Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.783
Дали знаете некој добар мајстор што дијагностицира/поправа или менува греачи на седишта?
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
56
Поени од реакции
40
Здраво дечки, ако може на кратко малку совети околу купување на половна кола. Девојчето е возач почетник, бара да земе некоја мала количка, мал буџет до 2000-2350е. Нема некои посебни побарувања, битно е да биде со клима, и да биде некое мало, женско количе и нормално, што е можно посочувана.
Како што ти кажаа и повеќето, Корса Ц е поим за мала градска кола. Кога ќе зимаш гледај да биде или 1.0 или 1.2, повеќе од тоа не ти треба. Остави овие што ти зборат, толку седнале и ја провозале колата па не смеело да биде испод 1.4. Првиот мотор ти е многу лесен и ефтин за одржување, само промена на филтри и уље насекои 10.000км и има да тера до 101 и назад без проблем. Троши некои 6-6.5л просек во Скопје со убава вожња и без мучење на колата со мењање на 1500 обртаи. 1.2 троши малце поише, у просек некој литар - литар ипол на 100км. Колата искача на секоја угорница и пат, може нема у 4та 70 да ја возиш ама си иде. Ако гледаш да ја зимаш пази на пластиките внатре, има доста со различна боја на пластики на вратите и шал таблата на огласиве по Реклама 5 - бегај од нив поши склапани се. Пластиките внатре сите се во иста боја освен кај радиото.

So 1.2 motorot kolata e tromava, 1.4 e odlicen za taa karoserija (gradska voznja).
Немаш ти батка појма.. 1.2 не е воопшто тромава, си иде таман како за градска кола.

epa vozi si ti fico i ne na pletvar, na shar planina kaci se :D
Eve neka kupi 1.2 corsa i neka proba ugornica strmna ke pravime pak muabet :)
Автоматски споено мислење:


Abe neka vozi bez lpg ne forsiram nisto, samo i bes lpg ugornici teskooo x(
Извини, шо мотор имаш ти у твојата ? 3.0 твин турбо ?

Со 3ца во кола со клима плетваро со 3та нема да го качи. Башка троши исто како 1.4.
1.4 е далеку по снажен и пожилав мотор за разлика од 1.2 и 1.2 недај боже да прегреј фрлиго цел мотор. Сега е почетник возач но за неколку месеци сигурно ќе вози и на отворено.
Ако пратиш параметри како може да прегрееш мотор ? Треба да си ептен неписмен да прегрееш мотор у денешно време со сите помагала за да пратиш температура. 1.2 троши некои 8л а за разлика од него, 1.4 троши преку 10л. Со клима рачунај уште повеќе, тој мотор не се зима.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
386
Поени од реакции
78
Каде во Скопје можам да најда делови за WV (половни или нови)
ми треба рачка за отварање на хауба
Благодарам
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
244
Поени од реакции
73
Како што ти кажаа и повеќето, Корса Ц е поим за мала градска кола. Кога ќе зимаш гледај да биде или 1.0 или 1.2, повеќе од тоа не ти треба. Остави овие што ти зборат, толку седнале и ја провозале колата па не смеело да биде испод 1.4. Првиот мотор ти е многу лесен и ефтин за одржување, само промена на филтри и уље насекои 10.000км и има да тера до 101 и назад без проблем. Троши некои 6-6.5л просек во Скопје со убава вожња и без мучење на колата со мењање на 1500 обртаи. 1.2 троши малце поише, у просек некој литар - литар ипол на 100км. Колата искача на секоја угорница и пат, може нема у 4та 70 да ја возиш ама си иде. Ако гледаш да ја зимаш пази на пластиките внатре, има доста со различна боја на пластики на вратите и шал таблата на огласиве по Реклама 5 - бегај од нив поши склапани се. Пластиките внатре сите се во иста боја освен кај радиото.Немаш ти батка појма.. 1.2 не е воопшто тромава, си иде таман како за градска кола.Извини, шо мотор имаш ти у твојата ? 3.0 твин турбо ?Ако пратиш параметри како може да прегрееш мотор ? Треба да си ептен неписмен да прегрееш мотор у денешно време со сите помагала за да пратиш температура. 1.2 троши некои 8л а за разлика од него, 1.4 троши преку 10л. Со клима рачунај уште повеќе, тој мотор не се зима.
Imam Fiat punto 1.1 lpg i toyota 2.0 tdizel i znam dovolno...poz
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.270
Поени од реакции
3.183
Imam Fiat punto 1.1 lpg i toyota 2.0 tdizel i znam dovolno...poz
Не ти оспорувам знаење ама и твојата компарација па не е баш нај нај. Си навикнал на тојотата и очекуваш и пунтово да иде така (друго објаснување не гледам)

Сестра ми вози Корса Д 2010 година со 1.0 мотор и вграден плин. Година дена ја има колава и за тој период освен редовно возење бар 2 пати месечно да ги посетат родителите на дечко и релација Скопје Битола Скопје (немам информации што ги влечело на плетвар зашто еве како што кажувате моторот нема шанси да качи таму), освен тоа што им е стандардо патување, колава ја убија од возење према охрид, маврово, пониква и берово во изминативе година дена. Како и 2 пати од скопје до Албанија и еднаш до Црна Гора во текот на летото.
Не сум друже толку стручен како тебе ама уште не ми е јасно како они со количево 1.0лпг мотор имаат искачено планини кога ти викаш нема на тротоар да се качи.

Судејки според искуството што сестра ми го има топло би препорачал Корса за почетник без разлика дали е 1.0 моторот или 1.2 или 5.0 в8 од некој мустанг. За низ град па дури и патување ако е добра во моторот нема да има никаков проблем. Нема да ја има ни комоцијата на Тојотата ама далеку од тоа дека нема да може да качи планина.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.252
Поени од реакции
1.650
Троши некои 6-6.5л просек во Скопје со убава вожња и без мучење на колата со мењање на 1500 обртаи. 1.2 троши малце
Тоа на друг ќе кажуваш...нема бензинец кола што троши 6 л. на 100 низ Скопје...троши 6 ама на 60 километра поминати не на 100...:pos:

А ако менуваш на 1200 вртежи, во минус оди потрошњата, т.е. произведува гориво колата
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2016
Мислења
244
Поени од реакции
73
Не ти оспорувам знаење ама и твојата компарација па не е баш нај нај. Си навикнал на тојотата и очекуваш и пунтово да иде така (друго објаснување не гледам)

Сестра ми вози Корса Д 2010 година со 1.0 мотор и вграден плин. Година дена ја има колава и за тој период освен редовно возење бар 2 пати месечно да ги посетат родителите на дечко и релација Скопје Битола Скопје (немам информации што ги влечело на плетвар зашто еве како што кажувате моторот нема шанси да качи таму), освен тоа што им е стандардо патување, колава ја убија од возење према охрид, маврово, пониква и берово во изминативе година дена. Како и 2 пати од скопје до Албанија и еднаш до Црна Гора во текот на летото.
Не сум друже толку стручен како тебе ама уште не ми е јасно како они со количево 1.0лпг мотор имаат искачено планини кога ти викаш нема на тротоар да се качи.

Судејки според искуството што сестра ми го има топло би препорачал Корса за почетник без разлика дали е 1.0 моторот или 1.2 или 5.0 в8 од некој мустанг. За низ град па дури и патување ако е добра во моторот нема да има никаков проблем. Нема да ја има ни комоцијата на Тојотата ама далеку од тоа дека нема да може да качи планина.
Druze neka zeme i so srekja neka ja koristi, a inace znam sto da ocekuvam od puntoto i tojotata ;) poz
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.458
Поени од реакции
938
I reno 4 ke kaci nagore ama so vtora i dopatos pedaloto. Vozam vectra c 155konja i na pletvar tovaren so klima znaj da se pomaci da zavzemi so petta a ne 1.0 motor. Dodusa corsata e 900kg teska.
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Екипа мала помош. Се работи за голф 5, 1.9 идникаторите на инструмент таблата не светат, а исто не работат ниту обртометри, километри, температура или количина на резервоарот. Се појавува 2 секунди кога ќе ја запалам колата и веднаш потоа се губат. Решение што може да е ако некој имал ист или сличен проблем. Убава вечер viber_image_2021-10-20_19-57-02-3581.jpg
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.936
Поени од реакции
20.264
Екипа мала помош. Се работи за голф 5, 1.9 идникаторите на инструмент таблата не светат, а исто не работат ниту обртометри, километри, температура или количина на резервоарот. Се појавува 2 секунди кога ќе ја запалам колата и веднаш потоа се губат. Решение што може да е ако некој имал ист или сличен проблем. Убава вечерПрегледај го приврзокот 310615
види ги осигурачите или некое реле да не е изгорено. Штом се пали па го снемува таблата е добра ваљда, некој осигурач те зеза најверојатно.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
7.592
Поени од реакции
6.906
Купив халогени сијалици на осрам као оф роад 80w ама слабо светат дали има шанса ако ставам појаки осигурачи појака светлина да извадам?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.726
Поени од реакции
23.358
1.2 троши некои 8л а за разлика од него, 1.4 троши преку 10л. Со клима рачунај уште повеќе, тој мотор не се зима.
Шо зборуваш бе друже, да не си на некои ориентални мерки за мерење? :pos:

Имав пробна вожња на Hyundai Tucson вчера 1.6 бензинец. На отворено покажа 7.2 литри, градска 8.5. Правам муабет за нова кола, со сите go green салтанати произведена 2020 год.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2019
Мислења
56
Поени од реакции
40
Imam Fiat punto 1.1 lpg i toyota 2.0 tdizel i znam dovolno...poz
Сигурно знаеш доволно :) Имам возено 1.0 , 1.0 плин , 1.2 , 1.2 плин, 1.4 , 1.4 дизел , 1.6 , 1.6 дизел и 1.8 бензин. Не можеш мене да ми кажеш дека 1.0 или 1.1 не иде доволно за градска кола, тие прикаски за мали деца чувај си ги. Порано возеле фичовци со 750 кубика, југовци 900 кубика па иделе од Грчка, низ цела Југославија и секаде искачале. Толку е твоето знаење - " знам доволно "

Не ти оспорувам знаење ама и твојата компарација па не е баш нај нај. Си навикнал на тојотата и очекуваш и пунтово да иде така (друго објаснување не гледам)

Сестра ми вози Корса Д 2010 година со 1.0 мотор и вграден плин. Година дена ја има колава и за тој период освен редовно возење бар 2 пати месечно да ги посетат родителите на дечко и релација Скопје Битола Скопје (немам информации што ги влечело на плетвар зашто еве како што кажувате моторот нема шанси да качи таму), освен тоа што им е стандардо патување, колава ја убија од возење према охрид, маврово, пониква и берово во изминативе година дена. Како и 2 пати од скопје до Албанија и еднаш до Црна Гора во текот на летото.
Не сум друже толку стручен како тебе ама уште не ми е јасно како они со количево 1.0лпг мотор имаат искачено планини кога ти викаш нема на тротоар да се качи.

Судејки според искуството што сестра ми го има топло би препорачал Корса за почетник без разлика дали е 1.0 моторот или 1.2 или 5.0 в8 од некој мустанг. За низ град па дури и патување ако е добра во моторот нема да има никаков проблем. Нема да ја има ни комоцијата на Тојотата ама далеку од тоа дека нема да може да качи планина.
Абе батали ги овие што знаат све.. Мислиш извозел 100 различни коли со различни мотори па споредува. 1.0 за у град ти е сосема доволно, ако затреба за пат си иде нормално.

Тоа на друг ќе кажуваш...нема бензинец кола што троши 6 л. на 100 низ Скопје...троши 6 ама на 60 километра поминати не на 100...:pos:

А ако менуваш на 1200 вртежи, во минус оди потрошњата, т.е. произведува гориво колата
Уживај дечко, експерт си гледам за коли.. 10 години имам Корса 1.0 и знам ја колку ставам и колку ми троши. Прво земи возачка и провози некоја кола па коментирај за потрошувачка.

Шо зборуваш бе друже, да не си на некои ориентални мерки за мерење? :pos:

Имав пробна вожња на Hyundai Tucson вчера 1.6 бензинец. На отворено покажа 7.2 литри, градска 8.5. Правам муабет за нова кола, со сите go green салтанати произведена 2020 год.
Дали се читаш што и што споредуваш ? Свесен си дека Корса Ц е кола од 2001ва - 2006та година а тоа ти што го кажуваш е 2021ва ? Ако не ти се јасни некои работи не коментирај глупости, те молам. Моторите од пред 20 години и сега се многу различни. Хјундаи и30ка 1.4 2007ма троши 8л град, Фиат Албеа 1.6 троши преку 10л град.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
7.592
Поени од реакции
6.906
Купив халогени сијалици на осрам као оф роад 80w ама слабо светат дали има шанса ако ставам појаки осигурачи појака светлина да извадам?


Sent from my iPhone using Tapatalk
[mention]galaxys [/mention] лајкот да го сфатам као да?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.723
Поени од реакции
4.878
Се надевам некој ќе ми одговори на ова...

Имам моментално 225/40/18 7.5Jx18 фабрички бандаши со летни гуми. Од старата кола ми се останати 205/55/16 6.5Jx16 со зимски гуми, кои би сакал и понатаму да ги користам со новата кола. Дали е можно ова, или ќе треба да купувам нови тркала и нови зимски гуми?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom