Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.881
Поени од реакции
9.864
Тоа ми беше прва голема тура со колата и прв пат да ставам странско гориво во неа па очекував осетна разлика, ама немаше никакви промени. Па и кај нас не гледам некаква разлика помеѓу дизел на Макпетрол и Лукоил. Иста просечна потрошувачка има на бордот, разлика во работа на мотор нема, а стилот на возење е генерално ист бидејќи најчесто возам со темпомат.

Кај бензинците гледам разлика помеѓу бензинот од Макпетрол и бензинот од „приватни“ бензиниски. Со приватните имам лошо искуство, зголемена потрошувачка, понерамномерна работа на мотор, а и проблем со палење.
јас па обратно, од кога не турам бензин на макпетрол потрошувачката ми падна за литро ипол и тоа со приметно повеќе снага него порано.
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
4
Се извинувам за ова прашање во оваа тема но не можев да најдам соодветна.
Не сум патувал накај Бугарија година ипол. Треба да возам неделава. Дали патот од Куманово до Деве Баир е нешто поправен, ист или полош него ли што беше во однос на дупки. Да знам дали да одам со сопствена кола или да побарам службена :). Фала
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
424
Поени од реакции
361
Здраво
имам пежо 206 1.4 хди и тропа при вртење лево и десно, а по некогаш и на право. тропањето е како да удара метал со метал и има чуство како да одрипнува колата. Ја носев на мајстор и добив одговор дека е до мењачот(менувачот работи супер и менува во сите брзини). Друг мајстор одговори дека е вилушка. Дали некој од вас имал некој сличен проблем и да знае до што може да биде? Исто ми треба, некој добар мајстор во Штип што добро ја врши работата.

Друже може и од вилушка да е. Ја би ти препораќал да почнеш со најосновни работи, како проверување да не има лабав штраф или слично.

За мајстор појма немам.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.051
Поени од реакции
1.717
Се извинувам за ова прашање во оваа тема но не можев да најдам соодветна.
Не сум патувал накај Бугарија година ипол. Треба да возам неделава. Дали патот од Куманово до Деве Баир е нешто поправен, ист или полош него ли што беше во однос на дупки. Да знам дали да одам со сопствена кола или да побарам службена :). Фала
Има реновирана делница на околу 15-20км пред Крива Паланка, ама најголемиот дел од патот е катастрофа.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.279
Поени од реакции
8.265
Се извинувам за ова прашање во оваа тема но не можев да најдам соодветна.
Не сум патувал накај Бугарија година ипол. Треба да возам неделава. Дали патот од Куманово до Деве Баир е нешто поправен, ист или полош него ли што беше во однос на дупки. Да знам дали да одам со сопствена кола или да побарам службена :). Фала
Pred okolu 2 nedeli bev, do Kumanovo e okej, posle Kumanovo e katastorfa.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.591
Поени од реакции
4.343
Истото го имам осетено во работата на моторот, потивка е со нафта од макпетрол, за км скоро исто поминав дури можи малку повеќе со од макпетрол (не гарантирам за ова).
Сигурно до некој адитив е разликата, од скоро почнав на макпетрол да турам претходно само од лукоил. Ако ја оставев подолго време 3-4 дена да не ја возам, наредно палење работеше тивко. Најверојатно адитивот се таложи или најдолу или најгоре.
и јас ставав само на лукоил се до пред некое време кога приметив дека ми скокна потрошувачката за цели 2л
сеа на макпетрол само и сум позадоволен


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo decki. Dali moze mislenje od nekoj sto se razbira za kia ceed 1.6 dizel 66kw? I uste nesto ima modeli so klimatronik i so klimatik, dali klimatik e manuelna klima ili e nesto drugo? Ima isto 1.6 so 80kw dali i toj e na lanec kako 66kw?
 
Член од
7 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Имам Форд Фиеста 2007, 1.25 бензин на плин. Втор пат во рок од еден месец ми се расипува бензинската пумпа. Најпрво започнува така, што кога ќе ја запалам колата, стрелката за бензин пага на нула, сијаличката за бензин свети и кога работи на бензин тресе. Откако ќе смени на плин се е ок, но сеуште сијаличката за беннзин свети како да нема бензин, иако има преку пола бензин во резервар. И после ова некаде за отприлика 7-10 дена ќе пресатане да пали и рокне веројатно бензинската пумпа. Ова ми се случува веке втор пат, и тоа со нова бензинска пумпа да ми се расипува во рок од 1 месец. Да напомнам дека редовно ја сервисирам, прв газда сум, плин имам веќе 5 години и освен редовен сервис и на колата и на плинот, никогаш не сум имал проблеми. Избезумен сум, би сакал да ми дадете идеја што може да биде, и каде имам добар мајстор кој би го решил ова, па ако треба и би одел во официјалниот сервис. Некој ме советуваат да идам кај човек што се разбира од плин местење, но сметам дека ова апсолутно нема врска со плинот. Ве молам за совет.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
98
Поени од реакции
39
Здраво. Имам Форд Фиеста 2007, 1.25 бензин на плин. Втор пат во рок од еден месец ми се расипува бензинската пумпа. Најпрво започнува така, што кога ќе ја запалам колата, стрелката за бензин пага на нула, сијаличката за бензин свети и кога работи на бензин тресе. Откако ќе смени на плин се е ок, но сеуште сијаличката за беннзин свети како да нема бензин, иако има преку пола бензин во резервар. И после ова некаде за отприлика 7-10 дена ќе пресатане да пали и рокне веројатно бензинската пумпа. Ова ми се случува веке втор пат, и тоа со нова бензинска пумпа да ми се расипува во рок од 1 месец. Да напомнам дека редовно ја сервисирам, прв газда сум, плин имам веќе 5 години и освен редовен сервис и на колата и на плинот, никогаш не сум имал проблеми. Избезумен сум, би сакал да ми дадете идеја што може да биде, и каде имам добар мајстор кој би го решил ова, па ако треба и би одел во официјалниот сервис. Некој ме советуваат да идам кај човек што се разбира од плин местење, но сметам дека ова апсолутно нема врска со плинот. Ве молам за совет.
Не сум сигурен за кај тебе, ама сличен проблем имав на пежо бензин со запушен филтер за гориво, кај мене беше во резервоарот и ми откажа пумпата.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
424
Поени од реакции
361
Здраво. Имам Форд Фиеста 2007, 1.25 бензин на плин. Втор пат во рок од еден месец ми се расипува бензинската пумпа. Најпрво започнува така, што кога ќе ја запалам колата, стрелката за бензин пага на нула, сијаличката за бензин свети и кога работи на бензин тресе. Откако ќе смени на плин се е ок, но сеуште сијаличката за беннзин свети како да нема бензин, иако има преку пола бензин во резервар. И после ова некаде за отприлика 7-10 дена ќе пресатане да пали и рокне веројатно бензинската пумпа. Ова ми се случува веке втор пат, и тоа со нова бензинска пумпа да ми се расипува во рок од 1 месец. Да напомнам дека редовно ја сервисирам, прв газда сум, плин имам веќе 5 години и освен редовен сервис и на колата и на плинот, никогаш не сум имал проблеми. Избезумен сум, би сакал да ми дадете идеја што може да биде, и каде имам добар мајстор кој би го решил ова, па ако треба и би одел во официјалниот сервис. Некој ме советуваат да идам кај човек што се разбира од плин местење, но сметам дека ова апсолутно нема врска со плинот. Ве молам за совет.
Може да е самиот приклучок за струја на пумпата. На пловакот одат четири жици две за стрелката за бензин, две за самата пумпа.

Ако има прекин ќе прави баш така, свети дека нема гориво иако е полн резерварот.

Тебе ти треба авто електричар а не механичар. Треба да се проверат жиците за пумпата и пловакот од почеток до крај. Ова може и сам да го направиш ако имаш услов за тоа и малку знаење.

На официјален сервис не ни помислувај. Ова е ситница за која добро ќе те одерат.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.403
Поени од реакции
7.862
zdravo na site imam vw touran 1.9 tdi 2007 servis sve mu napraviv samo mi trosi nafta 9 10 litri gradska sto moze da bide ako imal nekoj slicen problem neka pise toj treba normalno 7 7.5 da trosi
Кој те излажал за таква потрошња на гориво? На отворено троши преку 8 тоа возило,го имам истиот Туран само 2005та.Прво е тешко возило,второ е моноволумен и е прилично висок,не е аеродинамичен како лимузините и има голем отпор при совладување на воздухот.Кога ти дува посилен ветер у контра правец се однесува како на кочница да си притиснал бидејки е висок.И тоа што успеале потрушувачката на само 10лтр градска да ја доведат на тоа возило е успех
Автоматски споено мислење:

Ако сакаш да ти троши помалку стави му чип,ама после ако го форсираш ке скрши брегаста,а ако го возиш полека за 1.5 литри ке ја намалиш потрошувачката на гориво
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.261
Поени од реакции
33.096
Цитроен Ц3 ѓепекот не се отвара, отклучено е и еднаш од десет обиди ќе успее и после пак не сака. Има финта некоја за отварање или проблем?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
424
Поени од реакции
361
Нема финта. Треба да се отвори и да се подмачка со вд40. Бравата тешко оди.

Ако имаш цилиндар на гепекот може рачно да го отклучуваш и заклучуваш како вратите со клучот за палење. Е сега може од надвор да му прснеш малку со вд40 ама тешко дека внатре ќе појде. Треба да се отвори, да се види што кочи и кај треба да се подмачка.
 
На врв Bottom