Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јули 2017
Мислења
99
Поени од реакции
78
Ne mozes da mi kazes deka na Fiat opsto a posebno pa na punto ne tropa vnatre nisto... Sum se vozel u nekolku razlicni puntovci od razlicni gazdi i postarite godini i ponovite grande puntovci i sve se koe od koe.. Edino so u grandeto ima bajagi mesto napred, drugo niso pozitivno nema. A i opsto poznato e deka Fiat e edna od poeftinite marki kaj so se stava da ne recam apla skart materijal i delovi.
Imam 17 godini staro punto so 210.000 km, poveli povozi se vo nego pa kazi kolku e rastropano vnatre i dali e porastropano od prosecna korsa ili polo od isto godiste. A koga sme kaj skart delovi i materijal, te molam sedni vo ibiza, fiesta ili pezo 206 od 2003-2004 godina da vidis kakvi se vnatre.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
770
Поени од реакции
338
Абр праите бош-муабет што се вика … Сте се фатиле за коли кои во времето кога биле нови коштале 8-9-10 000 евра , класа на мали градски возила , во своето време најмал и најевтин модел од брендот што го претставуваат , а сакате внатре премиум материјали :pos: И крцкаат , сите крцкаат , далеку поскапи коли , кои се возени 15 години по нашиве патишта и калдрми и крцкаат и тропкаат … Помалку или повеќе зависи од тоа дали и колку често се симнувале од асфалт … Крај …
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.591
Поени од реакции
3.165
Откако ќе загреј колата, на поголема брзина и вртежи има некое "зуење" од сервото? Претходно не се осеќаше толку, сега е малце поинтензивно, звукот иди од воланот.

Се работи за Купер, 2005 година
 
Член од
7 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Некој да не знае каде може да се најдат оригинални Fiat раткапни? Фала однапред.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.427
Поени од реакции
3.929
Откако ќе загреј колата, на поголема брзина и вртежи има некое "зуење" од сервото? Претходно не се осеќаше толку, сега е малце поинтензивно, звукот иди од воланот.

Се работи за Купер, 2005 година
Сервото? Да не е турбото?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.694
Поени од реакции
2.788
Сервото ќе да е.
Како што пиша горниот и јас мислам до турбото е,а сервото ќе зуе кога ќе вртиш лево десно а не право. Првин види АТФ масло за серво каква е состојбата и каишот со серво пумпа истото

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.427
Поени од реакции
3.929
Колата 1.4 HDI протресува значително кога се гаси моторот.

Нема замаец, дали може да е проблем EGR вентилот?
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.380
Поени од реакции
2.107
Mi se javuva depollution system faulty na peugeot 207 1.6, 120 konja motor benzinec. Dali nekoj znae kako da se resi rabotava posto ova ko sto gledam e globalen problem na pezo
 
Член од
28 март 2021
Мислења
190
Поени од реакции
329
Mi se javuva depollution system faulty na peugeot 207 1.6, 120 konja motor benzinec. Dali nekoj znae kako da se resi rabotava posto ova ko sto gledam e globalen problem na pezo
Освен ако не губиш на моќ, не се решава, едноставно таква појава, ја има - ја нема, ќе се појави, ќе го снема. До квалитетот на гориво е, ништо неможеш да смениш, плус ова им е фабричка маана.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.380
Поени од реакции
2.107
Освен ако не губиш на моќ, не се решава, едноставно таква појава, ја има - ја нема, ќе се појави, ќе го снема. До квалитетот на гориво е, ништо неможеш да смениш, плус ова им е фабричка маана.
Pa premnogu ne gubi na mok pak e startna I razviva brzina relativno brzo. Se oseka mn malku poslabo
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
157
Поени од реакции
85
Pa premnogu ne gubi na mok pak e startna I razviva brzina relativno brzo. Se oseka mn malku poslabo

Издувај ја неколку пати на обиколница. DPF филтерот се запушува од градска вожња испод 2500 обртаи дека не развиваат доволно температура издувните гасови за да си ја заврши работата како што треба.

Стави ја во 5-та/6-та и држи ја над 3000 обртаи. Ако не е скроз отиден dpf-oт ќе се отпуши и би требало да се изгуби индикаторот (зависи од колата, треба да ја избришеш грешката и да видиш дали пак ќе се појави). Ако не, вадење DPF и на чистење.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.380
Поени од реакции
2.107
Издувај ја неколку пати на обиколница. DPF филтерот се запушува од градска вожња испод 2500 обртаи дека не развиваат доволно температура издувните гасови за да си ја заврши работата како што треба.

Стави ја во 5-та/6-та и држи ја над 3000 обртаи. Ако не е скроз отиден dpf-oт ќе се отпуши и би требало да се изгуби индикаторот (зависи од колата, треба да ја избришеш грешката и да видиш дали пак ќе се појави). Ако не, вадење DPF и на чистење.
Benzinec e, automatic so 4 stepena na brzina. Inace greskata se javuva I po brisenje. I so obrtaite isto, izudavana e pogotovo nakaj ohrid na ugornica do 4000 ja vozam vo treta.
Menuvav sonda u euroimpex Ali dzabe pak se javue. Neznam sea toa EGR dali da se smeni da ne e toa rabotava koj znae :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom