од него

комшијава зема вакво ама C220 CDi, него го фати околу 8000 евра, сега за тие пари е кукла неговото, ова за упола крш
према цената и добиеното
Колку пари, толку музика, така рекле....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Кај мене троши 7 комбинирано.Со променлива вожња.
Мене никогаш помалку од 8.5 ми нема потрошено бидејќи имам тешка нога.и многу адреналин.
Го оставив да изгаси и сатвив за 1000 денари нафта.Возам пензионерски,максимум до 2000 вртежи во минута,до сега е супер.
Кога ќе изгаси ќе пресметам да видам колку километри сум поминал и колклу портошила.
--- надополнето: 26 јули 2013 во 14:17 ---
Mene prema slikive ne mi stoi deka e farban nitu poliran. Od oko bi rekol deka e prva farba i ne e cepkan. barem tamu kaj sto e slikan.
Motorot kaj ovie e na lance i nema smrt. Edino prasanje e kolku vreme e vozen na plin kaj ovie ponovite tipovi na motor gi gori ventilite i sedalata. Starite 180ki do 99g nemaat gajle ama mislam deka ovie motori se problematični ako se vozat na plin. Ne me drzete za zbor.
ps. ne znam zaso gi krstile ovie 180ki koga ima 2.0 motor ako ne se lazam.
:)
Исто како 200,така се водат,а всушност се 220.Тоа е поради помала царина,данок и акциза,ама отиде и тој воз.Сватија финтата на машински.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Мене никогаш помалку од 8.5 ми нема потрошено бидејќи имам тешка нога.и многу адреналин.
Го оставив да изгаси и сатвив за 1000 денари нафта.Возам пензионерски,максимум до 2000 вртежи во минута,до сега е супер.
Кога ќе изгаси ќе пресметам да видам колку километри сум поминал и колклу портошила.
--- надополнето: 26 јули 2013 во 14:17 ---

Исто како 200,така се водат,а всушност се 220.Тоа е поради помала царина,данок и акциза,ама отиде и тој воз.Сватија финтата на машински.

Кога ја изгаси,претпоставувам си ја возел додека има нафта,кога снемала изгасила така ли?И после за палење како е,слушам дизелите ако останеле без нафта комплицирано било после за палење или не?Мене ми викаат никако без нафта да не ја оставам.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Кога ја изгаси,претпоставувам си ја возел додека има нафта,кога снемала изгасила така ли?И после за палење како е,слушам дизелите ако останеле без нафта комплицирано било после за палење или не?Мене ми викаат никако без нафта да не ја оставам.
Нафта точно колку до бензинска.Има аце пумпа,ништо страшно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom