Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Opel vectra b vo vozenje koga vrtam vo krivina so pogolema brzina samo nadesno, pocnuva da ckripi na asvaltot prednoto desno trkalo a nalevo neckripi. Isto vo vozenje na pomala brzina mi krla kolata a na golema brzina na 120-130 mi tresi volanot. Prednicata e centrirana, gumite se zimski nese krivi. Nekoj so slicno iakustvo?
За шкришењето скоро сигурно е десното рамено...т.е. истрошена гумица на раменото, па кога воланот го вртиш, тркалото завзема не точна положба
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Луфта во воланот, летвата, споните внатрешни...

Друга опција е да е скапана на шасија или на трапот (сепак опел е) па кога одиш налево, надесно се витка цела шасија или трапот и се пореметува геометријата на тркалата.
Ne e skapana nigde, ramenata se novi ama sabajle ova go vidov koga e svrteno trkaloto nadesno stabilizatorot od gornata strana mi gleda osteten. Majstorive vo narednite 5dena nema da rabotat eksik. IMG_20200314_151832.jpg
Автоматски споено мислење:

За шкришењето скоро сигурно е десното рамено...т.е. истрошена гумица на раменото, па кога воланот го вртиш, тркалото завзема не точна положба
mozi i od stabilizatorot da ckripi? dosega sum nemal problem so prednica.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Многу мали се шансите од ова да треси или шкрипи. Стабилизаторите може и комплет да ги извадиш и пак ќе вози колата само повеќе ќе се навалува во кривини.

Не играат улога во геометријата на тркалата.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Matador Hectorra 3 MP47



Јас ги возам на колата, одлични се за цената. Околу 2800 ден парче, 195/55/15, брзински индекс V do 240 kmh. Би рекол дека ги имаат 90 ако не и 95 % од перформансите на премиум гума како Мишелин. Стварно треба да размисли човек дали се исплати да дадеш дупло повеќе за премиум гуми ако не возиш некоја кола од 250-300 коњи и нагоре.
Све тоа убаво. Али кога ке се изгориш, после и на ладно дуваш.
Така јас пред некоја година ставив ТИГАР летни гуми 2500 ми ги начукаа со се јајца. И што да ти кажам тиња од гума. Тоа е пластика не гума.
Затоа сеа се што мењавам на колата гледам да биде премиум квалитет и да биде бренд. Толку многу имам уложено во колата што и самата не вреди да ја купиш колку што имам ставено. Али не жалам пари за своја душа ке ја чувам до крај.
Се мислам за Good Year па да видам каде ги има пошо тешко се наоѓаат 13" поготово нови 2019/2020 годиште.
Nokian како средно-висока класа на гума ми ја понудиа и солидна цена има 2600 ден од гума. Наводно НОКИАН од лани се рачунале како премиум гуми но не знам тоа колку е точно пошо би ги знаеле сите како познатите брендови да не ги набројувам.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.168
Goodyear, Michelin

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Све тоа убаво. Али кога ке се изгориш, после и на ладно дуваш.
Така јас пред некоја година ставив ТИГАР летни гуми 2500 ми ги начукаа со се јајца. И што да ти кажам тиња од гума. Тоа е пластика не гума.
Затоа сеа се што мењавам на колата гледам да биде премиум квалитет и да биде бренд. Толку многу имам уложено во колата што и самата не вреди да ја купиш колку што имам ставено. Али не жалам пари за своја душа ке ја чувам до крај.
Се мислам за Good Year па да видам каде ги има пошо тешко се наоѓаат 13" поготово нови 2019/2020 годиште.
Nokian како средно-висока класа на гума ми ја понудиа и солидна цена има 2600 ден од гума. Наводно НОКИАН од лани се рачунале како премиум гуми но не знам тоа колку е точно пошо би ги знаеле сите како познатите брендови да не ги набројувам.
Многу скапо си ги платил тигарот, инаку за квалитетот се знае...матадор се три класи над тигар а па за мишелин да не зборам. Дури и Сава се поквалитетни од Тигар.
Nokian ни оддалеку не се премиум бренд, би рекол средна класа максимум. Ако баш сакаш премиум барај само Мишелин, исто TOYO Proxes се одлични гуми и може да се најде нешто 13 ки, само не знам кај нас кој ги носи.

EDIT:

Euroimpex се застапници за TOYO.
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Све тоа убаво. Али кога ке се изгориш, после и на ладно дуваш.
Така јас пред некоја година ставив ТИГАР летни гуми 2500 ми ги начукаа со се јајца. И што да ти кажам тиња од гума. Тоа е пластика не гума.
Затоа сеа се што мењавам на колата гледам да биде премиум квалитет и да биде бренд. Толку многу имам уложено во колата што и самата не вреди да ја купиш колку што имам ставено. Али не жалам пари за своја душа ке ја чувам до крај.
Се мислам за Good Year па да видам каде ги има пошо тешко се наоѓаат 13" поготово нови 2019/2020 годиште.
Nokian како средно-висока класа на гума ми ја понудиа и солидна цена има 2600 ден од гума. Наводно НОКИАН од лани се рачунале како премиум гуми но не знам тоа колку е точно пошо би ги знаеле сите како познатите брендови да не ги набројувам.
Па 13ка гума премиум имаш мишелин во гуми.мк само прашај дали имаат на залиха..
 
Член од
21 декември 2014
Мислења
111
Поени од реакции
23
Здраво, имам бугарски пасош и бугарска лична карта, ама македонска возачка дозвола, сакам да земам возило на бугарски таблици и да ја возам во Македонија. Ве молам кој е запознаен со правилата да ми каже дали смеам и колку време смеам да ја возам колата во МК?
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Некој да даде мислење за Barum Brilliantis? До сега возев Nokian iLine, не сум задоволен од нив и сакам да земам гуми од друг бренд, димензија 175/65/14.
Зошто не си задоволен од гумите?
Вака на нет имаат добар ревју.
Колку год ги.возиш и колку км?
Јас баш сега се мислев да ставан Нокиан Илине летни гуми. Доста ми ги фалат по вулканизериве а и цената не ее лоша. 12000 ден со се монтажа и балансирање.
Автоматски споено мислење:

Па 13ка гума премиум имаш мишелин во гуми.мк само прашај дали имаат на залиха..
Прашав во гуми.мк немаат ништо моментално премиум за оваа димензија. Имаат само тигар,сава,кели.
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Matador Hectorra 3 MP47
Јас ги возам на колата, одлични се за цената. Околу 2800 ден парче, 195/55/15, брзински индекс V do 240 kmh. Би рекол дека ги имаат 90 ако не и 95 % од перформансите на премиум гума како Мишелин. Стварно треба да размисли човек дали се исплати да дадеш дупло повеќе за премиум гуми ако не возиш некоја кола од 250-300 коњи и нагоре.
Јас веќе 3 ти пат купувам матадор и сум презадоволен, одличен соодонос цена и квалитет.
На едната кола имам континентал и не правам разлика со матадорот.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Здраво, имам бугарски пасош и бугарска лична карта, ама македонска возачка дозвола, сакам да земам возило на бугарски таблици и да ја возам во Македонија. Ве молам кој е запознаен со правилата да ми каже дали смеам и колку време смеам да ја возам колата во МК?
Купувај и вози.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
Зошто не си задоволен од гумите?
Вака на нет имаат добар ревју.
Колку год ги.возиш и колку км?
Јас баш сега се мислев да ставан Нокиан Илине летни гуми. Доста ми ги фалат по вулканизериве а и цената не ее лоша. 12000 ден со се монтажа и балансирање.
Гумите буквално се распаднаа за 3 години и 35.000 км. На една од гумите се појави странична пукнатина после само 2 месеци и поминати 2000 км, беше сменета со друга под гаранција. Башка гумите се многу бучни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom