Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Еден совет до сите,овие филтрите bosch избегавајте да ги употребувате,поскапи се од другите а квалитетот е испод нула.Тој за гориво за малку у рака што не ми се распадна,а цели 1400 ден е платен[DOUBLEPOST=1556820315][/DOUBLEPOST]Исто и тој за полен што го демонтирав беше х3 подобар од овој новиов bosch.Уште на монтажа се испрекрши целиот[DOUBLEPOST=1556820744][/DOUBLEPOST]И filtron што ги ставам на Пежо Експерт,не го пазам многу се подобри од овие куртонски филтри bosch
И сега кое друга алтернатива го одбра наместо БОШ???


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
И сега кое друга алтернатива го одбра наместо БОШ???


Sent from my iPad using Tapatalk
Претходните, kolbenschmidt само малку се потешки за набавка.Не сум знаел дека прават и филтри па бев скептик кога ги купував.Се изненадив колку се подобро изработени од сите до сега што сум ги користел.Имам сочувано разни примероци извадени од претходните 3 опела што ги имав,неспоредливо,имаат далеку подобра финална изработка па дури и од Mann и hengst,а се поевтини башка.Уште кога ке ги земеш у рака се осеќа дека се потешки,основата им е појака.Како и да е,овие bosch се баш никакви.Инаку претходно најчесто мann купував,ама сега ја купиле фабрика унифилтер босна и таму ги штанцаат.Кога прочитав Мann-made in bosnia јасно ми стана се,а почнаа и без кутија,рефус да се продаваат без кутија [DOUBLEPOST=1556833374][/DOUBLEPOST]Да не испадне дека реклама правам,ама од сега само kolbenshcmidt[DOUBLEPOST=1556833477][/DOUBLEPOST]Можеби mahle се подобри,ама од Тетово филтри да порачувам тури му к.р,гледам застапникот Ото Нетко од таму е,а и не сум имал прилика да имам таков филтер па да знам
Колку за споредба,тој за гориво kolbenschmidt што е со куќиште на основата за разлика од Бошовиов кој е без основа и 100% ке се распарчи кога ке го вадам,чини 900 ден а скапаницава Бош 1400
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Сепак добри се БОШ затоа постои оригинал и фалш (фејк) филтри и за жал во МК нема ништо оригинално освен сервисни застапници за истото возило


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Абе филтер за полен и да е чкарт пак ќе преживееме, со маслото што правиме, од каде може да се најде оригинал масло е прашањето? Јас елф 5-40 користам, сум земал од поголеми продавници и гледам да го менам на 6-7000км максимум, од некои имам слушано го возат и по 10-12к километри.
Еве сега ќе треба да земам масло 5-40, филтер за масло, филтер за полен, филтер за воздух, кратка јабучица, гумици на виљушка или цела виљушка (мајсторов што ми ја сервисираше досега ме убедува дека биле тешки за вадење гумиците, да сум земел цела виљушка, ств не се вадат или не сака да си губи време, па ме убедува за полесното?)
Дај препорачајте некој со квалитетна роба и поприфатливи цени, во овластен сервис од Рено колата не кошта колку што бараат за делови :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Абе филтер за полен и да е чкарт пак ќе преживееме, со маслото што правиме, од каде може да се најде оригинал масло е прашањето? Јас елф 5-40 користам, сум земал од поголеми продавници и гледам да го менам на 6-7000км максимум, од некои имам слушано го возат и по 10-12к километри.
Еве сега ќе треба да земам масло 5-40, филтер за масло, филтер за полен, филтер за воздух, кратка јабучица, гумици на виљушка или цела виљушка (мајсторов што ми ја сервисираше досега ме убедува дека биле тешки за вадење гумиците, да сум земел цела виљушка, ств не се вадат или не сака да си губи време, па ме убедува за полесното?)
Дај препорачајте некој со квалитетна роба и поприфатливи цени, во овластен сервис од Рено колата не кошта колку што бараат за делови :)
Многу рано го мењаш маслото,освен ако не поминало временски една година,тогаш е оправдано.Јас на твое место би ги зел деловите и филтрите од ото трејд позади мавровка,ако нема таму тогаш во мега партс,а маслото ако овие споментаве не држат елф тогаш од аутофилтер.Тој за воздух исто би го сменил на твое место.Уље и воздух на секоја замена,а гориво и полен можеш и преку една замена[DOUBLEPOST=1556864124][/DOUBLEPOST]За виљушка можеш да пробаш и во Ѓорче карши црквата во зградата,таму има еден многу го фалат за добри делови со ниски цени
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Многу рано го мењаш маслото,освен ако не поминало временски една година,тогаш е оправдано.Јас на твое место би ги зел деловите и филтрите од ото трејд позади мавровка,ако нема таму тогаш во мега партс,а маслото ако овие споментаве не држат елф тогаш од аутофилтер.Тој за воздух исто би го сменил на твое место.Уље и воздух на секоја замена,а гориво и полен можеш и преку една замена[DOUBLEPOST=1556864124][/DOUBLEPOST]За виљушка можеш да пробаш и во Ѓорче карши црквата во зградата,таму има еден многу го фалат за добри делови со ниски цени
Па просекот на годишно ниво ми е од 7-15к километри, зависи кога како, минатата година го сменив на 8 месеци, сега му иди да го менувам пак во Јуни ќе поминам околу 7к километри, а доаѓаат 11 месеци од претходна промена.
Воздух менувам со секоја промена на масло, а за гориво на 2 години еднаш, полен еднаш годишно.
Фала за предлозите за продавници, ќе поминам во текот на следнава недела кога ќе сум во близина, секако сервисот ќе го правам во Јуни :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Па просекот на годишно ниво ми е од 7-15к километри, зависи кога како, минатата година го сменив на 8 месеци, сега му иди да го менувам пак во Јуни ќе поминам околу 7к километри, а доаѓаат 11 месеци од претходна промена.
Воздух менувам со секоја промена на масло, а за гориво на 2 години еднаш, полен еднаш годишно.
Фала за предлозите за продавници, ќе поминам во текот на следнава недела кога ќе сум во близина, секако сервисот ќе го правам во Јуни :)
Ако одиш во овие Ото Трејд или Мега партс слободно спомни им попуст дали може да се направи некако,обавезно бар 10% симињаат :D ама чекај укупна цена да ти кажат па на крај спомни им ако не ти е шубе.Мене не ми беше па стигнав до 18% попуст
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
241
Поени од реакции
317
Абе филтер за полен и да е чкарт пак ќе преживееме, со маслото што правиме, од каде може да се најде оригинал масло е прашањето? Јас елф 5-40 користам, сум земал од поголеми продавници и гледам да го менам на 6-7000км максимум, од некои имам слушано го возат и по 10-12к километри.
Еве сега ќе треба да земам масло 5-40, филтер за масло, филтер за полен, филтер за воздух, кратка јабучица, гумици на виљушка или цела виљушка (мајсторов што ми ја сервисираше досега ме убедува дека биле тешки за вадење гумиците, да сум земел цела виљушка, ств не се вадат или не сака да си губи време, па ме убедува за полесното?)
Дај препорачајте некој со квалитетна роба и поприфатливи цени, во овластен сервис од Рено колата не кошта колку што бараат за делови :)
Добро a кој е тој овластен сервис за Рено? На Скупи главниот или кај Тахо во Маџари.
Имате многу подобри сервисери од Тахо и слични. Тахо е многу скап и тој во многу случаи не успеал ни да го увиди проблемот. ГИ тера луѓето само смени ова, смени тоа. И пола кола ќе ја сменат луѓето додека да се открие дефектот. Тоа мајстор не е.
Второ јас барем не би се зафркавал со барање на делови по продавници, особено за мал сервис.
Се што треба е да отидеш кај нормален мајстор кој нема да лупа цени и да ти смени тоа. Секој си има маржа нормално, ама таа треба да биде некоја нормална. Попуст ќе ти даде секоја продавница, но мајсторот има 30-40%. Па ако одиш кај некој нормален директно кај мајсторот ќе ги добиеш тие 10%. Според мене вреди да се зафркава човек со овие работи само ако купува од Грција, Италија и сака да стави поквалитетно.
Тука со Албанциве се е превара. Многу фалц делови имаат и права ноќна мора е да се најде квалитетен дел.
Јас задново уље го купив од Италија. Споредбено со истото уље тука, небо и земја.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.572
Добро a кој е тој овластен сервис за Рено? На Скупи главниот или кај Тахо во Маџари.
Имате многу подобри сервисери од Тахо и слични. Тахо е многу скап и тој во многу случаи не успеал ни да го увиди проблемот. ГИ тера луѓето само смени ова, смени тоа. И пола кола ќе ја сменат луѓето додека да се открие дефектот. Тоа мајстор не е.
Второ јас барем не би се зафркавал со барање на делови по продавници, особено за мал сервис.
Се што треба е да отидеш кај нормален мајстор кој нема да лупа цени и да ти смени тоа. Секој си има маржа нормално, ама таа треба да биде некоја нормална. Попуст ќе ти даде секоја продавница, но мајсторот има 30-40%. Па ако одиш кај некој нормален директно кај мајсторот ќе ги добиеш тие 10%. Според мене вреди да се зафркава човек со овие работи само ако купува од Грција, Италија и сака да стави поквалитетно.
Тука со Албанциве се е превара. Многу фалц делови имаат и права ноќна мора е да се најде квалитетен дел.
Јас задново уље го купив од Италија. Споредбено со истото уље тука, небо и земја.
Тој на Скупи мислам дека се води за овластен.
Јас не ја сервисирам во овластен, ваквите работи промена на масло и слични работи си имам мајстор што ми ги менува, али не би се осудил да му дадам тој да купи и да ги смени. Кој ми гарантира дека нема да ми турат некое наливно чкарт масло, а да ми го наплати како брендирано масло?
Тоа како идеја е добра, али јас лично на никој не верувам, овие во продавница може ќе ми шитнат чкарт, ама барем ќе биде спакувано во шише од брендот кој го купувам :D
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
здраво дечки нов сум на темава ако може да прашам за плин,би сакал да вградам плински уред но на стара кола па така не ми се фрлаат 300/400е па така да дали некој знае каде е поефтино за инсталација на плински уред (совет или предлог) без разлика на кој град би бил благодарен на било каков одговор благодарам поздрав
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Има шанси поевтино да поминеш со половен LPG систем ако купиш и ако местиш кај некој приучен мајстор во гаража...ама јас не би возел со таков плин. Ти како сакаш.
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Ми треба клип за опел астра 1.7 тд 2000. Доколку некој продава или има повеќе инфо нека пише.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.598
здраво дечки нов сум на темава ако може да прашам за плин,би сакал да вградам плински уред но на стара кола па така не ми се фрлаат 300/400е па така да дали некој знае каде е поефтино за инсталација на плински уред (совет или предлог) без разлика на кој град би бил благодарен на било каков одговор благодарам поздрав
Во Прилеп распрашај се...другар мој сега ставаше плин за 250 евра(Пунто 1) а мајсторот плус му го вкалкулирал системот од стар 101 што му го дал за возврат
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.232
Поени од реакции
7.040
Здраво, сакам да прашам за совет.Треба да одам службено до Струмица, никогаш не сум одел претходно.Ме интересира според вас која варијанта е побезбедна за возење ? Дали Скопје Велес Штип Радовиш Стрмица, или преку Е-75 до Марвинци , Валандово Струмица ? Знам дека вторава варијанта е малку подолга ( не ми е битно за побрзо или патарини пошто одам со службено возило ) . Фала однапред
Ако си возел некогаш кола треба да ти биде веќе јасно дека на автопат ти се помали шансите да направиш сообраќајка него ли на регионален пат, пошто на регионален треба да претекнуваш автобуси и колони возила влегувајќи во "макази" по наклони и лоши кривини, плус секогаш има веројатност некоја будала да ти влезе во лента пошто не се ја знае добро старата увезена кола со слаба компресија на цилиндрите а има "
160 коња"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom