Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
4.971
Поени од реакции
2.244
Летни, а и прв пат траги оставија на релативно ниски температури, околу 17-18C. Отпечаток оставаат и на хартија и тоа прилично дебел слој кој се лупи од хартијата.
Хм чудна работа? Мора да е некоја фабричка грешка


Sent from my iPad using Tapatalk
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
20.932
Поени од реакции
13.855
,,,nekoj neshto povekje da kazhe za porigoroznite merki za registracija na kola i merenjeto na izduvni gasovi,,,
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
7.277
Поени од реакции
8.531
Пежо 308 1.6 хди, купена нова, 166 000 км и дојде време за менување на ламела.
Дилемата ми е, дали да се менува замаецот или не? Некои сервисери викаат пожелно, други викаат само ако е оштетен. Искуства?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.483
Поени од реакции
1.371
Пежо 308 1.6 хди, купена нова, 166 000 км и дојде време за менување на ламела.
Дилемата ми е, дали да се менува замаецот или не? Некои сервисери викаат пожелно, други викаат само ако е оштетен. Искуства?
Види дали е оштетена, ако не е , ќе заштедиш 300/400евра
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
73
Поени од реакции
29
OPEL CORSA 1.3 multijet 2006 година поминати 150.000км, 5 врати, прв сопственик.

Реална цена?
Ако е се во ред откако ќе ја провери мајстор од 2600 до 3k евра би дал.
Автоматски споено мислење:

Toyota Urban Cruser 2009 god so 50 000 km pominato dali se isplajke za 6500 evra?
Прв газда, можи да се потврди дали се реални км?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.616
Поени од реакции
7.657
Пежо 308 1.6 хди, купена нова, 166 000 км и дојде време за менување на ламела.
Дилемата ми е, дали да се менува замаецот или не? Некои сервисери викаат пожелно, други викаат само ако е оштетен. Искуства?
Јас лани менував ламела и совет од мајсторот беше промена комплет на цел сет, рачунај работна рака ти е барем 60 евра, а тој стариот ако отишла ламелата не верувам дека ќе оди уште долго. На рено 15 000 ки со работна рака ме фати цел сет валео, а имаше и sachs за 2000ки поефтино.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
3.030
Поени од реакции
3.508
Прв газда, можи да се потврди дали се реални км?
Da prv gazda covekot ja vozese 5-6 godini i potoa zamina za germanija i gi znam lugeto ziveat 5 kuki posle mene, plus imat i dr kola pikap so koj tatkomu si go drzi biznisot. Kolata vo poslednite 4 godini dali 1 e izvozena.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
73
Поени од реакции
29
Da prv gazda covekot ja vozese 5-6 godini i potoa zamina za germanija i gi znam lugeto ziveat 5 kuki posle mene, plus imat i dr kola pikap so koj tatkomu si go drzi biznisot. Kolata vo poslednite 4 godini dali 1 e izvozena.
Ако прашуваш за сооднос на цена со км е исплатлива сепак е тојота моторот ако нема никакви очигледни проблеми, другото е прашање на вкус дали ти се свиѓа просторноста и прегледноста.
Баш со урбан крузер немам искуство ама ако го носи моторот од королата или дизел или бензин со толку мала км имаш уште мн возење во него.
Бензинецот мислам и дека неуништлив беше многу погоден мотор.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.692
Поени од реакции
4.565
Toyota Urban Cruser 2009 god so 50 000 km pominato dali se isplajke za 6500 evra?
пред доста години мој братучед купи ваква кола од автосалонот на Тојота во Скопје, земена како старо за ново опција, со малку км, но тогаш ја плати 10 500 евра(да...точна е бројката).

На враќање за Кичево јас ја возев...супер кола

Од тогаш...ја утепа во возење и ништо нема сменето...освен што ја префарба и тоа од луксуз....со истата боја како што го фарбаше и џипот Мазда
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
341
Пежо 308 1.6 хди, купена нова, 166 000 км и дојде време за менување на ламела.
Дилемата ми е, дали да се менува замаецот или не? Некои сервисери викаат пожелно, други викаат само ако е оштетен. Искуства?

Ај вака...ако планираш да ја возиш колата подолго време менувај секако. Ако планираш да ја продаваш тогаш не го менувај.
 
Член од
19 јули 2017
Мислења
8
Поени од реакции
0
Здраво форумџии,
Да замолам некој доколку знае каде може да се купи заштитна пластика под моторот на подвозјето (онаа големата) изгубена е, така го купив возилото втора рака.
Се работи за Форд Фиеста 1.5 тцди, 75кс, 2012 редизајнот.
...И уште нешто, како да го подобрам палењето, колата и ладна и топла пали ок - секогаш од прва али малку млитаво и некогаш знае да протресе кога пали - да ставам ли адитив и каков? Потрошувачката е ок, прима и влече добро, никогаш не трокира, бел чад ретко и многу кратко и речиси без остар мирис на согорена нафта.
Главно ја возам секојдневно во град 20-30км тргни-застани и за викенд по една тура над 100тина км.
Фала однапред на вашите одговори.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.692
Поени од реакции
4.565
Здраво форумџии,
Да замолам некој доколку знае каде може да се купи заштитна пластика под моторот на подвозјето (онаа големата) изгубена е, така го купив возилото втора рака.
Се работи за Форд Фиеста 1.5 тцди, 75кс, 2012 редизајнот.
...И уште нешто, како да го подобрам палењето, колата и ладна и топла пали ок - секогаш од прва али малку млитаво и некогаш знае да протресе кога пали - да ставам ли адитив и каков? Потрошувачката е ок, прима и влече добро, никогаш не трокира, бел чад ретко и многу кратко и речиси без остар мирис на согорена нафта.
Главно ја возам секојдневно во град 20-30км тргни-застани и за викенд по една тура над 100тина км.
Фала однапред на вашите одговори.
јас купив иста таква но за Алфа(ја извадиле тие пред мене...некои мислат дека така се подобрува ладењето....абдали...) од плацевите за расходовани коли

адитив јас ставам еднаш на 5-6 месеци....а најдобро е кога одиш на отворено поприлично да ја раздуваш. На пример од Скопје за Тетово возија со константна брзина 120-130...ќе пее после тоа моторот
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.483
Поени од реакции
1.371
Јас лани менував ламела и совет од мајсторот беше промена комплет на цел сет, рачунај работна рака ти е барем 60 евра, а тој стариот ако отишла ламелата не верувам дека ќе оди уште долго. На рено 15 000 ки со работна рака ме фати цел сет валео, а имаше и sachs за 2000ки поефтино.
Ти цел сет ламела си сменил, ама момаков прашува дали со сет ламелата да смени и варијабилен замаец.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.210
Поени од реакции
8.007
Карши Ситимол,преку Илинденска мајстор Нино.Доктор на науки за централно и аларми,башка келепур наплаќа
Некои викаат кај Технолошки кај зградата на Дабар бил овој Нино (ул Никола Тесла 12). Дали е преместен кај Ситимол?
Оти сега десното совозачко копче ни дига ни спушта стакло па морам да го поправам. Дог секјурити ми е далеку да одам за едно копче, а рековте овој мајстор бил ок. Или ако @AlternativeF го најде да ми посочи каде е.
 
На врв Bottom