Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.520
Поени од реакции
1.377
Kaj site koli regeneracia dpf pravi na otvoreno a ne vo grad. Ako pocni da pravi regeneracia i vo grad znaci e nad70% zatnat i spasot e cistenje ili zamena so nov. Kajnas normalno brusalicata.
Od kaj znae kolata dali e u grad ili na avtopat druze?
Bez razlika kade e (grad, selo, planina, more,avtopat) koga ke stigne do 45% pocnuva da pravi regen ova ti e utsvari aktiven regen, a imas i pasiven koj se pravi dodeka si se vozikas na avtopat i ne go ni osekjas. Ako e vo grad,selo itn najverojatno ke se prekine iako ima i drugi varijacii radi koi ne bi ni pocnal, primer ako vozis na rezerva gorivo. Na 70% soot vekje imas upalena sijalicka na sal tabla, i najverojatno ke otide u limp mode.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.272
Поени од реакции
23.672
Антифризот на колата дошол на минимум. Иначе течноста е розова и е како "нова" и не смрди на издувни гасови. Нивото на моторно масло е ок и не се забележуваат нечисти работи на него. Колата чади бело само 1-2 минути не секогаш, краткотрајно по што не сум сигурен дали гори антифриз или пак станува збор за кондензација од ладниот воздух во ауспухот. Моторот до сега не ми прегреал а и кога проверував колку има антифриз како да се отвори многу лесно капачето

Секако ќе ја носам на дијагностика.

Прашањето ми е од што мислите дека може да губи антифриз? Флеки под колата немам забележано.
диктон на глава. Не ја вози така, ризикуваш да прегрее.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.520
Поени од реакции
1.377
Антифризот на колата дошол на минимум. Иначе течноста е розова и е како "нова" и не смрди на издувни гасови. Нивото на моторно масло е ок и не се забележуваат нечисти работи на него. Колата чади бело само 1-2 минути не секогаш, краткотрајно по што не сум сигурен дали гори антифриз или пак станува збор за кондензација од ладниот воздух во ауспухот. Моторот до сега не ми прегреал а и кога проверував колку има антифриз како да се отвори многу лесно капачето

Секако ќе ја носам на дијагностика.

Прашањето ми е од што мислите дека може да губи антифриз? Флеки под колата немам забележано.
Ako ne tece od nigde sigurno head gasket. Imas na ebay kitovi za testiranje po 10-15 evra se kaj tebe valjda. Se stava na kazanceto za antifriz i ako smeni boja znaci ima izduvni gasovi.
Druga opcija e da ja zapalis so otvoreno kazance i da cekas da otvore termostat za da vidis dali meuri ke pocnat da se pojavuvat.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.272
Поени од реакции
23.672
Нели ако беше диктон на глава требаше да го меша со уљето и обратно?
па може и од надвор да тече и да испарува кога е у контакт со топлината блокот. Зависи до дизајнот на блокот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.748
Поени од реакции
4.493
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.520
Поени од реакции
1.377
Значи да ја продавам колата :)
Ne mora da znaci druze. Ova e najlosata varijanta, moze i da tece od negde a da nemas primeteno ili pa ima negde malo dupce i samo koa e zagrean i pod pritisok tece.
Najubavo da se provere za izduvni gasovi u antifriz bar ke znaes na sto si bez da davas pari za rabotna raka za drugi raboti da ispituvaat.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.748
Поени од реакции
4.493
Јас пак се надевам дека мајсторот претходно не ја затворил убаво капачката. Пошто многу лесно се отвори. А пред 2 години знам дека многу јако го стегнав капачето.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
287
Поени од реакции
169
Јас пак се надевам дека мајсторот претходно не ја затворил убаво капачката. Пошто многу лесно се отвори. А пред 2 години знам дека многу јако го стегнав капачето.
Или водна пумпа и тогаш најчесто нема флека зошто испарува.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.537
Поени од реакции
998
Od kaj znae kolata dali e u grad ili na avtopat druze?
Bez razlika kade e (grad, selo, planina, more,avtopat) koga ke stigne do 45% pocnuva da pravi regen ova ti e utsvari aktiven regen, a imas i pasiven koj se pravi dodeka si se vozikas na avtopat i ne go ni osekjas. Ako e vo grad,selo itn najverojatno ke se prekine iako ima i drugi varijacii radi koi ne bi ni pocnal, primer ako vozis na rezerva gorivo. Na 70% soot vekje imas upalena sijalicka na sal tabla, i najverojatno ke otide u limp mode.
Стално на 90km/h пали регенерација без разлика дали е затнат или не. Има 3 сонди, 2 се за масло и нафта а третата е воздух со притисок. Зато е пожелно на отворен терен да се вози на повисока туража 2500rpm за да напрај смеса и зголеми температура за да го изгори гарежот. Се дешава и да непали регенерација и поради то се полни со гареж и вади проблеми. На дијагностика сеа по ново прават присилна регенерација и стават некој адитиви.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.524
Поени од реакции
10.948
Нели ако беше диктон на глава требаше да го меша со уљето и обратно?
Дихтонот одделува 3 комори во моторот-за согоревање( кај клиповите), од маслото и од антифризот.
Ако е оштетен дихтонот, можи да се јави ,,коридор,, помеѓу било кои од овие комори
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.779
Поени од реакции
2.873
Иначе 9год строго макпетрол.
Купив средство за чистење сензори.Отворив,испрскав ставив правец автопат,гас обрти газење гас.
Е сега на почеток засецкуваше,после никако,ја одмарав колата и назад пак никакво сецкање.
Е сегаа пази утре дента кога се олади колата иста песна сецка/трокира 1ва,2ра,3та,4та, и на крај чарето го најдов во кабелчето ( го извадив ) на Маф/Мап сенроз оди лета нема гајле,е вака ќе троши повеќе навта.. ( до дека не знемам сензор) фала и позз.

Пс. Инфо искуства некој за Акумулатор 75 Еxside ili Varta, Varta silver,и ако е 77 не би претставувало проблем?
Е па и мене ми се случува и купив спреј за МАП сензор и со него чистив и сега немај гајле

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
8
Поени од реакции
0
Zdravo decki....imam problem so opel vectra b. Eden den vozam i temperaturata e normalna 90 stepeni na 92 si pusta ventilator koga drug den vozam od 82 stepeni ne mrdnuva nagore.pred 2 meseci menuvav termostat i ladnak so cudo mozi da ja maci dali nekoj imal.slicen problem ? :)
Автоматски споено мислење:

Zdravo decki....imam problem so opel vectra b. Eden den vozam i temperaturata e normalna 90 stepeni na 92 si pusta ventilator koga drug den vozam od 82 stepeni ne mrdnuva nagore.pred 2 meseci menuvav termostat i ladnak so cudo mozi da ja maci dali nekoj imal.slicen problem ? :)
Автоматски споено мислење:

Zdravo decki....imam problem so opel vectra b. Eden den vozam i temperaturata e normalna 90 stepeni na 92 si pusta ventilator koga drug den vozam od 82 stepeni ne mrdnuva nagore.pred 2 meseci menuvav termostat i ladnak so cudo mozi da ja maci dali nekoj imal.slicen problem ? :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
16.272
Поени од реакции
23.672
Zdravo decki....imam problem so opel vectra b. Eden den vozam i temperaturata e normalna 90 stepeni na 92 si pusta ventilator koga drug den vozam od 82 stepeni ne mrdnuva nagore.pred 2 meseci menuvav termostat i ladnak so cudo mozi da ja maci dali nekoj imal.slicen problem ? :)
Автоматски споено мислење:

Zdravo decki....imam problem so opel vectra b. Eden den vozam i temperaturata e normalna 90 stepeni na 92 si pusta ventilator koga drug den vozam od 82 stepeni ne mrdnuva nagore.pred 2 meseci menuvav termostat i ladnak so cudo mozi da ja maci dali nekoj imal.slicen problem ? :)
Автоматски споено мислење:

Zdravo decki....imam problem so opel vectra b. Eden den vozam i temperaturata e normalna 90 stepeni na 92 si pusta ventilator koga drug den vozam od 82 stepeni ne mrdnuva nagore.pred 2 meseci menuvav termostat i ladnak so cudo mozi da ja maci dali nekoj imal.slicen problem ? :)
coolant temperature sensor
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.537
Поени од реакции
998
Zdravo decki....imam problem so opel vectra b. Eden den vozam i temperaturata e normalna 90 stepeni na 92 si pusta ventilator koga drug den vozam od 82 stepeni ne mrdnuva nagore.pred 2 meseci menuvav termostat i ladnak so cudo mozi da ja maci dali nekoj imal.slicen problem ? :)
Автоматски споено мислење:

Zdravo decki....imam problem so opel vectra b. Eden den vozam i temperaturata e normalna 90 stepeni na 92 si pusta ventilator koga drug den vozam od 82 stepeni ne mrdnuva nagore.pred 2 meseci menuvav termostat i ladnak so cudo mozi da ja maci dali nekoj imal.slicen problem ? :)
Автоматски споено мислење:

Zdravo decki....imam problem so opel vectra b. Eden den vozam i temperaturata e normalna 90 stepeni na 92 si pusta ventilator koga drug den vozam od 82 stepeni ne mrdnuva nagore.pred 2 meseci menuvav termostat i ladnak so cudo mozi da ja maci dali nekoj imal.slicen problem ? :)
Vectra B ima varijabilna temperatura. Normalna e taja temperatura od 85 do 90 stepeni. Na 92 otvora prva brzina, na 95 vtora i na 101 dvete perki vo vtora brzina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom