Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.496
Поени од реакции
30.057
добра понуда. Кога би бил на пазар за нова кола, за тие пари и со таа гаранција и јас би размислил... Освен што е СУВ, а нив со закон треба да ги забранат да ги глобат и даночат соодветно. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.778
Поени од реакции
35.413
Се среќа да ја возиш. :D Добри џипови има Хавал, и низ Скопје се вртат.
Со здравје да се вози.
Фала момци, да ви се враќа подобра :)

Евтино нек си јебе матер, да ти се погоди ај.
33к е нормална цена за овој модел плус доплата од 500че за бојата, прво ги фатив со попуст пред Божиќ тука (пробуваа да продадат се што има на залиха од 2023 и имаше 2500 попуст), плус и турнав уште малку со пазарење, а останатото ќе го враќам назад преку фирма на данокот во наредни 4 години.
Во моментов им искеширав 30че, но се за неа ќе оди на фирма и ќе намалувам од данокот (тука е 30%). Пример ако потрошам оперативни трошоци од 5к за фирма (осигурување, гориво, сервиси), тоа се 5к помалку за даночење на тоа што ќе го тргнам на мое име, плус write off (depreciation) на самото возило.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.224
Поени од реакции
16.182
Фала момци, да ви се враќа подобра :)


33к е нормална цена за овој модел плус доплата од 500че за бојата, прво ги фатив со попуст пред Божиќ тука (пробуваа да продадат се што има на залиха од 2023 и имаше 2500 попуст), плус и турнав уште малку со пазарење, а останатото ќе го враќам назад преку фирма на данокот во наредни 4 години.
Во моментов им искеширав 30че, но се за неа ќе оди на фирма и ќе намалувам од данокот (тука е 30%). Пример ако потрошам оперативни трошоци од 5к за фирма (осигурување, гориво, сервиси), тоа се 5к помалку за даночење на тоа што ќе го тргнам на мое име, плус write off (depreciation) на самото возило.
И 33к не е многу за ново возило со 7 год гаранција.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.778
Поени од реакции
35.413
И 33к не е многу за ново возило со 7 год гаранција.
Види, овие ти се во позиција како што беа Киа и Хјундаи, дури и самата ми го рече истото бидејќи ја отрув за да ми спушти. Нека ги поднаучат уште малку и ти гарантирам дека за 2 години ќе бидат во ист ценовен ранг со корејците.
Долго време гледам возила, но овој пат поради Х околности морав да убрзам со купување, и лоши работи за брендов слушнав само од луѓе кои ги немаат. МГ пример се друга приказна, за нив викаат дека се срање и тие што ги купиле.
Се мислев да го земам поголемиот H6, но бидејќи ќе го вози и понежната половина, решив да земам помало, инаку тој ми правеше уште повеќе мерак. Хибридот беше 34к, само има малку погрд дизајн на светлата напред и малку ме нервира кога вози, го пробав и него. Тој е со 5л потрошувачка, ама јас пак возам најголем дел од времето по автопати и не ми излегуваше математиката за заштеда.
Ќе видиме како ќе се покаже, но од првични импресии ги препорачувам, шанса нема да најдете ништо во сличен ценовен ранг, здравје додека има гаранција ич не ми е гајле, а дотогаш ќе одиме на водород :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.029
Поени од реакции
14.905
Дали има разалика во осветленоста пред све на ЕУ со тие кинеските Ксенон комплети? Сум користел многу кинески, но незнам дали има разлика и дали се исплати да се купува тие со Е13(Луксембург) како ознака
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.601
Поени од реакции
9.768
Купено, на крај завршив со нова од салон, Haval Jolion Luxury 110kW, 30бона со попуст, плус ќе вратам нешто даноци преку фирма и очекувам да ја донесам до кај 24к. 7 години гаранција на цела и неограничени километри + 3 години гаранција ако продолжам да сервисирам кај нив, 5 години capped service, 5 години road assistance, плус затемнување на прозори. Гаранцијата е на се можно, во листата што е покриено видов дури и водна пумпа :D
На тест возење се заљубив во возилото, имаат едно чудо сензори, многу комотни седишта, многу простор на задни седишта, доволно снага за претекнување плус има спортски мод и dual clutch ако сакам да возам и со рачен менувач (како на формулите на воланот има кумплуг).
Со здравје да се вози! Стварно добар дил му извлече, да му е добра среќата и да те служи.
 
Член од
20 јануари 2023
Мислења
333
Поени од реакции
436
Купено, на крај завршив со нова од салон, Haval Jolion Luxury 110kW, 30бона со попуст, плус ќе вратам нешто даноци преку фирма и очекувам да ја донесам до кај 24к. 7 години гаранција на цела и неограничени километри + 3 години гаранција ако продолжам да сервисирам кај нив, 5 години capped service, 5 години road assistance, плус затемнување на прозори. Гаранцијата е на се можно, во листата што е покриено видов дури и водна пумпа :D
На тест возење се заљубив во возилото, имаат едно чудо сензори, многу комотни седишта, многу простор на задни седишта, доволно снага за претекнување плус има спортски мод и dual clutch ако сакам да возам и со рачен менувач (како на формулите на воланот има кумплуг).
Ova se ceni vo AUD, taka ? AUD e 37 denari !
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
182
Поени од реакции
184
Помош ми треба. Имам астра г и кога возам ми крцкаат панелите на вратите, мислам дека се тие. Ми прават звук кога забрзувам и кога кочам, а и често кога вртам во кривини. Исто така имам некои звуци од назад, изгледа некоја пластика. Имал некој искуство со ова и совет како да го средам?
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Некој да пропарача одличен сервисер/специјалист за Фиат возила?
Не е важно од кој град е но да има одлични познавања за Фиат и да сервисира со делови кои јас ке му ги однесам.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.007
Поени од реакции
6.345
Некој да пропарача одличен сервисер/специјалист за Фиат возила?
Не е важно од кој град е но да има одлични познавања за Фиат и да сервисира со делови кои јас ке му ги однесам.
A da kazheshe shto te maci!
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дали има разалика во осветленоста пред све на ЕУ со тие кинеските Ксенон комплети? Сум користел многу кинески, но незнам дали има разлика и дали се исплати да се купува тие со Е13(Луксембург) како ознака
H13 da ne ti treba?
Nema oznaka E13, za koe vozilo?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.411
Поени од реакции
29.876
Некој да пропарача одличен сервисер/специјалист за Фиат возила? Не е важно од кој град е но да има одлични познавања за Фиат и да сервисира со делови кои јас ке му ги однесам.
Барај го Драги или Бошко (доктори за Фиат, Алфа и Ланча) лично да видат за што се работи на колата. Инаку сите вработени им се океј, цени на раб. рака исто пристојни.
Screenshot from 2023-12-26 18-33-09.png
078/222-872 -Драги
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.029
Поени од реакции
14.905
H13 da ne ti treba?
Nema oznaka E13, za koe vozilo?
Е13 е ознаката за земја од ЕУ.....поената ми е дали се тие производи поквалитетни него кинеските од аспект на осветленост...околу издрживоста ионака не ме интересира
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.007
Поени од реакции
6.345
Дали има разалика во осветленоста пред све на ЕУ со тие кинеските Ксенон комплети? Сум користел многу кинески, но незнам дали има разлика и дали се исплати да се купува тие со Е13(Луксембург) како ознака
E13 e Zertifikat i znaci deka se dozvoleni za upotreba vo EU . Znaci pasuva i jacinata, i nijansata i shirinata na osvetluvanje. I nema nikakva vrska so zemja na poteklo.

Tie kineskite se Lotto . Vo sekoj slucaj ako te zapri vo EU Soobrajcanja kontrola i utvrdat deka nemash E13 Lambi te otstranuvaat od soobrajcaj i racunaj so debela kazna zaradi tehnicni neispravno i modifizieano vozilo.
Istot vazhi i za Trkalata, Auspuff.....

Inace standard se 6300K 65W Xenon lambi vo upotreba. So pomal K ( Kelvin) se pozholti i do pogolem se pobeli 6600K do plavi +6900K.

Kako e vo MK so toa E13 neznam.ama sigurno i vo Mk vazhi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom