Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
7 декември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
0
Drugarcina imam edno prasajne dali nekoj imal slicen problem .... Se raboti za zabrana na vozacka dozvola ...bev kaznet za vozenje po dejstvo na alkohol i sudo mi odredi kazna zabrana od 6 meseci ....arno ama.godina dena nema nikakvo pismo stasano za da ja odnesam da mi mavna zabrana ....me interesira dali ako me zapri policija i proveri vo sistem deka imam zabrana bi imalo nekakva dopolnitelna kazna plus ili da si teram duri ne mi stasa pismo??? Nekoj so takvo iskustvo da kazi so da ocekuvam fala pred se !!!
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
47
Дечки да прашам, кај Golf 5, 1.9 TDI, педалата за сопирачките стана некако тврда при кочење.
Значи сопирачките кочат, ама силата со ногата што треба да ја дадам сега е поголема.
Проверив глицерин, не беше потрошен, но сепак му дотурив малку. И ништо се нема сменато, пак е тврда сопирачката.

Што може да е проблемот?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.597
Поени од реакции
1.068
Дечки да прашам, кај Golf 5, 1.9 TDI, педалата за сопирачките стана некако тврда при кочење.
Значи сопирачките кочат, ама силата со ногата што треба да ја дадам сега е поголема.
Проверив глицерин, не беше потрошен, но сепак му дотурив малку. И ништо се нема сменато, пак е тврда сопирачката.

Што може да е проблемот?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
da se ispusti vozduh od kocnicite i ke omekni.
proveri posle vozenje dali ima nekoe trkalo da e zesko da ima blokirano.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
805
Поени од реакции
363
Drugarcina imam edno prasajne dali nekoj imal slicen problem .... Se raboti za zabrana na vozacka dozvola ...bev kaznet za vozenje po dejstvo na alkohol i sudo mi odredi kazna zabrana od 6 meseci ....arno ama.godina dena nema nikakvo pismo stasano za da ja odnesam da mi mavna zabrana ....me interesira dali ako me zapri policija i proveri vo sistem deka imam zabrana bi imalo nekakva dopolnitelna kazna plus ili da si teram duri ne mi stasa pismo??? Nekoj so takvo iskustvo da kazi so da ocekuvam fala pred se !!!
Ти си казнет и осуден , ама уште не ти е дојден редот за спроведување на казната … Не се секирај , се додека не те повикаат во полиција , вози , пошто додека не ти ја впишат во возачка , не е правосилна . А ќе те повикаат не се секирај , се чека по година ипол до две години . Евентуално ако не ти се чека , можеш сам да отидеш да се јавиш да ти ја пишат…
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.429
Поени од реакции
1.850
Дечки да прашам, кај Golf 5, 1.9 TDI, педалата за сопирачките стана некако тврда при кочење.
Значи сопирачките кочат, ама силата со ногата што треба да ја дадам сега е поголема.
Проверив глицерин, не беше потрошен, но сепак му дотурив малку. И ништо се нема сменато, пак е тврда сопирачката.

Што може да е проблемот?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

90 % тие е вакум сервото за кочниците појдено...или евентуално црево за вакумот да не има скинато или одкачено па да не прави вакум.

Пред да ја палиш колата притисни и пушти кочница едно 10 пати. Послем запали ја колата со притисната сопирачка. Ако е се во ред педалата треба да потоне малку..ако стои на исто место вакумот е.

Среди ја побрзо зошто ако треба нагло да закочиш од поголема брзина може голема беља да биде.
 
Последно уредено:
Член од
26 јули 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, се работи за голф 4 1.8т 150коња бензин/плин.. колата моментално работи на 3 клипа, кога ќе се стартува пали ама бучи како трактор и нема снага воопшто .. тресе во место и јако се осеќа, компјутерски покажана е електронска плочка за палење кај филтерот што стои, сменета е друга , работи 3 километри и ја гори.. и пак работи како трактор.. што може да му биде? Да напоменам свеќици не се менувани, а една бомбина не е сменета , ротирани се од втора на трета колата го има истиот звук.
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
0
Ти си казнет и осуден , ама уште не ти е дојден редот за спроведување на казната … Не се секирај , се додека не те повикаат во полиција , вози , пошто додека не ти ја впишат во возачка , не е правосилна . А ќе те повикаат не се секирај , се чека по година ипол до две години . Евентуално ако не ти се чека , можеш сам да отидеш да се јавиш да ти ја пишат…
Fala bato za info
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
47
90 % тие е вакум сервото за кочниците појдено...или евентуално црево за вакумот да не има скинато или одкачено па да не прави вакум.

Пред да ја палиш колата притисни и пушти кочница едно 10 пати. Послем запали ја колата со притисната сопирачка. Ако е се во ред педалата треба да потоне малку..ако стои на исто место вакумот е.

Среди ја побрзо зошто ако треба нагло да закочиш од поголема брзина може голема беља да биде.
Ја притиснав 10 пати и стана тврда. После ја запалив колата со притисната сопирачка и се пушти ама малку, околу 20%, а порано потонуваше 35-45%. Значи малку се пушта, подомекнува и наеднаш останува во тврда положба.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.734
Поени од реакции
11.449
Servoto na kočnicata. Ili e samoto servo...ili e skinato crevoto za vakum od usisnata hrana do crevoto. Toa možiš sam da go proveriš

Probaj istrgaj go toa crevo od servoto, i vidi dali ke ima razlika
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.429
Поени од реакции
1.850
Ја притиснав 10 пати и стана тврда. После ја запалив колата со притисната сопирачка и се пушти ама малку, околу 20%, а порано потонуваше 35-45%. Значи малку се пушта, подомекнува и наеднаш останува во тврда положба.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Сервото или некое црево. Ќе мора детално да се провери.
Автоматски споено мислење:

Здраво, се работи за голф 4 1.8т 150коња бензин/плин.. колата моментално работи на 3 клипа, кога ќе се стартува пали ама бучи како трактор и нема снага воопшто .. тресе во место и јако се осеќа, компјутерски покажана е електронска плочка за палење кај филтерот што стои, сменета е друга , работи 3 километри и ја гори.. и пак работи како трактор.. што може да му биде? Да напоменам свеќици не се менувани, а една бомбина не е сменета , ротирани се од втора на трета колата го има истиот звук.
Прво да се сменат свеќици.


Ако пак го има истио звук останува дека моторниот компјутер е во дефект или пак многу веројатно дека нема компресија на еден цилиндар. Изгорени вентили и диктони се честа последица од возење на плин.

Ако има многу км поминато колата одма мерете компресија зошто 90 % е тоа.
 
Последно уредено:
Член од
2 ноември 2015
Мислења
164
Поени од реакции
47
Servoto na kočnicata. Ili e samoto servo...ili e skinato crevoto za vakum od usisnata hrana do crevoto. Toa možiš sam da go proveriš

Probaj istrgaj go toa crevo od servoto, i vidi dali ke ima razlika
А ако е расипана вакум пумпата, дали може да се поправи или треба нова да се купува, и колку кошта отприлика за Golf 5, 1.9 TDI?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.429
Поени од реакции
1.850
Пумпата не може да се поправи. Нова е многу скапа, половна ти е подобро да земеш
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.734
Поени од реакции
11.449
Пумпата не може да се поправи. Нова е многу скапа, половна ти е подобро да земеш
да...оди по плацовите и барај половна. внатре има некои мембрани и нема оправка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom