Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
20 јануари 2023
Мислења
346
Поени од реакции
454
@martin01 @kostatkb
Бидејќи разговарав со мајсторот кој што ми го посочи проблемот со моторот, според него при палење не се стварало доволно притисок па затоа морало да ги запали греачите 1/2 пати за кариките да се опуштат (ако може така да се изразам) и да може да запали.
Демек затоа кога е поладно (10тина степени) сум морал да дадам контакт и да почекам 20тина секунди пред да почнам да ја палам колата.

Искрено не знам колку логика има ова?
Pa i nema mnogu logika. Ako nema dovolen pritisok (ne znam na sto mislel, pritisok vo cilindrite ili na gorivo?) toa ne bi vlijaelo na prekin na verglanje po 2-3 sekundi. Ako nemas el. dijagnostika, ke treba da se napravi i da kaze pokonkretno kade e problemot.
Smeni go ednas i ventilot/filter za uljni pari kako sto pisav pogore, toa sekako ne e visok.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.969
Поени од реакции
1.443
@martin01 @kostatkb
Бидејќи разговарав со мајсторот кој што ми го посочи проблемот со моторот, според него при палење не се стварало доволно притисок па затоа морало да ги запали греачите 1/2 пати за кариките да се опуштат (ако може така да се изразам) и да може да запали.
Демек затоа кога е поладно (10тина степени) сум морал да дадам контакт и да почекам 20тина секунди пред да почнам да ја палам колата.

Искрено не знам колку логика има ова?
Majstoro e izglea ebiveter. Vrska nema greacot so karikite. Greacite samo ja grejat naftata ali poso se povrzani so rele i senzor za temperatura mozno e senzorot da dava pogresna povratna informacia na ecu i ecu nedava komanda na rele da gi zapali greacite. Ova se proverva na diagnostika i ako ima problem se resava softverski. Imav vakov problem go resiv so nova mapa,da gi pali greacite od -20 do +20 stepeni.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
@martin01 @kostatkb
Бидејќи разговарав со мајсторот кој што ми го посочи проблемот со моторот, според него при палење не се стварало доволно притисок па затоа морало да ги запали греачите 1/2 пати за кариките да се опуштат (ако може така да се изразам) и да може да запали.
Демек затоа кога е поладно (10тина степени) сум морал да дадам контакт и да почекам 20тина секунди пред да почнам да ја палам колата.

Искрено не знам колку логика има ова?

Друже тоа со 20 секунди чекање има смисла за постари дизели со индиректно вбризгување, старите дизели на мерцедес на пример...сите што се со директ вбризгување како бемвето треба да палат веднаш, без разлика дали чекаш или не 20 сек.

По ова што го кажуваш наверојатно има слаба компресија моторот затоа не пали. На 10 степени треба да пали во ред дури и без греачи сите да се изгорени.

Измери компресија и ќе видиш што како.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
Дечки
Купив кола од СК,е сега утре ке одам да ја земам за БТ и ке ги одјавуваме сообраќајната и табличките.Е сега прашањето ми е дали со веке одјавените документи и таблиците,подлежам на нов технички во местото на живеење-Битола,или само поднесувам за нова сообраќајна и нови таблички.
Знам се вадат пробни таблици примерот мој од СК за БТ.
Кој трошоци ги имам јас и кој трчкарања дали некој знај!?
Благодарам
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.008
Поени од реакции
6.330
Дечки
Купив кола од СК,е сега утре ке одам да ја земам за БТ и ке ги одјавуваме сообраќајната и табличките.Е сега прашањето ми е дали со веке одјавените документи и таблиците,подлежам на нов технички во местото на живеење-Битола,или само поднесувам за нова сообраќајна и нови таблички.
Знам се вадат пробни таблици примерот мој од СК за БТ.
Кој трошоци ги имам јас и кој трчкарања дали некој знај!?
Благодарам
Zosto probni, zosto ne ja odneses kolata so SK tabli do BT i potoa po kargo ne gi pustis istite da gi odjavat?
Dokolku imas vazecka registracija vo BT odis na tehnicki samo da proverat vin brojot na kolata i potoa ti spremat i ti davat dokumenti koi gi podnesuvas na policaecot. Sobrakajna i tablici mislam plativ samo dali seto toa me kosta 50 evra.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.093
Поени од реакции
10.834
Дечки
Купив кола од СК,е сега утре ке одам да ја земам за БТ и ке ги одјавуваме сообраќајната и табличките.Е сега прашањето ми е дали со веке одјавените документи и таблиците,подлежам на нов технички во местото на живеење-Битола,или само поднесувам за нова сообраќајна и нови таблички.
Знам се вадат пробни таблици примерот мој од СК за БТ.
Кој трошоци ги имам јас и кој трчкарања дали некој знај!?
Благодарам
Не се ставај на трошок за пробни, правец за Бт, таблиците и сообраќајната по карго му ги праќаш па он ке ти ја врати сообраќајната со одјавата на таблици, идеш на технички за таблици и нова сообраќајна каде ја впишуваат регистрацијата до кога има важност и тоа е тоа
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.969
Поени од реакции
1.443
Дечки
Купив кола од СК,е сега утре ке одам да ја земам за БТ и ке ги одјавуваме сообраќајната и табличките.Е сега прашањето ми е дали со веке одјавените документи и таблиците,подлежам на нов технички во местото на живеење-Битола,или само поднесувам за нова сообраќајна и нови таблички.
Знам се вадат пробни таблици примерот мој од СК за БТ.
Кој трошоци ги имам јас и кој трчкарања дали некој знај!?
Благодарам
Zemisija kolata,si idis Bitola a tablicite i soobrakajnata pratigi po kargo expres kaj solunska i ke si gi odjavi i ke ti ja prati soobrakajnata odjavena,si odis dolu pod imperator ke si izvadis novi tablici i toe to. Ko ke ti isteci registraciata samo si ja vrvis na tehnicki i toe to.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
Ај можи тука некој ке помогни
Барам надолжни кровни носачи
Пежо 3008 2018
Благодарам
Автоматски споено мислење:

Ај можи тука некој ке помогни
Барам надолжни кровни носачи
Било нови било половни IMG_20240519_194048.jpg Screenshot_2024-05-19-22-13-39-299_com.android.chrome.jpg
Пежо 3008 2018
Благодарам
Автоматски споено мислење:

Ај можи тука некој ке помогни
Барам надолжни кровни носачи
Било нови било половни IMG_20240519_194048.jpg Screenshot_2024-05-19-22-13-39-299_com.android.chrome.jpg
Пежо 3008 2018
Благодарам
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.462
Поени од реакции
4.982
Ај можи тука некој ке помогни
Барам надолжни кровни носачи
Пежо 3008 2018
Благодарам
Автоматски споено мислење:

Ај можи тука некој ке помогни
Барам надолжни кровни носачи
Било нови било половниПрегледај го приврзокот 417505Прегледај го приврзокот 417506
Пежо 3008 2018
Благодарам
Автоматски споено мислење:

Ај можи тука некој ке помогни
Барам надолжни кровни носачи
Било нови било половниПрегледај го приврзокот 417505Прегледај го приврзокот 417506
Пежо 3008 2018
Благодарам
Euroimpex во Железара да видиш
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
68
Поени од реакции
55
Decki zdr.
Mislenje i iskustva ako moze so motorno maslo Liqui Moly
5w30 4200 LL
Treba da menuvam na kola i ova mi e kako 1va ili 2ra opcija
Blagodaram
Pozz
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.113
Поени од реакции
15.061
Decki zdr.
Mislenje i iskustva ako moze so motorno maslo Liqui Moly
5w30 4200 LL
Treba da menuvam na kola i ova mi e kako 1va ili 2ra opcija
Blagodaram
Pozz
Ако е оригинално немаш подобро......само незнам дека е звучно име да нема некој флац извадено. Обично фалцови прават на звучни имиња. ја прв пат годинава наместо Селенија ставив незвучно име на германско масло што се произведува во Германија(не во некоја шкљ држава), и моторот ми работи помирно
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
68
Поени од реакции
55
Ако е оригинално немаш подобро......само незнам дека е звучно име да нема некој флац извадено. Обично фалцови прават на звучни имиња. ја прв пат годинава наместо Селенија ставив незвучно име на германско масло што се произведува во Германија(не во некоја шкљ држава), и моторот ми работи помирно
Fala na odgovor.Znaci kaj nas moze i da e fals. Togas podobro da kupam od ovlasten servis.barem bi trebalo da e original(ama poskapo)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.686
Поени од реакции
36.341

...не знам колку е ова верно, но е добро да се знае како можност, ако случајно останеме без клучеви на незгодна дестинација!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom