Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.110
Поени од реакции
15.052

...не знам колку е ова верно, но е добро да се знае како можност, ако случајно останеме без клучеви на незгодна дестинација!
Нема шанса....внатрешно бравата работи на сосема друг принцип, и плус тие делчињата внатре се изработени од месинг, кој не го фаќа магнет
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.643
Поени од реакции
36.307
Нема шанса....внатрешно бравата работи на сосема друг принцип, и плус тие делчињата внатре се изработени од месинг, кој не го фаќа магнет
...ќе пробаме, вака како теорија може да се побие во пракса! :)
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Vaka so magnet ne...ama toj sto znaj sto pravi moze da go zavrti cilindarot na bravata bez kluc za sekundi bez nikakvo krsenje ili lupanje. Treba samo dve tri alatcinja nalik na mali strafcigeri.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
346
Поени од реакции
454
Vaka so magnet ne...ama toj sto znaj sto pravi moze da go zavrti cilindarot na bravata bez kluc za sekundi bez nikakvo krsenje ili lupanje. Treba samo dve tri alatcinja nalik na mali strafcigeri.
Ne se 2-3 tuku bukvalno 2, ednoto e parce zica vo forma na bukvata L i drugoto nesto kako strafcigerce so zapci i sl. Ovie obicnite cilinder bravi tip kako Titan, site poeftini kineski i sl, se uci ovaa vestina za 2-3 dena vezbanje (licno iskustvo :). Za ova so magnet ne znam, kaj nekoi bravi moze i deluva. I uste eden sovet, dokolku e dalecinskoto zaboraveno doma a doma ima nekoj, moze preku mobilen da se prenese signalot i da se otkluci vratata, jasno samo vratata a ne i palenje motor. Ne deluva kaj site koli, imam probano kaj 3 i otvori samo kaj edna (Hyundai so dobar GT alarm), no vredi da se proba kaj svoeto vozilo pa ako deluva, ke se najde nekoas.
 
Член од
22 јули 2022
Мислења
8
Поени од реакции
1
Дечки, ми се собира вода кај предното ветробранско стакло под бришачите. Како што го сфатив мајсторот се полнело ѓубре кај некоја си одвод цефка и водата при дожд не истекувала кај што треба и стое напред кај стаклото и истекува внатре во колата ми се поплавува. Да не имал некој ваков проблем и како го решил? За рено меган 2011 год станува збор
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.110
Поени од реакции
15.052
Дечки, ми се собира вода кај предното ветробранско стакло под бришачите. Како што го сфатив мајсторот се полнело ѓубре кај некоја си одвод цефка и водата при дожд не истекувала кај што треба и стое напред кај стаклото и истекува внатре во колата ми се поплавува. Да не имал некој ваков проблем и како го решил? За рено меган 2011 год станува збор
Има тука отвори скоро кај секоја кола, и во нив се собираат лисја и разни нечистотии. Тоа е нешто како сифонот во купатилото. Треба со рака да ги извадиш тие и водата ќе си протечи

Разгледај визеуелно...ќе ја најдиш цевката за испуст
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.438
Поени од реакции
40.293
Дечки, ми се собира вода кај предното ветробранско стакло под бришачите. Како што го сфатив мајсторот се полнело ѓубре кај некоја си одвод цефка и водата при дожд не истекувала кај што треба и стое напред кај стаклото и истекува внатре во колата ми се поплавува. Да не имал некој ваков проблем и како го решил? За рено меган 2011 год станува збор
Треба да се отвори кај тркалото. Има една пластика околу тркалото прицврстена со затегачи. Ќе се извади тркалото и пластиката и ќе исчистиш ѓубрето. Кај мене еден тон џубре искочи кога ми се поплави. Проблем е ова ако паркираш под дрва. Малце по малце ќе се запушат каналите.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.703
Поени од реакции
1.610
На Голф 4, кога ќе се вклучи десен трепкач(жмигавец) не свети стрелката на инструмент таблата и не свети жмигавецот ни назад ни од страна, но се слуша звукот со брзо темпо, многу побрзо отколку кога е вклучен левиот жмигавец кој е исправен, кога се вклучени сите четири си работат нормално, што може да биде проблемот?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.445
Поени од реакции
4.961
На Голф 4, кога ќе се вклучи десен трепкач(жмигавец) не свети стрелката на инструмент таблата и не свети жмигавецот ни назад ни од страна, но се слуша звукот со брзо темпо, многу побрзо отколку кога е вклучен левиот жмигавец кој е исправен, кога се вклучени сите четири си работат нормално, што може да биде проблемот?
Ееее брат што си земал голф бе, да беше 101 до сега 267483 ќе сменеше “ракета” на воланот :)

шала на страна ама веројатно е тоа електриката што контролира сигналите од командите околу воланот е сега колку кошта тоа на голфот и колку е тешко да се смени не знам, на гореспоменатата машина беше 150 денари и 5 мин работа (поголем дел од тие 5 мин беше идење до продавница)
 
Член од
22 јули 2022
Мислења
8
Поени од реакции
1
Дајте мислење за мерцедес Б класа втора генерација 2011-2018 генерално како возило, а и дали 1.8,2.0,2.2 и слично. Од 11к до 15к се движат во цена дали се исплати.
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
68
Поени од реакции
55
Дајте мислење за мерцедес Б класа втора генерација 2011-2018 генерално како возило, а и дали 1.8,2.0,2.2 и слично. Од 11к до 15к се движат во цена дали се исплати.
Druze nz za B Class mercedes dali bi se odlucil. Sum slusal ama ne i proveril( vikaat A, B komplet i C class do c200 se so Reno motor. ) Pred da kupuvas dobro raprasaj se za motorot sho go ima konkretnata kola
Pozz
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.110
Поени од реакции
15.052
Ако е дизел моторот до 2.0л, сигурно е на Рено
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.201
Поени од реакции
4.922
Па помалите мотори на Рено се издржливи и економични, не гледам причини што луѓево кога купуваат Мерцедес одма се фаќаат на тоа. И Нисан ги користи истите мотори.

Прашајте ги кај нас таксистите колку се издржливи тие мотори. Секоја трета кола е Рено Флуенс.
 
Член од
22 јули 2022
Мислења
8
Поени од реакции
1
Druze nz za B Class mercedes dali bi se odlucil. Sum slusal ama ne i proveril( vikaat A, B komplet i C class do c200 se so Reno motor. ) Pred da kupuvas dobro raprasaj se za motorot sho go ima konkretnata kola
Pozz
Јас сеа имам рено меган. Значи ако ја сменам за мерцедес б класа практично иста кола ќе возам така некако му доаѓа :D Инаку супер е меганчето, три години го имам економично, издржливо итн мн сум задоволен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom