Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
Има ли некој некаде низ Македонијава (пожелно е во Скопјево) што расклопува Seat Ibiza 1994-1996 година?

Поточно, ми треба механизам за електричен прозор за совозачка врата
и рачен механизам за прозор за задна десна врата.

Нигде не можам да најдам, ни на старо, ни на ново. Шетав и по отпадиве накај Тетово, немав среќа.
Вака некој ако расклопува вакви возила, можно е да има нешто вакво.

Знаете некој некаде?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.686
Треба да одговараат од Golf 3 ако не се лажам... треба да си провериш само, можно е да има некоја модификација.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.046
Поени од реакции
3.301
А со Поло? Мора некое да одговара, ако не бива голф, тогаш е поло...
Е можно е да фати од поло.... ама кај да најдам некој што растура? Или на некој отпад да има некоа такво поло.

До сега нигде немав среќа.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.686
Е можно е да фати од поло.... ама кај да најдам некој што растура? Или на некој отпад да има некоа такво поло.

До сега нигде немав среќа.
Уште еднаш истата маршута по Тетовските отпади... таму ако нема, никаде нема.

А за ново, толку неможи да се нарача од Грција пример? Овде Бт има два-три дуќани со авто делови, шо можат се и свашта да ти нарачаат од Грција. Јасно дека ќе го платиш два-три пати поскапо од половно, ама кога нема половно, и тоа е решение.
 

SANCTIMONIOUS

Мејд Ин Мацедониа
Член од
21 март 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
9
Не сум сигурен дали треба да прашам на оваа тема, ако не извинете ме !
Имено, од Струмица сум студент во Скопје, но имав сообраќајна несреќа и ја средив колата сега, но регистарската табличка (предна) ми е искривена и не е на своето место туку ја ставив на видно место позади шофершајбната.
Дали вака би можел да стигнам до Струмица, т.е. дали доколку ме сопре контрола би можеле да ми пишат некоја казна за ова !?
Дали можам да направам нова регистарска табличка како што прават во некои авто сервиси (неоригинални) и дали со ваква табличка би можел да бидам казнет?
Каква е процедурата за вадење на нова оригинална табличка и колку пари би ме чинело?
Однапред благодарам !
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.717
Поени од реакции
880
Не сум сигурен дали треба да прашам на оваа тема, ако не извинете ме !
Имено, од Струмица сум студент во Скопје, но имав сообраќајна несреќа и ја средив колата сега, но регистарската табличка (предна) ми е искривена и не е на своето место туку ја ставив на видно место позади шофершајбната.
Дали вака би можел да стигнам до Струмица, т.е. дали доколку ме сопре контрола би можеле да ми пишат некоја казна за ова !?
Дали можам да направам нова регистарска табличка како што прават во некои авто сервиси (неоригинални) и дали со ваква табличка би можел да бидам казнет?
Каква е процедурата за вадење на нова оригинална табличка и колку пари би ме чинело?
Однапред благодарам !
Немаш гајле, важно да ти е на видно место (шофершајбна брка работа).

Инаку одиш во АМСМ и поднесуваш барање за издавање на нови таблици. Кога ќе го напишеш барањето уплаќаш 1500 денари за нови таблици (на лице место) + 150 денари за нова сообраќајна каде што ќе биде внесен новиот регистарски број.

The End
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.336
Не сум сигурен дали треба да прашам на оваа тема, ако не извинете ме !
Имено, од Струмица сум студент во Скопје, но имав сообраќајна несреќа и ја средив колата сега, но регистарската табличка (предна) ми е искривена и не е на своето место туку ја ставив на видно место позади шофершајбната.
Дали вака би можел да стигнам до Струмица, т.е. дали доколку ме сопре контрола би можеле да ми пишат некоја казна за ова !?
Дали можам да направам нова регистарска табличка како што прават во некои авто сервиси (неоригинални) и дали со ваква табличка би можел да бидам казнет?
Каква е процедурата за вадење на нова оригинална табличка и колку пари би ме чинело?
Однапред благодарам !
Нема шо да се замараш!!!
Убаво чеканот во рака, ќе ја исправиш, ја монтираш позади, а задната напред и готово!
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Нема шо да се замараш!!!
Убаво чеканот во рака, ќе ја исправиш, ја монтираш позади, а задната напред и готово!
Стварно .. ова ти е добра идеа .. стави една даска врз таблицата .. и мавај врз неа .. ама стави ја таблицата на рамно нешто и џам ке ти се направи ! :))
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.336
Стварно .. ова ти е добра идеа .. стави една даска врз таблицата .. и мавај врз неа .. ама стави ја таблицата на рамно нешто и џам ке ти се направи ! :))
Не е моја идеја...така сите прават.
Инаку, табличката нека е помеѓу две даски, и така да се исправа, со удари на чеканот врз даската, а не директно на таблицата.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.717
Поени од реакции
880
Варијанта бр.2 Одиш кај овластен човек што прави лепенки во форма на регистрации. Пример во Битола има такво нешто - кај Папалот :) Тој прави такви таблици со флуоросцентни материјали и полицијата ги прифаќа таблиците правени само кај него, пример за новите Буби, Алфа 156, некои Хонда Сивици и сл.
 
T

Tetro

Гостин
Варијанта бр.2 Одиш кај овластен човек што прави лепенки во форма на регистрации. Пример во Битола има такво нешто - кај Папалот :) Тој прави такви таблици со флуоросцентни материјали и полицијата ги прифаќа таблиците правени само кај него, пример за новите Буби, Алфа 156, некои Хонда Сивици и сл.
Пример дека во Битолска полиција нешто смрди?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom