Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.748
Поени од реакции
4.663
Дали некој има ставено светло за рикверц од алиекспрес, шо ги прикажуваат дека се многу светли, дали навистина има некоја видна разлика?
Претходно сум имал лоши искуства со лед за позиција, за ова светло претпоставувам ќе потрае зошто не свети цело време нема да загрева, а најверојатно и не е на canbus ова светло. Тоа што ми е назад е обична сијаличка и никаква прегледност не ми дава навечер.
Ако не ќе почекам да стигни па јас ќе споделам искуства.
Јас имам ставено ваква ЛЕд...но компјутерот да не вади грешка, ставив паралелно отпорник од 1000 ома, 2 вати(можи и појак....препорачливо е), и задоволен сум.

Плус ставив од тие ,,окца,, ЛЕД диоди, а пошто несакав да бушам дупки на спојлерот, ги сватив на рамката на таблицата и доста е естетски вака. Овие окца даваат доста ,,браит,, светлина и при возење во рикверц, се гледа како ден 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.601
Поени од реакции
1.441
Дечки ајде помош BMW E87 118d 2005 не работи рачката за хауба. Како да ја отворам?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.026
Поени од реакции
2.258
Дечки ајде помош BMW E87 118d 2005 не работи рачката за хауба. Како да ја отворам?
и мене ми се случено на Ауди А4 2002 . Изгледа ви се откачило сајлата за повлекување рачката за хауба . Решение е преку маската решетка или бубрези наречи како сакате е тие да ги извадиш со пластична хебла или нешто друго да не го оштетуваш бојата на хаубата или хромираните лајсни и преку него посегни ,,протни” до шрафовите за ,,бравите” што се закачени долното тие да ги оштрафиш и ќе се отвори само така направив на Аудито ,а БМВто би требало да е сличен начин , види на ЈуТуб како се реши проблемот белким ќе се најде на ЈуТуб


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
91
Поени од реакции
38
Јас имам ставено ваква ЛЕд...но компјутерот да не вади грешка, ставив паралелно отпорник од 1000 ома, 2 вати(можи и појак....препорачливо е), и задоволен сум.

Плус ставив од тие ,,окца,, ЛЕД диоди, а пошто несакав да бушам дупки на спојлерот, ги сватив на рамката на таблицата и доста е естетски вака. Овие окца даваат доста ,,браит,, светлина и при возење во рикверц, се гледа како денОвие окцата шо ги викаш ми изгледа како одлично решение. Ако јавуваше грешка од сијаличката кај тебе сигурно и јас ќе го имам тој проблем (lancia), јас мислев само стоп светлата се на canbusот.
Дали сам ги ставаше и како однесе напојување за окцата?
Тие не јавуваат грешка(прегорено сијаличе)?
И ако не ти е тешко прати ми линк од кои се овие што ги имаш?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.748
Поени од реакции
4.663
Дечки, искуства со Алфа Ромео 147 2003 година?
Гледам и @gjoko-mkd има слична или иста па ако сака да сподели нешто.
Фала ви.

Прегледај го приврзокот 217768
Ovaa na slikava e ponova..redizajn. Tie od 2003 se so poinakvi svetla

Kako i kaj sekoja kola...bitno e da otkrieš da ne e premnogu vozena.
Kaj Alfite situacijata e podobra od toj aspekt, bidejki na zapad nikoj ne kupuva Alfa za pravenje na kilometri...tuku za uživanje vo vožnja vo Alfa
Dobar pregled na kolata otkriva kolku i kako e vozena.
Pokraj raširenoto mislenje....Alfite imaat pomalku mani od mnogu poskapi i porazvikani marki na koli
Овие окцата шо ги викаш ми изгледа како одлично решение. Ако јавуваше грешка од сијаличката кај тебе сигурно и јас ќе го имам тој проблем (lancia), јас мислев само стоп светлата се на canbusот.
Дали сам ги ставаше и како однесе напојување за окцата?
Тие не јавуваат грешка(прегорено сијаличе)?
И ако не ти е тешко прати ми линк од кои се овие што ги имаш?
Gi nabaviv od Alieksprws...okolu 2 dolari se dvete.
Pošto se razbiram od popravki...sam gi instalirav, a napujuvnje zedov od snopon na žici što pominuva otprilika zad tretoto štop svetlo- pomegju platneniot plafon i krovot na kolata
Treba da ja najdiš zicata za rikverc i tuka da napraviš most
 
Член од
10 ноември 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Мислење за рено меган 2? Барам од постарите модели со оглед на тоа дека имам пократок џеб, а воедно може да ми препорачате некое возило околу 2000€/>90кс.
П.с. Да знам дека се поскапи меганите ама спремен сум да дадам повеќе доколку знам дека колата е тип топ.
П.п.с стварно ме бунат меганиве бидејќи многу има варираат цените на продажба(~2000€ за кола од иста година) ама многу ми се симпатични
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.748
Поени од реакции
4.663
Дечки, искуства со Алфа Ромео 147 2003 година?
Гледам и @gjoko-mkd има слична или иста па ако сака да сподели нешто.
Фала ви.

Прегледај го приврзокот 217768
Ако поминуваш низ Кичево пиши ПП...ќе ти дадам број од телефон, ќе ти објаснам што и како околу Алфите, пробај ја мојата...види каква е вожњата.....
 
Член од
8 септември 2019
Мислења
27
Поени од реакции
97
Ако поминуваш низ Кичево пиши ПП...ќе ти дадам број од телефон, ќе ти објаснам што и како околу Алфите, пробај ја мојата...види каква е вожњата.....
Фала ти на покана. Сè уште се мислам дали да му вртам на човеков за да ја видам Алфата и ако е сè во ред да ја купам.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.695
Поени од реакции
7.817
Praxis (пар мислам околу 600 идат на Лукоил) vs Wurth (пар 1000ка мислам се во Лукоил) vs Magneti Marelli (пар 1200 денари) бришачи или дај препорачајте друг бренд до кај 1500 што ќе траат барем 3 години, зедов пред 4 месеци само гумици од Автолидер во Чаир и се направија партал и не планирам таков чкарт да купам повторно.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.139
Поени од реакции
32.903
Поло 2004 произведено, 2005 прва регистрација. Фул опрема, гаражирана, на изглед вака зачувана, сменети неколку делови, 4 пара нови гуми летни и зимски, дали вреди за 3000 евра или ќе можат да најдат за помалку?

Да нагласам дека сопственикот им е познат, знаат како ја има возено и одржувано.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
414
Поени од реакции
348
Praxis (пар мислам околу 600 идат на Лукоил) vs Wurth (пар 1000ка мислам се во Лукоил) vs Magneti Marelli (пар 1200 денари) бришачи или дај препорачајте друг бренд до кај 1500 што ќе траат барем 3 години, зедов пред 4 месеци само гумици од Автолидер во Чаир и се направија партал и не планирам таков чкарт да купам повторно.

Нема бришачи што ќе траат 3 години, особено ако возиш повеќе или колата не ти е гаражирана. Не троши пари за џабе земи од тие по 150 ден што се парче на лукоил и кога ќе почнат да оставаат линии и да шкрипат смени ги. Во никој случај не се исплати да дадеш 20 или 30 евра за бришачи...сигурно нема 10 пати повеќе да траат од овие што се 150 ден еден.

Тие што им траат бришачите по пет години или прават по 2000 км годишно (од кој 20 км во дожд) или пак и партал да се бришачите не им смета.
Автоматски споено мислење:

Мислење за рено меган 2? Барам од постарите модели со оглед на тоа дека имам пократок џеб, а воедно може да ми препорачате некое возило околу 2000€/>90кс.
П.с. Да знам дека се поскапи меганите ама спремен сум да дадам повеќе доколку знам дека колата е тип топ.
П.п.с стварно ме бунат меганиве бидејќи многу има варираат цените на продажба(~2000€ за кола од иста година) ама многу ми се симпатични
На меганите им варираат цените оти зависи со каков систем се дизелите. Ако се со Сименс дизни цената им е пониска, зошто тешко и скапо се репарираат. Дизел не би ти препорачал да земеш секако зошто големи се шансите дека има некој проблем колата и затоа ја продаваат т.е. ко им кажале колку треба да дадат за да ги средат ти е фамозни дци дизни косата му побелела...

Види некој бензинец појак (1.6 и нагоре) на кој ќе му ставиш плин.

Инаку каросериски се доста здрави и не корозираат.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
15.341
Поени од реакции
8.131
Praxis (пар мислам околу 600 идат на Лукоил) vs Wurth (пар 1000ка мислам се во Лукоил) vs Magneti Marelli (пар 1200 денари) бришачи или дај препорачајте друг бренд до кај 1500 што ќе траат барем 3 години, зедов пред 4 месеци само гумици од Автолидер во Чаир и се направија партал и не планирам таков чкарт да купам повторно.
јас земав од продавницата во гаражата на Ситимол, досега 1 година не ми чкрипеле и добро бришат. Можда случајно ми се погодиле, не знам. На фирма или цена не се сеќавам ако одиш натаму можеш да прашаш. Бев прееска, не знаев дека си постирал, ќе прашав. Е кога ќе поминат 3 години, пак ќе пишам какви се, ако издржат :ROFLMAO:
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
91
Поени од реакции
38
Praxis (пар мислам околу 600 идат на Лукоил) vs Wurth (пар 1000ка мислам се во Лукоил) vs Magneti Marelli (пар 1200 денари) бришачи или дај препорачајте друг бренд до кај 1500 што ќе траат барем 3 години, зедов пред 4 месеци само гумици од Автолидер во Чаир и се направија партал и не планирам таков чкарт да купам повторно.
Ако не се проблем самите бришачи, да е испукана пластиката на држачите или искривени не гледам потреба да ги менуваш цели, јас никогаш немам цел бришач купено тие што си се на колите само гумици МИ менуваат немам нерви за тоа. Во бт за автоделови што се продавниците ми ги менуваат, графитни ги викаат. Не памтам дури ни цената зошто одамна ги менував 3 год сигурно ќе издржат овие.
Автоматски споено мислење:

Поло 2004 произведено, 2005 прва регистрација. Фул опрема, гаражирана, на изглед вака зачувана, сменети неколку делови, 4 пара нови гуми летни и зимски, дали вреди за 3000 евра или ќе можат да најдат за помалку?

Да нагласам дека сопственикот им е познат, знаат како ја има возено и одржувано.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Прв газда? Километри? Мотор?
 
На врв Bottom