Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 декември 2010
Мислења
5.542
Поени од реакции
4.287
Praxis (пар мислам околу 600 идат на Лукоил) vs Wurth (пар 1000ка мислам се во Лукоил) vs Magneti Marelli (пар 1200 денари) бришачи или дај препорачајте друг бренд до кај 1500 што ќе траат барем 3 години, зедов пред 4 месеци само гумици од Автолидер во Чаир и се направија партал и не планирам таков чкарт да купам повторно.
од вурт не сум задоволен а ги купив 400ден парче на лукоил, некако потврда е гумата
јас сум задоволен од овие
ги имаш во меркур и самад


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.658
Поени од реакции
9.651
Јас имам Praxis, не се лоши после 2 години. Гумата не е како порано кога беа нови но бркаат работа и бришат солидно.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.278
Поени од реакции
7.572
Брисачи кој бара да купи и 5-6 години да не се замара,ке си купи hella од ото трејд кај мавровка.Ке прежалите 1200-300 ден ама гајле да се немало
Автоматски споено мислење:

Може и bosch,7 години без никаков проблем ме служеа на астра г и на мраз и на снег и на пекол сонце
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
686
Поени од реакции
390
Брисачи кој бара да купи и 5-6 години да не се замара,ке си купи hella од ото трејд кај мавровка.Ке прежалите 1200-300 ден ама гајле да се немало
Автоматски споено мислење:

Може и bosch,7 години без никаков проблем ме служеа на астра г и на мраз и на снег и на пекол сонце
I jas koristam bosch aerotwin, gi menjam godisno, i starite gi cuvam ko rezerva za u iten slucaj. Gi plakjam okolu 20 funti(sho e okolu 1400 den). Sigurno bi traele dolgo vreme, ali kaj mene 80% od vremeto vrne i vozam okolu 25000km godisno pa zatoa gi menjam godisno.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.704
Поени од реакции
7.832
Нема бришачи што ќе траат 3 години, особено ако возиш повеќе или колата не ти е гаражирана. Не троши пари за џабе земи од тие по 150 ден што се парче на лукоил и кога ќе почнат да оставаат линии и да шкрипат смени ги. Во никој случај не се исплати да дадеш 20 или 30 евра за бришачи...сигурно нема 10 пати повеќе да траат од овие што се 150 ден еден.

Тие што им траат бришачите по пет години или прават по 2000 км годишно (од кој 20 км во дожд) или пак и партал да се бришачите не им смета.
Автоматски споено мислење:На меганите им варираат цените оти зависи со каков систем се дизелите. Ако се со Сименс дизни цената им е пониска, зошто тешко и скапо се репарираат. Дизел не би ти препорачал да земеш секако зошто големи се шансите дека има некој проблем колата и затоа ја продаваат т.е. ко им кажале колку треба да дадат за да ги средат ти е фамозни дци дизни косата му побелела...

Види некој бензинец појак (1.6 и нагоре) на кој ќе му ставиш плин.

Инаку каросериски се доста здрави и не корозираат.
Јас немав сменето на колава 6 години, оригинал беа ставени Бош и тоа некој поскап модел со аеро динамична пластика и сите ѕунѕурки од претходниот газда од Италија, бришачите беа камен минав околу 60 000 со нив, а претходно не ни знам кога биле ставени, последната година почнаа да ми замачкуваат и затоа ги сменив. Сменив само гумици графитни од Autolider во Чаир 220 денари две гумици, не издржаа ни пола година и едвај два пати дожд. Гаражирана беше првите 3 години кај мене, после тоа и јас надвор ја паркирав, али одржувам чиста шофершајбна и самите брисачи ги минувам со крпа кога ја перам колата.
Затоа и барам сега и поскапи некои со кои ќе минам барем 2-3 години и да сум раат.
Автоматски споено мислење:

јас земав од продавницата во гаражата на Ситимол, досега 1 година не ми чкрипеле и добро бришат. Можда случајно ми се погодиле, не знам. На фирма или цена не се сеќавам ако одиш натаму можеш да прашаш. Бев прееска, не знаев дека си постирал, ќе прашав. Е кога ќе поминат 3 години, пак ќе пишам какви се, ако издржат :ROFLMAO:
Овие да не си ги зел, другар мој знам дека ги зеде овие пред околу година дена.
Автоматски споено мислење:

Ако не се проблем самите бришачи, да е испукана пластиката на држачите или искривени не гледам потреба да ги менуваш цели, јас никогаш немам цел бришач купено тие што си се на колите само гумици МИ менуваат немам нерви за тоа. Во бт за автоделови што се продавниците ми ги менуваат, графитни ги викаат. Не памтам дури ни цената зошто одамна ги менував 3 год сигурно ќе издржат овие.
Автоматски споено мислење:


Прв газда? Километри? Мотор?
Така и сменив оваа пролет и пишман сум, квалитет катастрофа, графитни 220 денари пар али се распаднаа уште дожд невидено.
Автоматски споено мислење:

Брисачи кој бара да купи и 5-6 години да не се замара,ке си купи hella од ото трејд кај мавровка.Ке прежалите 1200-300 ден ама гајле да се немало
Автоматски споено мислење:

Може и bosch,7 години без никаков проблем ме служеа на астра г и на мраз и на снег и на пекол сонце
Имаше два модели банана и не знам како ги рече другите кај него, ама не ја знаев фирмава и ми беше шубе да ги земам, баш пред некој ден ги гледав. Едниот модел беа по 290 парче, а другиот демек подобар иста фирма хела околу 600ки парче.
 
Последно уредено:

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.278
Поени од реакции
7.572
Praxis е кинески бренд,така да не си играјте играчки да мењате на секои 6 месеци.Еден пица сендвич у Енрико е 250 ден да га ебем
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.704
Поени од реакции
7.832
Аутолукс гледам имаат многу модели на Бош, има дури и некои поефтини (не аеротвин туку другите модели), да не земал некој од кај нив, чудно ми е оригинал за овие цени што се на страната.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.394
Поени од реакции
8.183
Овие да не си ги зел, другар мој знам дека ги зеде овие пред околу година дена.
да, сега ги гледав, praxis биле. Ги сменив и предните и задниот. Засега ми вршат работа ама ако велат дека не се добри, не знам, не можам да ги препорачам затоа што тек 1 година ги користам. Сакам да видам од сонцево сега како ќе се однесуваат зимоска на минусни.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
989
Поени од реакции
1.604
Некој да каже решение како да ја исчистам колата од смола од дрвата шо капе, ми кажаа со разредувач ама реков да се консултирам прво ризично ми е некако тоа да не ја оштетам бојата, цела кола ми е со мали ситни точки од смола
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.278
Поени од реакции
7.572
Некој да каже решение како да ја исчистам колата од смола од дрвата шо капе, ми кажаа со разредувач ама реков да се консултирам прво ризично ми е некако тоа да не ја оштетам бојата, цела кола ми е со мали ситни точки од смола
Со топла вода,ама не да биде зовриена.Сипаш полека врз смолата и со прст триеш.Најубаво со ѓезве за кафе ама големо и полека сипаш врз смолата.Водата жешка ама сипаш полека
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.028
Поени од реакции
2.258
Некој да каже решение како да ја исчистам колата од смола од дрвата шо капе, ми кажаа со разредувач ама реков да се консултирам прво ризично ми е некако тоа да не ја оштетам бојата, цела кола ми е со мали ситни точки од смола
Немој разредувач жити се оти ќе истера и бојата јас си заебав туку дестилирана вода и сјај ќе брка работа може и со топла вода накај млака како кај автопералната


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.704
Поени од реакции
7.832
А да ај однесеш во Автоперална да ти ја средат не е попаметно :)
 
Член од
23 август 2010
Мислења
28.979
Поени од реакции
63.741
Imam Mazda 3 benzinec, na plin ja vozam i sea zadnjive 3-4 dena pri gasenje na kolata se pojavuva nekoj zvuk od kaj plinot sto do sega ne se pojavil. Znaci titka 2 ili 3 pati toa aparatceto za plin i tolku, da povtoram ova se slucuva posle gasenje na kolata. Plin ima vo kolata inaku, eve vekje 80tina km pominav bez problem i ima za uste okolu 200. Nekoj da ne ima vakvo iskustvo da spodeli sto moze da e problemot? Ne za drugo za da ne lutam po servisive za koli kako udren, da znam sto e konkretno.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.028
Поени од реакции
2.258
Imam Mazda 3 benzinec, na plin ja vozam i sea zadnjive 3-4 dena pri gasenje na kolata se pojavuva nekoj zvuk od kaj plinot sto do sega ne se pojavil. Znaci titka 2 ili 3 pati toa aparatceto za plin i tolku, da povtoram ova se slucuva posle gasenje na kolata. Plin ima vo kolata inaku, eve vekje 80tina km pominav bez problem i ima za uste okolu 200. Nekoj da ne ima vakvo iskustvo da spodeli sto moze da e problemot? Ne za drugo za da ne lutam po servisive za koli kako udren, da znam sto e konkretno.
Не е до плинот , туку во резервоарот за гориво бензинот внатре има пумпа за бензин е пред расипување бидејќи нон-стоп работи а користиш плин и ете ви последици кога се користи плин и друга работа можно е осигурувачот за плин односно пренасочувач е малку расипан но тоа многу ретко што не е до тоа


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
23 август 2010
Мислења
28.979
Поени од реакции
63.741
Не е до плинот , туку во резервоарот за гориво бензинот внатре има пумпа за бензин е пред расипување бидејќи нон-стоп работи а користиш плин и ете ви последици кога се користи плин и друга работа можно е осигурувачот за плин односно пренасочувач е малку расипан но тоа многу ретко што не е до тоа


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Od laicki aspekt mislam deka e ova poslednoto zaso vcera u sred voznja, onde kaj bitpazar mi se desi istoto, znaci pri brzina 30-40 i minimalno kocenje radi guzva pak go naprai toa so titkanjeto i malce zasecka kolata ama ne se izgasi, znaes kako koga prefrlas od plin na benzin manuelno.
 
На врв Bottom