Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Е13 е ознаката за земја од ЕУ.....поената ми е дали се тие производи поквалитетни него кинеските од аспект на осветленост...околу издрживоста ионака не ме интересира
Во лед е иднината, ксенон умира
3 пати скоро појака светлина даваат
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.029
Поени од реакции
14.905
Во лед е иднината, ксенон умира
3 пати скоро појака светлина даваат
Од Ксенон преминав на ЛЕД, и сега пак ќе се враќам на Ксенон. Да...ЛЕД-от дава многу појака светлина, но ја раштркува на сите страни, а најмногу пред колата каде не ми е корисна таа светлина. Повеќе смета него што прави корист. Ксенонот е послаб, но дава пофокусирана светлина, можи да се подеси точно на 40-50 м да паѓа светлината. Кај ледот е тоа потешко, бидејќи ако се кренат фаровите, многу им смета на тие од спротива. Сум експериментирал многууу.....и сите можни комбинации сум ги направил

Лево ЛЕД , десно ксенон

20230930_211649.jpg
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.007
Поени од реакции
6.346
Imam i Led i Xenon vozila.

Dokolku e LEDot napraven kako shto treba e odlicen! Kaj mene ima i antomatska kontrola na Dolgite svetla pri shto ja gasni edna(Shto im smeta na vozilaata koi doajgaat prema mene) od dvete Led na levoto svetlo pa ne mora nikogash ni da go gasam. Taka da imam maximalna svetlina po krajot i pred mene na patot i pokraj razminuvanje so vozila.
Imam slushano od Lujge Kamiondjii deka so LED im bilo zaebano vozenjeto na Dozhdlivo vreme.E sega dali e biten Agolot pod Koj se sedi vo odnos na svetlata toa ne znam.
Inace po moe podobro od Xenon nema nishto i nema promashuvanje, ama zaradi Elektricnive Koli e vo izumiranje.
Kako shto rekov kupi si E13 Lambi i stavi kako i jas so OSRAM 4600K i ce imash Bela Boja na Patot.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.602
Поени од реакции
9.771
+1 во однос на Ксенон светла. Од лично искуство, со еден куп помината километража во ноќно време, при лоши временски услови и секако дури и во однос на тоа колку смета на некој отспротива Ксенонот нема споредба со Ледот.

За жал, како и многу други работи - не само во авто индустријата, сe' ново што се воведува е класично срање во она што се користело порано и било практично и добро.
 
Член од
26 август 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site!
Dolgo vreme baram dobar avto limar (se raboti za staro vozilo) ima na nekolku mesta skapano, treba da se krpi, ima za sreduvanje karoseriski dosta. Da predlozite nekoi majstori dali imate?
bi bilo pozelno od Skopje
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.007
Поени од реакции
6.346
Decki, poshto rusite gi izede "inflacijata i nemaat nitu eden intelegenten" :D inzhiner edno prashanje,
Shto ce recite za kolicevo?
Dali bi go kupile?
Novo kosta okolu 22-23000€ pa do 26000€ vo zavisnost od konfiguracijata!

Screenshot 2023-12-28 at 21-51-21 Kiniškas „Sehol A5 Plus“ su rusiškais užrašais taps „Moskvic...png
Screenshot 2023-12-28 at 21-50-50 Kiniškas „Sehol A5 Plus“ su rusiškais užrašais taps „Moskvic...png
Screenshot 2023-12-28 at 21-50-38 Kiniškas „Sehol A5 Plus“ su rusiškais užrašais taps „Moskvic...png

 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.029
Поени од реакции
14.905
Decki, poshto rusite gi izede "inflacijata i nemaat nitu eden intelegenten" :D inzhiner edno prashanje,
Shto ce recite za kolicevo?
Dali bi go kupile?
Novo kosta okolu 22-23000€ pa do 26000€ vo zavisnost od konfiguracijata!

Прегледај го приврзокот 402301
Прегледај го приврзокот 402303
Прегледај го приврзокот 402304

Никогаш не се купува кола за која нема логистика за сервис и резервни делови. Еден сензор да ти прегори, ќе мораш да го бараш преку врски со луѓе кои работат на истокот
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.007
Поени од реакции
6.346
Никогаш не се купува кола за која нема логистика за сервис и резервни делови. Еден сензор да ти прегори, ќе мораш да го бараш преку врски со луѓе кои работат на истокот
Prashanjeto e dali bi ja kupile? Podobro receno shto bi rekle za kolava?
Dali na rusive im uspealo da napravat neshto ubavo shto bi ve nateralo barem da ispushtite edna vozdishka za nego :D.
A i se razbira deka nema nikogash ili barem vo dogledno vreme da ja ima vo MKD.
Taka da prashanjeto pomalce povejce e hipoteticko!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.029
Поени од реакции
14.905
Prashanjeto e dali bi ja kupile? Podobro receno shto bi rekle za kolava?
Dali na rusive im uspealo da napravat neshto ubavo shto bi ve nateralo barem da ispushtite edna vozdishka za nego :D.
A i se razbira deka nema nikogash ili barem vo dogledno vreme da ja ima vo MKD.
Taka da prashanjeto pomalce povejce e hipoteticko!
не......а причината веќе ја образложив. ќе се потроши некој дел како гуртни, и ќе ги бараш со боринче...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.779
Поени од реакции
35.417
Decki, poshto rusite gi izede "inflacijata i nemaat nitu eden intelegenten" :D inzhiner edno prashanje,
Shto ce recite za kolicevo?
Dali bi go kupile?
Novo kosta okolu 22-23000€ pa do 26000€ vo zavisnost od konfiguracijata!

Прегледај го приврзокот 402301
Прегледај го приврзокот 402303
Прегледај го приврзокот 402304

Ако дава добра гаранција, јас би го купил. Не го гледав видеото какви му се перформансите и потрошувачката, но не му е лоша цената. Сепак, добро е да симнат некое евро, оти вака е во ценовен ранг со моделите на Киа и Хјундаи, а далеку повеќе луѓе имаат чуено за нив.

не......а причината веќе ја образложив. ќе се потроши некој дел како гуртни, и ќе ги бараш со боринче...
Гарант ќе се најдат лесно, не дека седнаа Русите да ги измислуваат одново, пак станува збор за делови кои се вградуваат и во други брендови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom