Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Problemot so malite motori e ko gi stavaat u golema kola.
Imav courtesy car pred 2-3 godini audi a1 so 3 vrati 1.4tfsi i bese ko zverce i niz grad i na avtopat, malo kolice mal motor super bese mada trosese troa povekje. Po 3 nedeli vozenje mi go smenija so audi Q2 1.0. Veruj mi ova edvaj trgnuvase, epten tromavo poso mal motor a golema sasija. Na otvoreno okej bese ali za u grad katastrofa. Edvaj cekav mojata kola da si ja zemam nazad. Kaj mene eve sakaat od 2035ta da se zabrani prodazba na benzinci ili dizelasi, ke se odi samo na elektricni, site ke imame tesli i nissan leaf lol
Ама не сфаќаш ти златен што е даунсајзинг, џабе
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
Да да, така е, исто од германски сајтови прочита дека сите дизели мешале гориво со маслото

друг тврди дека астра не скапувала,

трет овде тврди дека корсата му трошела 5.5 литри бензин на сто низ град...

...оф судбино кај се најдовте опелџии, најзнајните луѓе што постојат, експерт до експерт све, све сте виделе, све сте чуле

:pos::pos::pos::pos:
(y) :icon_mrgr: не си ти крив, што возиш кола со бош пумпа од 1999 година и не ти се јасни овие работи.
Автоматски споено мислење:

Problemot so malite motori e ko gi stavaat u golema kola.
Imav courtesy car pred 2-3 godini audi a1 so 3 vrati 1.4tfsi i bese ko zverce i niz grad i na avtopat, malo kolice mal motor super bese mada trosese troa povekje. Po 3 nedeli vozenje mi go smenija so audi Q2 1.0. Veruj mi ova edvaj trgnuvase, epten tromavo poso mal motor a golema sasija. Na otvoreno okej bese ali za u grad katastrofa. Edvaj cekav mojata kola da si ja zemam nazad. Kaj mene eve sakaat od 2035ta da se zabrani prodazba na benzinci ili dizelasi, ke se odi samo na elektricni, site ke imame tesli i nissan leaf lol
Никој не ги сака малите мотори, али јбг концерните сакаат брз профит, па ние ќе ги плаќаме нивните глупости.
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Зелен картон до 66kw/90hp ти е поевтиниот од 60€.
Автоматски споено мислење:


Атмосфереците 1.4 кај Октавија 2 Голф 5, Леон 2 се малку посилни од тоа што си го напишал со мали модификации од 59 до 63kw.
Автоматски споено мислење:


Ги скапаа од возење таксистите на плин,вчера пред хотелот Холидеј ин од 5-6 такси возила а 4 беа Октавии ll на плин,Флуенсе и Мерџо.Сликав ама неможам да ја закачам премногу е голема за на форумов.
Imase i edna tojota avensis 03/04' godiste 1.6 ili1.8 benzinec taksistot bese prezadovolen..koga mi kaza licno
Автоматски споено мислење:

Sekoj si znae sho mu odgovara i kakvi moznosti ima, ali inaetenje deka ednite se podobri od drugite uopste nema smisla.
Od ona sto sum slusal i cital, benzinec zimas ako vozis samo gradska, dizel ako vozis na otvoreno bidejki dpf ke se blokira pobrzo ako samo vozis niz grad. Ja konkretno vozam dizel 2.0tdi i okej mi e, servisite mu se skapi ali ziveam u drzava kaj sho mehanicarite se skapi. Mene konkretno mi trebaat konjaza i dobro zabrzuvanje, iako momentalno kolava sto ja imam ima samo 144konja. Tuka kaj nas ima kruzni tokovi kaj sto frcat so 80kmh i definitivno ti treba brzina ako ne sakas da dremis cel den na kruzen tok. Za naredna kola mozebi ke zemam benzin ali samo zatoa sto eden od modelite koi gi merkam e benzinec. Usput ja ne sum od onie sto stavaat plin na benzinec, kaj mene ustvari benzinot e poeftin od dizelot.
Abe i vo MK da e benzonot 35-40 denari znam sto da zemam....:D
 
Последно уредено:
Член од
3 јануари 2013
Мислења
34
Поени од реакции
4
sakam da pravam servis na audi a3 1.9 2008 ve molam vase mislejne i iskustvo okolu DAYCO set thumb.jpg
Автоматски споено мислење:

 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Добри се DAYCO, врв компанија, америчка. Немам слушнато некој да имал проблем досега ни со каиш ни со затегачи.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
те сфаќам што сакаш да кажеш ама у држава кај што најголемата дозволена брзина е 120 км на час да збориме за коњи а за тие коњи да платам прво регистрација плус 100 евра после зелен картон уште 60 евра и плус тракатанците кај дизелите што многу често се расипуваат,не фала.За на булевар кај што е ограничувањето 50 км на час апсурд е да правиме муабет за забрзувања...
Па неможеш да генерализираш така . Не секој дизел е поскап за одржување од секој бензинец . Помалите и постари од 10 години бензинци се нешто поевтини за одржување , ама па трошат многу гориво , а разликата од литар дизел до литар бензин е 8-10 денари , што на годишно ниво не е малку , плус една регистрација излага разликата во пари , што не е малку никако ... Ете го дефектот кај дизелот ... Така да исто удираат по џеб и тие и тие ... Новите бензинци пак сите се турбо , така да и тука се јавуваат проблемите со турбини , интеркулери и сл ... Кај некои нови бензици промената на свеќици и бомбини заедно кошта 300 евра , па сеа ти види ... Јас сум прв за бензин, и имам и дизел и бензинец и ти зборам од искуство дека нема некоја страшна разлика ... Не може да се генерализира ...
 
Член од
22 август 2016
Мислења
80
Поени од реакции
19
Член од
22 август 2016
Мислења
80
Поени од реакции
19
Да, али што ако откаже пумпата за некое време? Штом продаваат цел сет има причина за тоа.
искрено ако е таа добра тера многу ако не чини и нова ќе откаже затоа и мајстори што се реални тоа го зборат,пумпа или е погодена или и нова ќе те заебава
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
искрено ако е таа добра тера многу ако не чини и нова ќе откаже затоа и мајстори што се реални тоа го зборат,пумпа или е погодена или и нова ќе те заебава
Koi se tie majstori? Samo onie sho sakaat da ti zemat rabotna raka 2 pati bi ti rekle da ne ja menjas. Site majstori preporacuvaat da smenis vodna pumpa koa menjas rebrast kais.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Не се разбирам во автомобили многу, сакам да ги сменам комплет амортизерите на колата два предни и два задни, откако е кај мене не ми се чепнати скоро 5 години, а не верувам и предходно колку би ме чинело? Fiat grande punto...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Околу 9-10 илјади денари сосем монтажа. Мининална цена за некој поквалитетни. Ако менуваш и буфери и лагери на предните (што ти препорачувам) додади некој 50-60 евра плус.
Автоматски споено мислење:

Па неможеш да генерализираш така . Не секој дизел е поскап за одржување од секој бензинец . Помалите и постари од 10 години бензинци се нешто поевтини за одржување , ама па трошат многу гориво , а разликата од литар дизел до литар бензин е 8-10 денари , што на годишно ниво не е малку , плус една регистрација излага разликата во пари , што не е малку никако ... Ете го дефектот кај дизелот ... Така да исто удираат по џеб и тие и тие ... Новите бензинци пак сите се турбо , така да и тука се јавуваат проблемите со турбини , интеркулери и сл ... Кај некои нови бензици промената на свеќици и бомбини заедно кошта 300 евра , па сеа ти види ... Јас сум прв за бензин, и имам и дизел и бензинец и ти зборам од искуство дека нема некоја страшна разлика ... Не може да се генерализира ...

И јас се произнесов за тоа. Мене спрема километражата што ја имам поминато со дизел колата што ја имам...испадна дека заштедив околу 1500 евра само за гориво ако имав бензинец со слична снага.

Значи не зборам за 1.0 бензинец, за 1.4, туку за бензинец кој би бил барем 1.8 или можда и 2.0.


1500 евра кошта сега колата што ја имам, значи ако сакам можам да ја шитнам сега и ќе имам 3к евра со кои би купил нешто од понов датум.

Значи не е црно-бело се така, бензин е поевтин, дизел поскап и готово.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom