Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
7 април 2015
Мислења
2.075
Поени од реакции
1.189
Колку е точна оваа информација од Тојота МК за 10 години гаранција, кои се тие скриени букви што не ги кажуваат? Пошто вака ако гледаш се исплаќа еден АјГо, јарис, корола хечбек да се земе и да се вози до 2032ра за некоја градска вожња. Знам дека Тојота се познати по својата доверливост и квалитет, е сега не знам какви им се сервисите во Албанија, Македонија, Бугарија.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.518
Поени од реакции
5.269
Здраво дечки, ако може на кратко малку совети околу купување на половна кола. Девојчето е возач почетник, бара да земе некоја мала количка, мал буџет до 2000-2350е. Нема некои посебни побарувања, битно е да биде со клима, и да биде некое мало, женско количе и нормално, што е можно посочувана.

Немам купувано до сега половна кола, па имам некои прашања, кој не го мрзи, нека помага :):

- Што кола може да се најде за овие пари и што е најдобро да се бара? Со оглед на тоа што најверојатно ќе биде кола 2003-2006 год. приоритет е да се најде што е можно посочувана и поиздржлива.
- Каде е најубаво да се бара? Од приватно лице, пазар3 и реклама5, итн, или автоплацеви/салони за половни коли?
- Како најубаво да се проверуваат колите, дали се исправни или да не имаат случајно некој скриен дефект? Претпоставувам со приватно лице е лесно да се договорам да се однесе на некој мајстор, дали тоа е можно со коли од автоплацеви?
- Дали генерално колите од автоплацеви се позачувани/поодржувани во споредба со коли од приватни лица, или нема врска тоа?

Секој совет е добродојден. :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.824
Поени од реакции
39.910
Здраво дечки, ако може на кратко малку совети околу купување на половна кола. Девојчето е возач почетник, бара да земе некоја мала количка, мал буџет до 2000-2350е. Нема некои посебни побарувања, битно е да биде со клима, и да биде некое мало, женско количе и нормално, што е можно посочувана.

Немам купувано до сега половна кола, па имам некои прашања, кој не го мрзи, нека помага :):

- Што кола може да се најде за овие пари и што е најдобро да се бара? Со оглед на тоа што најверојатно ќе биде кола 2003-2006 год. приоритет е да се најде што е можно посочувана и поиздржлива.
- Каде е најубаво да се бара? Од приватно лице, пазар3 и реклама5, итн, или автоплацеви/салони за половни коли?
- Како најубаво да се проверуваат колите, дали се исправни или да не имаат случајно некој скриен дефект? Претпоставувам со приватно лице е лесно да се договорам да се однесе на некој мајстор, дали тоа е можно со коли од автоплацеви?
- Дали генерално колите од автоплацеви се позачувани/поодржувани во споредба со коли од приватни лица, или нема врска тоа?

Секој совет е добродојден. :)
Цитроен Ц3 1.4хди 2004-2006

Најмалку 15 години стара кола нормално е да има дефекти. Мајстор може да даде зелено светло за купување, а да откаже нешто после тоа. Не очекувај фабрика за тие пари да најдеш.

Барај некој што домаќински ја има чувано и ако бараш ваков модел ќе се најде од прв газда.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.480
Поени од реакции
22.071
Колку е точна оваа информација од Тојота МК за 10 години гаранција, кои се тие скриени букви што не ги кажуваат? Пошто вака ако гледаш се исплаќа еден АјГо, јарис, корола хечбек да се земе и да се вози до 2032ра за некоја градска вожња. Знам дека Тојота се познати по својата доверливост и квалитет, е сега не знам какви им се сервисите во Албанија, Македонија, Бугарија.
За да ти важи гаранцијата ке мора сите сервиси во Тојота да ги правиш,а тоа ке те кошта многу поише него било кој дефект да си го платиш.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.462
Поени од реакции
938
Здраво дечки, ако може на кратко малку совети околу купување на половна кола. Девојчето е возач почетник, бара да земе некоја мала количка, мал буџет до 2000-2350е. Нема некои посебни побарувања, битно е да биде со клима, и да биде некое мало, женско количе и нормално, што е можно посочувана.

Немам купувано до сега половна кола, па имам некои прашања, кој не го мрзи, нека помага :):

- Што кола може да се најде за овие пари и што е најдобро да се бара? Со оглед на тоа што најверојатно ќе биде кола 2003-2006 год. приоритет е да се најде што е можно посочувана и поиздржлива.
- Каде е најубаво да се бара? Од приватно лице, пазар3 и реклама5, итн, или автоплацеви/салони за половни коли?
- Како најубаво да се проверуваат колите, дали се исправни или да не имаат случајно некој скриен дефект? Претпоставувам со приватно лице е лесно да се договорам да се однесе на некој мајстор, дали тоа е можно со коли од автоплацеви?
- Дали генерално колите од автоплацеви се позачувани/поодржувани во споредба со коли од приватни лица, или нема врска тоа?

Секој совет е добродојден. :)
Opel corsa C 1.4 90ks so plin kolata e predobra. Netrosi maslo, startna, motor lesen za odrzuvanje i ne korozirva. Ima klima, servo, abs, esp,naslon za raka, komandi na volan...
 
Член од
28 март 2021
Мислења
190
Поени од реакции
330
Opel corsa C 1.4 90ks so plin kolata e predobra. Netrosi maslo, startna, motor lesen za odrzuvanje i ne korozirva. Ima klima, servo, abs, esp,naslon za raka, komandi na volan...
Истово го препорачвам, јас повеќе би идел на варијанта 1.2 на ланче без плин ама и со овој мотор нема да згреши.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
245
Поени од реакции
73
Истово го препорачвам, јас повеќе би идел на варијанта 1.2 на ланче без плин ама и со овој мотор нема да згреши.
So 1.2 motorot kolata e tromava, 1.4 e odlicen za taa karoserija (gradska voznja).
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.381
Поени од реакции
1.249
Добар ден, имам на пик ставено ауди А4(B8) 2.0TDI со 88 kw (120 кс) мануел произведено 2010 година. По форуми читам дека честопати се јавувало проблем со пумпата за висок притисок, инектори и со пумпата за моторно масло, па ако може некој да ми сподели како се за одржување, дали се издржливи, дали имаат некој маани(фабрички болки) и слично.

Благодарам однапред.
Ne znam za ovaj motor ali toj so 143 se generalno pogodeni. Ja imam b8.5 so 143ks 2012god i pred 2 nedeli kupiv B9 so 190ks quattro 2018 god.
B8.5 momentalno e na okolu 238 iljadi km(realni) i nisto od ova ti shto si spomnal neam smeneto. Go vozam bukvalno segde, koga idam u MK go vozam do vikendica po zemjen pat cel zanigde bez problem. 3 pati mi e vozeno od Anglija do Mk bez nikakov problem(da ne se podrecam).

Za razlika od ova kaj b9 so samo 60 iljadi km slusam nekoj zvuk koa davam gas i plus turboto mi izglea ko da podsvirnuva pri epten naglo zabrzuvanje i u ponedelnik treba da go nosam vo Audi za so master tech da ja voza kolata i da mu demonstriram sto konkretno se slusa. Imam 1 godina garancija so kolata direktno od Audi i podocna mozam da ja prodolzam ili da kupam od drugo mesto.

Kola ti e ko lotarija, kako ke ti se pogode taka. Mozes da nemas uopste problemi ali mozes i redovno da si po majstori,za sekoja kola po forumi ke najdes se i sesto. Audi generalno se skapi za odrzuvanje bidjeki so premium brend imas i premium cena za servisi pogotovo ako sakas original delovi.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
720
Поени од реакции
707
Здраво,вака сега во рикверц да тргнам,а притоа лев замотан до пола волан и кога отпуштив кумплуг ми стресе на волан,пробав пак 2-3 пати значи полека и пак стресе,до што може да биде бандаж,гума,лаѓер?
Исто ми се слуша и бучава кога е во лерт и во 3та (мн бучи)..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.984
Поени од реакции
20.366
Здраво,вака сега во рикверц да тргнам,а притоа лев замотан до пола волан и кога отпуштив кумплуг ми стресе на волан,пробав пак 2-3 пати значи полека и пак стресе,до што може да биде бандаж,гума,лаѓер?
Исто ми се слуша и бучава кога е во лерт и во 3та (мн бучи)..
друк лагер ваљда, ако ти е ламелата стара мењај комплет ова пошто секако све треба да се вади.
 
Член од
28 март 2021
Мислења
190
Поени од реакции
330
So 1.2 motorot kolata e tromava, 1.4 e odlicen za taa karoserija (gradska voznja).
Ако мислиш дека ќе има некоја разлика помеѓу 1.2 бензин и 1.4 на плин, тогаш не си ги возел и двете. Буквално истото е, нема да навлегувам зошто е подобро мотор без плин, секако е поевтино ама си има рок на траење. 1.2 бензин на ланче на Опел е еден од најдобри ако не и најдобар бензин мотор за градска вожња.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
245
Поени од реакции
73
Ако мислиш дека ќе има некоја разлика помеѓу 1.2 бензин и 1.4 на плин, тогаш не си ги возел и двете. Буквално истото е, нема да навлегувам зошто е подобро мотор без плин, секако е поевтино ама си има рок на траење. 1.2 бензин на ланче на Опел е еден од најдобри ако не и најдобар бензин мотор за градска вожња.
Imam vozeno 1.2 na lpg i znam kolku i e silata za na ramno i vo ugornici. Ako planira da ja vozi samo na "ramno" neka bide i 1.2 ne velam ne, ama za na ugornici ke si ima problem.
 
Член од
28 март 2021
Мислења
190
Поени од реакции
330
Imam vozeno 1.2 na lpg i znam kolku i e silata za na ramno i vo ugornici. Ako planira da ja vozi samo na "ramno" neka bide i 1.2 ne velam ne, ama za na ugornici ke si ima problem.
Дали ме читаш што воопшто пишувам јас или што е проблемот? Пишав јасно и кратко, 1.2 БЕЗ ПЛИН.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom