Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
27 мај 2016
Мислења
235
Поени од реакции
65
Не е премногу, ако моторот не е оптеретен од фабрика и е во добра состојба и добро се одржува...

Слаб мотор тешка кола, или малку кубици многу коњи...се лоши комбинации за ремап, особено кај бензин. Таквите мотори и без ремап не одат повеќе од 200 000 без сериозни проблеми.
Еpa eve mojava ja vozam godina ipol i nemam golemi defekti. A prasanje za aditivite za turbina, gorivo i slicno (sonax,wurth, liq molly) koe e posolidno za koristenje ??
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.221
Поени од реакции
1.612
За адитивите 80 % се лага + плацебо ефект...особено тие за турбина, егр или слично...не знам како турбото или егр може да очисти со тоа што ќе ставиш 100 грама адитив во 50 литри гориво, нема логика.

Тие за гориво ако и има некој ефект трае дур е адитивот во резервар, послем готово се по старо...инаку докажан адитив за дизел е двотактол, милион пати докажно и покажано дека го прави потивок моторот и некако помазно работи плус што подмачкува делови од системот за гориво.

Се става по 100 мл. на 20 литри гориво.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.056
Поени од реакции
3.477
Дечки кога пуштам и гасам долгите светла се слуша клик од кај кутијата со осигурачи од страната на совозачот. Ова сега го приметив, не знам дали претходно беше вака. Дали е нормално или да идам на електричар да провери?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.221
Поени од реакции
1.612
Нормално е...ако имаш реле за долгите светла тоа клика кога пушташ гасиш. Постарите коли сите скоро имаат реле, новиве не знам.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.671
Поени од реакции
2.774
За адитивите 80 % се лага + плацебо ефект...особено тие за турбина, егр или слично...не знам како турбото или егр може да очисти со тоа што ќе ставиш 100 грама адитив во 50 литри гориво, нема логика.

Тие за гориво ако и има некој ефект трае дур е адитивот во резервар, послем готово се по старо...инаку докажан адитив за дизел е двотактол, милион пати докажно и покажано дека го прави потивок моторот и некако помазно работи плус што подмачкува делови од системот за гориво.

Се става по 100 мл. на 20 литри гориво.
Знаете ли дека двотактол создава гарежи? А тие адитиви не создава туку само согорува. Инаку двотактоли е наменето за тие двотактни мотори што немаат свој систем за подмачкување е за тоа служи ,а не за прочистување егр,рурбо,дизни итн

Sent from my S20 Note Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.221
Поени од реакции
1.612
Хаха, баш двотактолот е правен е да се согорува и да подмачкува...а гледам мајсториве пропаднаа никој не им иде за чистење на егр и турбо повеќе, сите со адитиви чистат, стави еднаш и стакло турбото и егр :pos:
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
159
Поени од реакции
76
Имам еден проблем. Се работи за мазда 626 1.8 бензинец. Последно време нон-стоп трокира под мала и на бензин и на плин исто не можам да ја контролирам на тргни-застани. Сабаље ја возев ја изгасив, пробав да ја запалам воопшто не палеше па мораше со туркање :D И на отворено 100км/ч на 2000/2300 обртаи си трокира по малце сецка а на мала брзина енормно сецка. Можи да биди проблем маф сензор илк егр?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.221
Поени од реакции
1.612
каков маф тој мотор не знам ни дали има маф воопшто...повеќе делува на свеќици, кабли или бомбина...друга опција е изгорени вентили
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.218
Поени од реакции
9.052
Дали има некој информација дали и колку години важност има положен теоретски дел за возачка од Б категорија?
Пред може 10-тина години положив тестови и не појдов на полагање Прадска и Полигон па незнам дали ќе ми биде уважен теоретскиот дел да можам да ги земам само уште Полигон и Градска?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.056
Поени од реакции
3.477
Дали има некој информација дали и колку години важност има положен теоретски дел за возачка од Б категорија?
Пред може 10-тина години положив тестови и не појдов на полагање Прадска и Полигон па незнам дали ќе ми биде уважен теоретскиот дел да можам да ги земам само уште Полигон и Градска?
Јас мислам дека тестови важат 1 година, ама не сум баш најсигурен.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.242
Поени од реакции
4.780
Дали има некој информација дали и колку години важност има положен теоретски дел за возачка од Б категорија?
Пред може 10-тина години положив тестови и не појдов на полагање Прадска и Полигон па незнам дали ќе ми биде уважен теоретскиот дел да можам да ги земам само уште Полигон и Градска?
Година дена важат. Исто толку важеше и лекарското (ако не сум грешка). Најдобро прашај си во било која автошкола или испитен центар (имаш броеви на нет) и ќе ти кажат најсигурно - да не си со двојби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom