Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
28 март 2006
Мислења
17.690
Поени од реакции
12.082
Така ќе да е, ама сакам да знам како се вика на македонски. Проблемов сите викаат дека брзо се решава, ама дека некои сервиси во USA им земале и по 1000 долари, а реално коштало 15-20 долари.
toa starter motor e алансер. recondition the starter motor adjust, repair на алансерот. ок, веќе си нашол :)
е тоа соленоид не знам што им значи, над алансерот бил сместен
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
Како тотално неупатен и незаинтересиран за коли се најдов во ситуација да морам да полагам и купам кола во наредниве месеци. Би ја користел ретко и тоа најмногу за низ град, а многу ретко за низ мк и годишно не би поминал појче од 2000км. Уствари ми треба некое грдо економично количе за да ми врши работа без да се акам по мајстори, а изгледот и типот се тотално небитни. Која е минималната сума за да добијам нешто вакво практично и незамарачко или премногу очекувам од стара кола? Знам дека на лице место се гледа состојбата ама како за ориентација кои модели да ги разгледувам дајте некаков предлог/линк мене овие ми фатија око (подредени по цена):







Последнава е најверојатно спротивно од то шо барам ама морав да прашам ептен лична ми се виде :icon_lol:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.296
Поени од реакции
7.249
Како тотално неупатен и незаинтересиран за коли се најдов во ситуација да морам да полагам и купам кола во наредниве месеци. Би ја користел ретко и тоа најмногу за низ град, а многу ретко за низ мк и годишно не би поминал појче од 2000км. Уствари ми треба некое грдо економично количе за да ми врши работа без да се акам по мајстори, а изгледот и типот се тотално небитни. Која е минималната сума за да добијам нешто вакво практично и незамарачко или премногу очекувам од стара кола? Знам дека на лице место се гледа состојбата ама како за ориентација кои модели да ги разгледувам дајте некаков предлог/линк мене овие ми фатија око (подредени по цена):







Последнава е најверојатно спротивно од то шо барам ама морав да прашам ептен лична ми се виде :icon_lol:
Земи си ја астрата и ич да не му ја мислиш. Тенк кола е тоа. Бензинец и 2000 км годишно се нешто задолжително.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Најдов, алансер се вика нашки.
Не знам зошто го викаат така, јас цел живот го знам како анласер а и држи вода оти потекнува од германски (anlasser). :toe:
Автоматски споено мислење:

Како тотално неупатен и незаинтересиран за коли се најдов во ситуација да морам да полагам и купам кола во наредниве месеци. Би ја користел ретко и тоа најмногу за низ град, а многу ретко за низ мк и годишно не би поминал појче од 2000км. Уствари ми треба некое грдо економично количе за да ми врши работа без да се акам по мајстори, а изгледот и типот се тотално небитни. Која е минималната сума за да добијам нешто вакво практично и незамарачко или премногу очекувам од стара кола? Знам дека на лице место се гледа состојбата ама како за ориентација кои модели да ги разгледувам дајте некаков предлог/линк мене овие ми фатија око (подредени по цена):







Последнава е најверојатно спротивно од то шо барам ама морав да прашам ептен лична ми се виде :icon_lol:
За 2000км годишно не би дал повеќе од 2к евра за кола, сите понудени се прилично скапи за толку мала км.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
А нели за центрирање симптоми се и да тресе колата , мене не ми тресе ни најмалце ни на автопат ни вака кога возам по нашиве патишта
Центрирање и тресење нема врска.Ако не е нацентрирана предницата влече на страна колата,а ако не се балансирани гумите тогаш тресе
Автоматски споено мислење:

Tocno taka...jas sum audi fan ama dzepot baska ne mi e dlabok za odrzavanje za takov brend..kupiv toyota auris 2.0 d4d, masina nevidena.
Mal servis filter ulje(hengst), nafta(hengst) vozduh parno + 6.3L ulje mannol + rab raka = 5.500denari
Абе кој ти рекол манол уље да ставиш од тоа Литванско ѓубре?Бог да чува си,за 1000 динари ли се ставаш у ризик?
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Центрирање и тресење нема врска.Ако не е нацентрирана предницата влече на страна колата,а ако не се балансирани гумите тогаш тресе
Автоматски споено мислење:


Абе кој ти рекол манол уље да ставиш од тоа Литванско ѓубре?Бог да чува си,за 1000 динари ли се ставаш у ризик?
Togas sto ulje preporacuvas spored tebe?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Togas sto ulje preporacuvas spored tebe?
Sheel,Motul,Aral,castrol,total,elf,mobil 1
Некое од овие брендови и слични на нив ама по спецификација за тојота.Ова што си го сипал е ептен дно
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Sheel,Motul,Aral,castrol,total,elf,mobil 1
Некое од овие брендови и слични на нив ама по спецификација за тојота.Ова што си го сипал е ептен дно
Кај наоѓаш оригинал од овие во Скопје?
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Предлози и мислења за следнава споредба: VW Tiguan 2.0 (2010-2012) 4x4 vs Dacia Duster 1.5 dci 4x4 (2012-2014) vs Toyota Rav 4 d-4d 2.2 (2010-2011) 4x4....
Значи у целина све доколку имате искуство со овие коли вожња по снег, одржувачка, снага етц етц
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Последно уредено:

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Има ли некои мајстори/сервиси каде што може да се извади катализаторот?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Колку го наплаќаат Liqui Moly 5w 40 во Автомакедонија?
Продаваат само масло, или мора со нивна промена?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom