Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Каков adblue да купам за пежо 3008 (модел 2017та) 1.6 120 коња и дали има онлајн од негде да се порача?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Баш за овај модел нема :D
Adblue e ist za site vozila, bitno e da e spored ISO2224.

Iako imas i ISO2224-1, ISO2224-2 i ISO 2224:3 sepak mozes da stavas i adblue sto ima samo oznaka ISO2224.

Do sega sum sretnal samo ISO2224-1, za mojata kola ova treba spored specifikacii.Viid za tvojata koe konkretno treba.
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Кога возам по нерамен пат се појавува звук како крцкање од десната врата, ако го подотворам прозорот барем пола сантим го снемува звукот. Истиов звук успеав да го добијам пак кога со рака пробав да го мрдам стаклото од прозорот напред назад. Што би можело да е?
 
Член од
22 јули 2022
Мислења
4
Поени од реакции
0
Nekoj gasnel DPF ili EGR i instaliral softver od drug tip na kola ili neja izrabotil mapata kako sto treba i ima klaeno gotova mapa. Ke moras kaj dobar remaper da vlezi vo sistemot i da gi proveri site parametri i da se koregira mapata. Pretezno se bara originalna mapa da se instalira pa tek posle da se obraboti nanovo dokolku se gasni egr dpf i takanatamu. Od koj grad si pisi ke te upatam kaj salam coek.
Автоматски споено мислење:


P0400 e za egr. P0409 solenoid. Ama mozi ako e egr otvoren pri davanje turaza a vakumot nemozi da go zatvori i vleguva vo save mod i vadi P0409 kako solenoidot da ne e vo red a fakticki e egr. Tolku e teajnosta,trgni zastani se zatna. Isklucigo sodtverski i mehanicki,iskluci klapni na usisna edna nova mapa posekako ako gasnis egr i rajat si za stalno. Pojke nikogas nema da te ostaj na pat.
Од Штип сум
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Кога возам по нерамен пат се појавува звук како крцкање од десната врата, ако го подотворам прозорот барем пола сантим го снемува звукот. Истиов звук успеав да го добијам пак кога со рака пробав да го мрдам стаклото од прозорот напред назад. Што би можело да е?
Нешто од мехнизмот на стаклото е лабаво и се мрда. Ако се отвора и затвора стаклото не е страшно. А ако те нервира тапацирот отвори го од вратата и види што мрда, стави му и звучна изолација ако сакаш, се средува...само е доста досадна и пипава работа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.256
Каков adblue да купам за пежо 3008 (модел 2017та) 1.6 120 коња и дали има онлајн од негде да се порача?
У секоја бензинска имаш.
Автоматски споено мислење:

P0400 e za egr. P0409 solenoid. Ama mozi ako e egr otvoren pri davanje turaza a vakumot nemozi da go zatvori i vleguva vo save mod i vadi P0409 kako solenoidot da ne e vo red a fakticki e egr. Tolku e teajnosta,trgni zastani se zatna. Isklucigo sodtverski i mehanicki,iskluci klapni na usisna edna nova mapa posekako ako gasnis egr i rajat si za stalno. Pojke nikogas nema da te ostaj na pat.
Денес ја земав од сервис. Соленоидот е само сменет а вентилот е истиот. :D

Се мислев сам да го чистам вентилот ама сега сваќам дека џабе би било.

Подобро работи моторот сега.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Вчера Астрата Ј 1.7CDTI ме остави на пат.:D

Пали, а не ја прима гаста.
Мојот скенер вели EGR вентилот е капут.
Прегледај го приврзокот 368622
Ја зашлепаа до опел сервис.

Маме му ебем, го мењав овој вентил пред 4 години и сега пак.

Толку да се сјебе брзо од возење само градска вожња?
Извини, пошо имаш Астра J, дали ти е со големата навигација? Сакам да те прашам дали стрима музика од Bluetoot или само може да се конектира на тел за разговори?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.256
Извини, пошо имаш Астра J, дали ти е со големата навигација? Сакам да те прашам дали стрима музика од Bluetoot или само може да се конектира на тел за разговори?
Имам со со голема навигација модел Bosch CD 500 Navi.

Овој модел нема блутут стрим и конекција со телефон.

Не ми ни затребал право да ти кажам. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom