Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.052
Поени од реакции
4.548
najdobriot jtd motor na site vreminja. ne se prasva za toj motor,se kupuva i si vozis.
commonrail sistem na vbrizguvanje, 5 brzini menjac so fiksen zamaec fabricen, turbo bez promenliva geometria(fiksno turbo).
mana mu e servoto posto e full elektricno, prednica lesno pajga.
to da se pipni softverski stage 1 e raketa. golf 5 1.9 ne te stiga.
Во глобала најдобрите мотори во историјата од постоењето на Фиат се оние чии блокови се лиени во погоните на Фиат во Аргентина благодарение на некоја специфична руда која ја имало таму и од која се изработувал материјалот на тие блокови.Такви познати беа првите Застава 101 со италијански мотор изработен во Аргентина кој не се отвараше под 400000км и примероци на 1.9ЈТД кои имаа и по 700000км.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.376
Во глобала најдобрите мотори во историјата од постоењето на Фиат се оние чии блокови се лиени во погоните на Фиат во Аргентина благодарение на некоја специфична руда која ја имало таму и од која се изработувал материјалот на тие блокови.Такви познати беа првите Застава 101 со италијански мотор изработен во Аргентина кој не се отвараше под 400000км и примероци на 1.9ЈТД кои имаа и по 700000км.
E tie bea motori a segasnive obicen gus na glava na motor koj ednas da go opteretis na golema temperatura odma puka.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Екипа, ме интересира реална цена на Е 200 цди 2007ма со 400 000 км, средно зачувана
 
C

confusion

Гостин
Почитувани, се мои права во случај на сообраќајка?

Имено се работи за удар на задно крило при обид за паркирање. Браникот пукнат треба да се смени. Другата страна призна вина се напрај записник кај осигурањето. Штета е помалку од 500е.

Е сега осигурањето ме праќа кај нивен мајстор и со него ќе се договорат ние само колата да ја однесеме. Арно ама ете сакам друг мајстор да ја прави. Ми вика околу таа цена ќе биде. Се јавувам кај осигурањето и зборувам со некој што проценува. Први вика оти не појде кај тој што ти кажавме, викам нели е мое право да бирам мајстор. Потоа за цената вика висока била прашувам колку е соодветна вика нема ценовник тука ама висока. Потоа вика колата е постара од 10 год не може оригинал дел мора од трета фирма. На крај ми рече мајсторот нека напише понуда со цена за делови и работна рака и мора да дава фактури. Ок му реков ќе направи понуда мајсторот.

Е сега покрај случајов, кои се мои права како оштетен? Јасно ми е осигурањето сака што поефтино да помине тоа е нивен интерес а мој интерес е најквалитетно да се поправи. Што ако не се погодиме околу цената? Дали имам право да оспорам или да викнам независен проценител? Смешно е се работи за мала сума па да се ценкаме како на пазар. Фала за секој совет.
Не ни го поти и на темава, нели Германија е земја на соништата, снајди се, знам таму закони и систем функционораат, се гледа за народот, сепак е запад.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.171
Поени од реакции
21.286
Не ни го поти и на темава, нели Германија е земја на соништата, снајди се, знам таму закони и систем функционораат, се гледа за народот, сепак е запад.
Нема потреба од вакви коментари ако не можеш да помогнеш.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.560
Поени од реакции
38.682
Нема потреба од вакви коментари ако не можеш да помогнеш.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
игорче, фрли му 500 евра и чао пријатно, ситна сума е тоа за вас што живите од енергетика.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Екипа, ме интересира реална цена на Е 200 цди 2007ма со 400 000 км, средно зачувана

Многу зависи од тоа што има за менување...на таа кола ефтин дефект нема. А дека нема дефекти и нешто за менување не е можно на 400 000 км.


Исто добро да се провери дали е удрена и китирана по можност со апаратче за мерење на деблина на лакот. Голем дел од мерцедесите се штавени некаде па правени, обично што е можно поевтино.
 
Последно уредено:
C

confusion

Гостин
Нема потреба од вакви коментари ако не можеш да помогнеш.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Не бе Игорче, баш напротив, за корона темата, за Украина темата ни збориш колку ти е добро во Германија, среден живот, како си скоцкан таму, додека овдека продаваш западна пропаганда, затоа ти викам, прашај си на германски форум, доста те читам во две теми.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.171
Поени од реакции
21.286
Не бе Игорче, баш напротив, за корона темата, за Украина темата ни збориш колку ти е добро во Германија, среден живот, како си скоцкан таму, додека овдека продаваш западна пропаганда, затоа ти викам, прашај си на германски форум, доста те читам во две теми.
Имаш игнор ако не ти се чита.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Почитувани, се мои права во случај на сообраќајка?

Имено се работи за удар на задно крило при обид за паркирање. Браникот пукнат треба да се смени. Другата страна призна вина се напрај записник кај осигурањето. Штета е помалку од 500е.

Е сега осигурањето ме праќа кај нивен мајстор и со него ќе се договорат ние само колата да ја однесеме. Арно ама ете сакам друг мајстор да ја прави. Ми вика околу таа цена ќе биде. Се јавувам кај осигурањето и зборувам со некој што проценува. Први вика оти не појде кај тој што ти кажавме, викам нели е мое право да бирам мајстор. Потоа за цената вика висока била прашувам колку е соодветна вика нема ценовник тука ама висока. Потоа вика колата е постара од 10 год не може оригинал дел мора од трета фирма. На крај ми рече мајсторот нека напише понуда со цена за делови и работна рака и мора да дава фактури. Ок му реков ќе направи понуда мајсторот.

Е сега покрај случајов, кои се мои права како оштетен? Јасно ми е осигурањето сака што поефтино да помине тоа е нивен интерес а мој интерес е најквалитетно да се поправи. Што ако не се погодиме околу цената? Дали имам право да оспорам или да викнам независен проценител? Смешно е се работи за мала сума па да се ценкаме како на пазар. Фала за секој совет.
Друже консултирај се со адвокат...без разлика дали си овде или таму. Тој ќе ти каже најдобро. Има специјално адвокати баш кој се бават со таква осигурителна тематика.
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Денес забележав мала гребнатинка на прозорецот на совозачката врата. Не е голема ни длабока, ама ми боди очи. Чаре некое, полирање со нешто или?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.951
Поени од реакции
14.694
Денес забележав мала гребнатинка на прозорецот на совозачката врата. Не е голема ни длабока, ама ми боди очи. Чаре некое, полирање со нешто или?
Има полирање на стакло....ќе се подобри, но нема да исчезни гребаницата
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Денес забележав мала гребнатинка на прозорецот на совозачката врата. Не е голема ни длабока, ама ми боди очи. Чаре некое, полирање со нешто или?

Може тотално да се исполираат само ептен ситни гребаници како тие ситните од брисачи...ако е подлабока гребаницата тешко.
 
Последно уредено:
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Posle farbanje hauba i krilo imam mala nijansa posto ednoto e skoro farbano drugoto e karoserija so kolata 15 god boja, so poliranje dali bi se soedinila bojata ili taka kje si ostane? Fala
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Тешко дека со полирање ќе се оправи. Полирањето е само за сјај. Се полира горе лакот, а нијансата ја прави бојата што е под лакот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom