Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
13 јули 2018
Мислења
9
Поени од реакции
0
Zdravo, pred nekoj den smeniv novi letni gumi i sega koga vrtam na desno se slusa buchenje, na levo ne, sto moze da bide znae li nekoj?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Отприлика толку е буст на тој мотор, а ако пушта некаде, ако дува... ќе јавува звук како шуштење или пиштење при газење на колата...а може и да ти светне чек енџин.
Штрафот го погодив, убаво се сум наместил. Отидов да ја пробам на автопат крена 160kmh без проблем.
Кога требаше да се исклучам од обиколница, закочив полека до крај и кога застанав одеднаш се слушна нешто како да крцна.
Од тогаш почна да ми свирка од 1200-1800 вртежни во брзина (во лер нема ваков звук). Се јавив на 5 мајстори од сабајлево сите зафатени наредни неколку дена.

Што би можело да биде, дали ке е океј да ја возам наредни неколку дена низ град додека да се ослободи некој мајстор?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Ми се деси многу глупа ситуација вчера. Ме удри џип од позади. Првпат ми се случува ова во живот. Е сега, типот признава дека е крив и нема проблем ништо тоа, се договоривме да ми ја плати штетата во овластен сервис (удрен е багажот и браникот е малку олабавен), но при проверка од типот што работи во сервис и е некаковси проценител ми рекоа дека браникот ќе мора да се смени заедно со шината. Мене не ми изгледа дека браникот би требало да се смени, пошо ударот беше повисоко и иако е малку олабавен, и покрај тоа што јас нема да платам, се прашувам дали е добро да побарам мислење од некој што го работи ова во Скопје, чисто за да знам дали овластениов сервис ќе го одери човекот што ме удри или ќе ме направи мене будала со тоа што ќе наплати за смена на браник а тоа може и да не се случи? Или да терам без да се замарам со вакви небулозни размислувања од моја страна? Сепак сум џентлмен и не сакам некој што признава вина да го јаде беспотребно, затоа што многу лесно можеше ова да биде hit and run и да не го најдам воопшто. Сите од мое опкружување ми велат да не се замарам колку би платил некој што е крив (затоа што сака да плати лично без да чекаме на осигурувањето) но јас сум емотивен душбег со вертеровски мачнини.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Ми се деси многу глупа ситуација вчера. Ме удри џип од позади. Првпат ми се случува ова во живот. Е сега, типот признава дека е крив и нема проблем ништо тоа, се договоривме да ми ја плати штетата во овластен сервис (удрен е багажот и браникот е малку олабавен), но при проверка од типот што работи во сервис и е некаковси проценител ми рекоа дека браникот ќе мора да се смени заедно со шината. Мене не ми изгледа дека браникот би требало да се смени, пошо ударот беше повисоко и иако е малку олабавен, и покрај тоа што јас нема да платам, се прашувам дали е добро да побарам мислење од некој што го работи ова во Скопје, чисто за да знам дали овластениов сервис ќе го одери човекот што ме удри или ќе ме направи мене будала со тоа што ќе наплати за смена на браник а тоа може и да не се случи? Или да терам без да се замарам со вакви небулозни размислувања од моја страна? Сепак сум џентлмен и не сакам некој што признава вина да го јаде беспотребно, затоа што многу лесно можеше ова да биде hit and run и да не го најдам воопшто. Сите од мое опкружување ми велат да не се замарам колку би платил некој што е крив (затоа што сака да плати лично без да чекаме на осигурувањето) но јас сум емотивен душбег со вертеровски мачнини.
Епа така работат овластените сервиси , ќе ти го направат твојот , а на тој што плаќа ќе му наплатат нов … Но доколку носачот/шината внатре е искривена , тоа нема шанса да се исправи како што било и никогаш веќе тој браник нема да се наштелува во милиметар … Така да тоа мора да се смени , а браникот - пластика ко пластика , ако не е скршен не гледам причина да се менува …
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Штрафот го погодив, убаво се сум наместил. Отидов да ја пробам на автопат крена 160kmh без проблем.
Кога требаше да се исклучам од обиколница, закочив полека до крај и кога застанав одеднаш се слушна нешто како да крцна.
Од тогаш почна да ми свирка од 1200-1800 вртежни во брзина (во лер нема ваков звук). Се јавив на 5 мајстори од сабајлево сите зафатени наредни неколку дена.

Што би можело да биде, дали ке е океј да ја возам наредни неколку дена низ град додека да се ослободи некој мајстор?

Не знам друже без да се види, ако ја возиш вози ја полека без многу гас...изгледа ти има има избиено црево пак...баш кога возиш на големи брзини бустот е на макс, види исто околу филтеро за воздух дали цревата се на место, да не има лабава стега...

А може и едноставно да не била издувана колата подолго време, прочистен издувот сега и повеќе се слуша турбото него порано.
Автоматски споено мислење:

Ми се деси многу глупа ситуација вчера. Ме удри џип од позади. Првпат ми се случува ова во живот. Е сега, типот признава дека е крив и нема проблем ништо тоа, се договоривме да ми ја плати штетата во овластен сервис (удрен е багажот и браникот е малку олабавен), но при проверка од типот што работи во сервис и е некаковси проценител ми рекоа дека браникот ќе мора да се смени заедно со шината. Мене не ми изгледа дека браникот би требало да се смени, пошо ударот беше повисоко и иако е малку олабавен, и покрај тоа што јас нема да платам, се прашувам дали е добро да побарам мислење од некој што го работи ова во Скопје, чисто за да знам дали овластениов сервис ќе го одери човекот што ме удри или ќе ме направи мене будала со тоа што ќе наплати за смена на браник а тоа може и да не се случи? Или да терам без да се замарам со вакви небулозни размислувања од моја страна? Сепак сум џентлмен и не сакам некој што признава вина да го јаде беспотребно, затоа што многу лесно можеше ова да биде hit and run и да не го најдам воопшто. Сите од мое опкружување ми велат да не се замарам колку би платил некој што е крив (затоа што сака да плати лично без да чекаме на осигурувањето) но јас сум емотивен душбег со вертеровски мачнини.

Друже не се замарај, во овластен имаат политика се дури и најмалку што е оштетено да го менуваат со ново...дури и работите што можат да се поправат, едноставно тие не поправаат, туку менуваат. Така да терај си и не се замарај особено за човек што не внимавал и те удрил...биди среќен што си поминал со толку...да не дојде беља, ако со џип те удрил со поголема брзина сега ќе беше по болници во најмала рака, батали штета на колата.

И си имал среќа што се погодил колку толку разбран човек...некој да е за жива глава не признава и ќе се правда со идиотски изговори од типот ми закочи нагло, ми влезе пред мене во лента, и сл.
 
Последно уредено:

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.332
Поени од реакции
3.238
Има некој тука што вградил зедер на воланот?
Ме интересира закажување, цена, ризик да ти се сјебе воланот итн..
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Друже не вреди за парите зедерот, сериозни крадци го обиваат ко од шала...гледај да имаш аларм да свирне за од локални дечишта/наркомани/сељаци. Ризикот од зедерот да ти го закочи воланот кога не треба е башка...реално kill switch и и скриен GPS tracker се многу подобра опција него зедер...дури и на шлеп да ја кренат знаеш кај тие колата и кај да ја бараш.
 
Последно уредено:

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.332
Поени од реакции
3.238
Друже не вреди за парите зедерот, сериозни крадци го обиваат ко од шала...гледај да имаш аларм да свирне за од локални дечишта/наркомани/сељаци. Ризикот од зедерот да ти го закочи воланот кога не треба е башка...реално kill switch и и скриен GPS tracker се многу подобра опција него зедер...дури и на шлеп да ја кренат знаеш кај тие колата и кај да ја бараш.
Фала друже и ја некако од тоа се плашев...
А од овие што ги наброја имаш некој специфичен модел да препорачаш?
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Има ли некој идеја каде да набавам интегрирани даљински за гаража како ова на сликава
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.613
Поени од реакции
10.861
Здраво на сите, некој да препорача добар мајстор за тојота во/низ Скопјево?
Однапред фала.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Фала друже и ја некако од тоа се плашев...
А од овие што ги наброја имаш некој специфичен модел да препорачаш?

Не знам друже ама има доста добри опции на ибеј и алиекспресс, само ќе треба да најдеш некој да ти го угради ако не се разбираш многу.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Има ли некој идеја каде да набавам интегрирани даљински за гаража како ова на сликава
Universal 2-Button Garage Door Opener Remote, Works with Chamberlain, LiftMaster, Craftsman, Genie, DIP Switch and More, Replacement for Clicker KLIK1U 375UT 373LM 973LM 893LM 893MAX
4.2 out of 5 stars
391
 

Kajgana Shop

На врв Bottom