Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
770
Поени од реакции
338
Toa se vo A i B modelite ?
Во A, B , CLA и GLA со 180d ознака се 1.5 Рено мотори ( а мислам дека и мењачи ) . Од оваа или следната година тој мотор ќе биде заменет со новиот 1.6 дизел со 130кс комплетно со мењачите исто од Рено-Нисан групацијата ( веќе се вградува во Vito ) , а ќе почне да се нуди и во C-class . За возврат Мерцедес ќе го сподели својот 2.0 бензин.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
131
Поени од реакции
43
Да ми препорачате каде да ја однесам колата за фарбање и монтирање браник и пропратни делови?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.372
Поени од реакции
3.841
Za Giulietta dali se pokazani dobri ili imaat ista maana kako svoite prethodnici(156 159 147 i sl. ) ?
Италијански производ: убаво изгледа со одличен дизајн, на прв поглед изгледа квалитетно и солидно. НО на некој ситен а КРУЦИЈАЛЕН детал имаат штедено и го имаат заебано цел комплетен производ. Јбг.

Тоа ти е како во еден цел котел со војнички грав, на крај да ставиш 5 ml мочка.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
595
Поени од реакции
203
Za Giulietta dali se pokazani dobri ili imaat ista maana kako svoite prethodnici(156 159 147 i sl. ) ?
Јас возам Џулиета 2013та 2.0 170кс. За година дена поминав 7200км и освен редовен сервис, ништо немам дополнително сменето.
Следно треба да сменам моторче за двозонска клима, фабричка мана се и кај сите се крши граничникот и едната страна дува обратно од другата. Малку е pain in the ass за мењање, треба таблата да се извади цела затоа што нема пристап. Се комплет, со се моторчињата кошта 250 евра. Предница не страда како кај 147 ( пред неа имав 147). Рачунај ако ја земеш верзијата со 170 или 175 коња одржувањето е доста поскапо од помалите мотори и троши околу 9.5 на 100 во град без старт/стоп.
Јас ја возам на 18ки бандажи и низ нашиве патишта не е сјајно од аспект на удобност али страшно изгледа.
Ако те интересира нешто повеќе слободно прашувај

Многу ме интересира што е круцијалниот дел на кој Алфа штедела а Опел го има имплементирано ?
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
242
Поени од реакции
73
Јас возам Џулиета 2013та 2.0 170кс. За година дена поминав 7200км и освен редовен сервис, ништо немам дополнително сменето.
Следно треба да сменам моторче за двозонска клима, фабричка мана се и кај сите се крши граничникот и едната страна дува обратно од другата. Малку е pain in the ass за мењање, треба таблата да се извади цела затоа што нема пристап. Се комплет, со се моторчињата кошта 250 евра. Предница не страда како кај 147 ( пред неа имав 147). Рачунај ако ја земеш верзијата со 170 или 175 коња одржувањето е доста поскапо од помалите мотори и троши околу 9.5 на 100 во град без старт/стоп.
Јас ја возам на 18ки бандажи и низ нашиве патишта не е сјајно од аспект на удобност али страшно изгледа.
Ако те интересира нешто повеќе слободно прашувај

Многу ме интересира што е круцијалниот дел на кој Алфа штедела а Опел го има имплементирано ?
2.0 140 ks bi zemal ama samo neznam dali trpat mapiranje/ cipuvanje za stage 1 ???
I sigurno ne bi gi vozel so 18 na nasi patista, duri i 17 da se bi stavil 215 50 17 (i letni i zimski) . fala na info
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
595
Поени од реакции
203
2.0 140 ks bi zemal ama samo neznam dali trpat mapiranje/ cipuvanje za stage 1 ???
I sigurno ne bi gi vozel so 18 na nasi patista, duri i 17 da se bi stavil 215 50 17 (i letni i zimski) . fala na info
Не знам како се со цени по нашиве огласи, али ако си сигурен дека ќе правиш ремап, одма купи ја верзијата со 170кс и вози ја сток.Јас прашував за мојата и ми рекоа дека може ремап без никаков проблем, само што како се повеќе ја возам, така сфаќам дека нема потреба од ремап, освен за потрошувачката :)
Зимските ми се 17ки и супер е на нив :)
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
242
Поени од реакции
73
Не знам како се со цени по нашиве огласи, али ако си сигурен дека ќе правиш ремап, одма купи ја верзијата со 170кс и вози ја сток.Јас прашував за мојата и ми рекоа дека може ремап без никаков проблем, само што како се повеќе ја возам, така сфаќам дека нема потреба од ремап, освен за потрошувачката :)
Зимските ми се 17ки и супер е на нив :)
Ne e samo za potrosuvackata, tuku i za registracija i sl. Za taa kola 140 ks se odlicni a ne pa povekje.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.660
Поени од реакции
2.619
Препорака на уље за алфа 159 1.9 150кс ? Кога ја зедов ставив валволине 5-30, некаде на 10к километри троши околу 1 литро уље, сега го извадив дпф и ремап и направиа, па се мислам следното ставање дали да биди 5-40 или 10-40, па и подебело уље ако го мава значи моторот е за отварање.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.900
Поени од реакции
20.204
Препорака на уље за алфа 159 1.9 150кс ? Кога ја зедов ставив валволине 5-30, некаде на 10к километри троши околу 1 литро уље, сега го извадив дпф и ремап и направиа, па се мислам следното ставање дали да биди 5-40 или 10-40, па и подебело уље ако го мава значи моторот е за отварање.
било кое да ставиш ќе ти троши, таков е моторот, кај повеќето мотори и нормално е да троши литро на 10к па и помалце. Посебно со таа километража ако е над 150к
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.572
Поени од реакции
17.733
Препорака на уље за алфа 159 1.9 150кс ? Кога ја зедов ставив валволине 5-30, некаде на 10к километри троши околу 1 литро уље, сега го извадив дпф и ремап и направиа, па се мислам следното ставање дали да биди 5-40 или 10-40, па и подебело уље ако го мава значи моторот е за отварање.
Стави Selenia 5W40 (тоа уље е за твојата), ако и со тоа ти троши прејди на 10W40. Ќе видиш, зависи во каква состојба е моторот.

Ако е доста извозена не е лошо да сипеш едно адитивче Liqui Moly MoS2 (одма после промена на уљето на загреан мотор, отвори, сипи, затвори капаче и продолжи да возиш уште за да се размеша убаво со уљето), претежно помага во вакви и слични ситуации, штета нема.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.457
Поени од реакции
938
Препорака на уље за алфа 159 1.9 150кс ? Кога ја зедов ставив валволине 5-30, некаде на 10к километри троши околу 1 литро уље, сега го извадив дпф и ремап и направиа, па се мислам следното ставање дали да биди 5-40 или 10-40, па и подебело уље ако го мава значи моторот е за отварање.
Mobil 5/30 za dpf. Iako e izvaden dpf, si stavas isto maslo 5/30 za dpf.
Ti trosela maslo poso dpf pravel regeneracia celo vreme i Sega sondite se izvaden i Nema da imas potrosnja na maslo. Isto taka selenia ti e dobro maslo ali Mobil si e vrv.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.457
Поени од реакции
938
Na tvoe mesto bi zel corsa D 1.3 90ks.
Mazdulevo ne e loso i ne e skapo za odrzuvanje no mnogu skapuva odozdola i na pragovi.
 
Член од
25 јуни 2020
Мислења
11
Поени од реакции
10
Iskustvo nekoj so Elf masla? Imam nissan qashkai 1.5dci 2009. prethodno staviv castrol ulje, ama ne sum ic zadovolen od nego. SE mislam pomegju elf 5w40 i liqui molly 5w40. sekako liqui molly treba da e pokvalitetno, no Elf e francusko a DCI e francuski motor sepak pa vikam toa da ne e presudno i da odgovara poveke. iskustva ako moze ?
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom