Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ако твојата кола има повеќе од сериска опрема тогаш ќе и треба акумулатор со повеќе амперчасови. Тие немале соодветен акумулатор силвер динамикс со тие ампер часови па ти го увалиле тој што го имаат на лагер со помалку ампер часови и соодветно побрзо ќе се истроши. Силвер динамикс е само серија.
Ај пак, не ми увалиле со помалку амперчасови, толку беше и Exide Premium кој тераше 2.5 пати подолго од Вартата, толку е и препорачан од производител. Поголем и да сакаш нема како да ставиш бидејќи нема простор, димензиите за акумулаторот (и просторот оставен за него) се 242x175x175 mm.
Стандард оди со 61Ah и ударна моќ од 600A (и Exide беше премиум со оваа моќ и силвер динамиксот беше со оваа ударна моќ, сега тој што го имам е 60ка со ударна моќ од 550A), и јас се чудам како французите направиле 1.9дци мотор со толку мал акумулатор.
Дополнително пред да купувам имав проверувано и на сајтови кои ти даваат препорака за акумулатор (има доста британски) и секаде за тој модел/мотор/година оди тој акумулатор.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
Ај пак, не ми увалиле со помалку амперчасови, толку беше и Exide Premium кој тераше 2.5 пати подолго од Вартата, толку е и препорачан од производител. Поголем и да сакаш нема како да ставиш бидејќи нема простор, димензиите за акумулаторот (и просторот оставен за него) се 242x175x175 mm.
Стандард оди со 61Ah и ударна моќ од 600A (и Exide беше премиум со оваа моќ и силвер динамиксот беше со оваа ударна моќ, сега тој што го имам е 60ка со ударна моќ од 550A), и јас се чудам како французите направиле 1.9дци мотор со толку мал акумулатор.
Дополнително пред да купувам имав проверувано и на сајтови кои ти даваат препорака за акумулатор (има доста британски) и секаде за тој модел/мотор/година оди тој акумулатор.
Ај пак. 1.9 дци со стандардна опрема и 1.9 дци со фул опрема имаат различни препораки во ампер часови. Покрај тоа што треба димензиите да одговараат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ај пак. 1.9 дци со стандардна опрема и 1.9 дци со фул опрема имаат различни препораки во ампер часови. Покрај тоа што треба димензиите да одговараат.
Ај пак, не ми увалиле со помалку амперчасови, толку беше и Exide Premium кој тераше 2.5 пати подолго од Вартата, толку е и препорачан од производител. Поголем и да сакаш нема како да ставиш бидејќи нема простор, димензиите за акумулаторот (и просторот оставен за него) се 242x175x175 mm.
Стандард оди со 61Ah и ударна моќ од 600A (и Exide беше премиум со оваа моќ и силвер динамиксот беше со оваа ударна моќ, сега тој што го имам е 60ка со ударна моќ од 550A), и јас се чудам како французите направиле 1.9дци мотор со толку мал акумулатор.
Дополнително пред да купувам имав проверувано и на сајтови кои ти даваат препорака за акумулатор (има доста британски) и секаде за тој модел/мотор/година оди тој акумулатор.
Каква опрема и да имаш нема шанса да наместиш поголем акумулатор на тој простор, разговарано и со сервисери и сите продавници ги свртив и на тие димензии појак акумулатор не успеав да најдам.

Поентата на муабетот беше дека и Варта може да не се погоди.
Јас од Exide Premium сум презадоволен, иако сум читал луѓе и кои не се задоволни.

Истото е со сите брендови, без разлика дали е Varta, Duracell, Exide....како ќе ти се погоди!
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Дополнително пред да купувам имав проверувано и на сајтови кои ти даваат препорака за акумулатор (има доста британски) и секаде за тој модел/мотор/година оди тој акумулатор.
Samo mala napomena ako sporeduvas spored model na britanski sajt moze da ne ti pokaze tocno. Tuka za tocno da pokaze se stava broj na tablicka, bidejki kolite uste pri kupuvanje idat so tablica i taka se gleda cela oprema sto ja imaat. Eve za mojata kola konkretno ima 95ah i 100ah, i ima 800, 830 i 850a. Site se so isti dimenzii i gi sobira.

Inace tocno e deka nema vrska brendot bidejki ke ti se pogodi nekoja losa serija i ke otkaze posle 6 meseci kako kaj mene so bosch.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Samo mala napomena ako sporeduvas spored model na britanski sajt moze da ne ti pokaze tocno. Tuka za tocno da pokaze se stava broj na tablicka, bidejki kolite uste pri kupuvanje idat so tablica i taka se gleda cela oprema sto ja imaat. Eve za mojata kola konkretno ima 95ah i 100ah, i ima 800, 830 i 850a. Site se so isti dimenzii i gi sobira.

Inace tocno e deka nema vrska brendot bidejki ke ti se pogodi nekoja losa serija i ke otkaze posle 6 meseci kako kaj mene so bosch.
Сериско производство, без разлика на брендот сите имаат дозволено „несовршенство“ во изработката пред да биде продуктот чкартиран. Згора на се и како е чуван и колку долго, како го развозуваш (има месеци кога возам само градска со недели, има месеци кога поминувам по 3000км во месец строго отворено) и баш зимските месеци се тие само со градска :)

Инаку свесен сум за ова со таблиците, но без разлика на се такво е возилото, нема простор каде да ставиш поголем и да сакаш.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Сериско производство, без разлика на брендот сите имаат дозволено „несовршенство“ во изработката пред да биде продуктот чкартиран. Згора на се и како е чуван и колку долго, како го развозуваш (има месеци кога возам само градска со недели, има месеци кога поминувам по 3000км во месец строго отворено) и баш зимските месеци се тие само со градска :)

Инаку свесен сум за ова со таблиците, но без разлика на се такво е возилото, нема простор каде да ставиш поголем и да сакаш.
Не е ограничувањето само во димемзиите, ако ставиш поголем а не е според спецификации нема ни да го дополнува алтернаторот и пак ќе заврши во отпад. А вистина чудно колку мал за 1.9.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Mislenje za mazda 3/6 godina od 2009-2013 modelite. Koj motor e dobar, voznja, kvalitet, izolacija i sl.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
Mislenje za mazda 3/6 godina od 2009-2013 modelite. Koj motor e dobar, voznja, kvalitet, izolacija i sl.
Р'госуваат ко мерцедес од 2003. Мотори не знам дали го имаат оној умрениот мотор со турбина која рикнуе стално пежов/ форд 1.6 дизел (сум чул дека некои од овие мотори немаат турбини). Како ќе ти се погоди.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Dali drzavata dava subvencii ili pomos za kupuvanje na nova kola od salon?
Даваат до 50% од учеството (поскапа кола и електрична поголем процент)
30% од каматата ти ја враќаат назад
Секое 3то полнење на резервоарот е бесплатно со кредитната картичка Пукај (ова само ако полниш на бензинските од Пуцко Петрол)

Зашто би давала државата субвенции? Разбирам субвенции за работи кои ти се неопходни за живот ама кола не е една од нив.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Даваат до 50% од учеството (поскапа кола и електрична поголем процент)
30% од каматата ти ја враќаат назад
Секое 3то полнење на резервоарот е бесплатно со кредитната картичка Пукај (ова само ако полниш на бензинските од Пуцко Петрол)

Зашто би давала државата субвенции? Разбирам субвенции за работи кои ти се неопходни за живот ама кола не е една од нив.
За намалуење на загадуењето можда?
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
176
Поени од реакции
126
PRASANJE BARANJE MISLENJE:

Zdravo, 10 godini vozam Opel vectra 1.8B, so plin, neso se rasipa(700 evra planiram da i baram) i konecno sakam i mozam da smenam, do 7/8000 evra, se mislam za slednive WV Turan, Opel TOURER, Ford S-Max i Chevrolet Ontario. SITE MVP, familijarni koli, Planiram Da ja kupam licno od Germany ili Italy. Ke igram na ponovo no so poveke kilometraza.(2014/15/16 so nad 200kkm) Smetam deka e podobro od mala km a 2010 ili 2011. pa duri i Taxi kola ke ja imam predvid. (kozna galanterija, odrzavana redovno, vozena no ne tovarana, pokvalitetna od obicna, moe moslenje) E sega neznam kolku ke me kosta Carina i drugite davacki za da dojdam do Moznost da ja Registriram na MKD tablici. Kolku pari treba da imam za toj del? Dali ima smisla toa sto go imam na um, dali imate predlozi, koe e vase mislenje za mojot izbor na koli?
Vi blagodaram odnapred.
Автоматски споено мислење:

Olel vectra motor XE1, ridizajn, godina 1999, 1.8 so star plinski ured, kupena vo Makedonija, jas sum 2 gazda) neso se rasipa ( se pretpostavuva deka e Skrsena klipnjaca i udira na radilica) iako redovno servisirana i nemase problemi. Odednas eden den nepali....Prasanje Kolku kosta ako toa e defektot za popravka? Koja realna cena e kolata za prodazba? Dali daja popravam pa prodavam ili ne? Vas sovet.
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Mislenje za mazda 3/6 godina od 2009-2013 modelite. Koj motor e dobar, voznja, kvalitet, izolacija i sl.

Се зависи каква ќе начекаш...инаку не рѓосуваат, не е ова 1995 година. Многу солидни коли, 6-ката особено, лимузина, моторот не се слуша дека работи, многу добро и захвално возило...сепак бегај од коли со плин, барај чист бензин или па дизел некоја, мислам дека на тројките од пежо е моторот (HDI) докажан покажан стопати.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Се зависи каква ќе начекаш...инаку не рѓосуваат, не е ова 1995 година. Многу солидни коли, 6-ката особено, лимузина, моторот не се слуша дека работи, многу добро и захвално возило...сепак бегај од коли со плин, барај чист бензин или па дизел некоја, мислам дека на тројките од пежо е моторот (HDI) докажан покажан стопати.
Planiram dizel varijanta da idam..ne go falat 2.0d i cesto preporacuvaat 2.2 motorot.
Za 3kata neznam dali vazi istoto so motorot. Ne bi idel so motorot od pezo 1.6dizel. Pretpostavuvam motorot 2.2 150hp e soliden za toa vozilo?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Друже и 2.0 и 2.2 се од пежо, инаку 1.6 е добар само во тројката, за 6-ката е малку преслаб
 

Kajgana Shop

На врв Bottom