Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
1.680
Ова тие за страничната завеса, ама кај тебе ако се средува со поместување на седиште со конекторите под нив имаш мака...ама сепак не е на одмет дијагностика.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.322
Поени од реакции
10.484
Оваа Алфа е првата верзија, а мојата е редизајн. Но бидејќи мојата нема завеса...тешко дека ова би имала

На дијагностика ја имам однесено еднаш....ми појави грешка во возење, која се испостави дека е од МАФ сензорот поради грешно отчитување. Го избриша и сега немам никаков проблем. Но и тогаш све си беше Ок, освен што покажуваше грешка на дисплејот

Воглавном во скоро 4 години сум немал скоро никаков проблем, освен промена на греачи, која се испостави дека е релето...не греачите.

35 000 имам поминато......скоро без проблеми
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
1.680
Side curtain airbag тие странична завеса...е сеа дали има или нема твојата не знам, можда е до пакет до опрема.
 

Sikimco

ALL BAD THING MUST COME TO AN END!!
Член од
25 јули 2011
Мислења
414
Поени од реакции
64
Треба повеќе да ја возиш на отворено и да не менуваш брзини на 1500 вртежи, туку пушти малку срце убаво да врти моторот на 2500 до 3000 вртежи да се менува.
Вакумот на EGR-от бил дупнат и не е можел да го отвори, го сменив вакумот пола саат машко возење и сега нема проблем, ви благодарам на помошта
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
157
Поени од реакции
47
Проблемот ти е механички. Оди на бошиста да се измери компресија, да се провери тандем пумпата и дизните. Овај проблем е околу усисниот дел. Незнам каков е звукот на моторот но можно е и да заглавува геометријата на турбина. Ако можиш снимај видео за да видиме подетално.
Само за информација, некни бев на мајстор и излезе дека трокирањето било поради проблем со инсталацијата на првата дизна.
Ја среди инсталацијата и сега нема проблем. Фала за одговорите и да кажам дека погоди дека моторот на три клипа работел :) Поздрав!
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.121
Поени од реакции
3.567
Вчера приметив дека кога ми е пуштена климата колата многу помирно работи (како бензинец), буквално не се осеќа дека работи.
Кога ќе исклучам клима, почнува мало тресење/вибрации на местото околу воланот. Иначе се работи мотор 1.6tdci. Може да е до каишот или затегачот?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.481
Поени од реакции
956
Само за информација, некни бев на мајстор и излезе дека трокирањето било поради проблем со инсталацијата на првата дизна.
Ја среди инсталацијата и сега нема проблем. Фала за одговорите и да кажам дека погоди дека моторот на три клипа работел :) Поздрав!
Bitno se sredi i pomina so polesno. Uzivaj sega vo vozenjeto :ojeaa:
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
1.680
Вчера приметив дека кога ми е пуштена климата колата многу помирно работи (како бензинец), буквално не се осеќа дека работи.
Кога ќе исклучам клима, почнува мало тресење/вибрации на местото околу воланот. Иначе се работи мотор 1.6tdci. Може да е до каишот или затегачот?

Или затегачот на каишот или пак ременицата главна. До самиот каиш не е.
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
739
Поени од реакции
1.009
Центрирање, каде? Овде локално се е џврчки. Ми препорачаа или Охрид некој сервис Номче или Ск сервис Мето. Искуство некој?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.988
Поени од реакции
1.823
Член од
6 ноември 2017
Мислења
75
Поени од реакции
25
Здраво дечки. Пред година ипол негде праев голем сервис, каиши, водна пумпа и летово приметив дека затегачот малце мрда лево десно и малце го имаше поткинато пк каишот иако беше само година и нешто стар. Купив нов каиш и земав нов затегач за да не ми го скине и новиов каиш. Се на се, ме фати околу 4000 со работна рака, inna затегач. Коа ја земав колата од сервис, отварам хауба (дома) глеам пак си мрда лево десно.. после некој ден бев до кај сервисот да им кажам. Вика па не е океј, ама не е страшно. Глеј ја од време на време. Сеа муабетот е дека не дадов ја 4000+ за пак да ја пазам и да проверувам да не се скине каишот или почне да тропа. Ќе ставам видео сеа, па ако некој има идеја да ми каже што би можело да биде. Се работи за голф 6, 1.4 бензин.

Сепак не може да се стави видеото, доколку некој е заинтересиран може да го испратам у дм.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
253
Поени од реакции
79
Барај си по спецификации и гледај да биде aprooved за тој мотор, никако meet the criteria :)
А Тоталов што пишува за Тојота е во твоево "aprooved" или "meet the criteria"?
 

Attachments

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.608
Поени од реакции
4.329
А Тоталов што пишува за Тојота е во твоево "aprooved" или "meet the criteria"?
Ако пишува meet the criteria значи дека французите сметаат дека ги исполуваат условите на тојота, додека тојота за тоа нема дадено никаква изјава.

Доколку тојота кажала дека тоа и тоа масло на тотал ги исполнува критериумите тогаш ќе пишеше aproved.

Тоа meet е манипулативно зборче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom