Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Шо збориш бе? Како може градација 5w40 да биде иста со 5w30,било каде у Светот?[DOUBLEPOST=1554152371][/DOUBLEPOST]Сакаш да кажеш дека 5w30 y Македонија е поретко од 5w30 у Германија????
Се дур да пробаш разликите на ЕУ и МК па ќе правиме муабет а мене ми е смачено црните нокти да исчистам

https://youtu.be/GRSqKljxHUs


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
Се дур да пробаш разликите на ЕУ и МК па ќе правиме муабет

https://youtu.be/GRSqKljxHUs


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Да.Нормално дека има разлика во квалитетот ама тоа нема апсолутно никаква поврзаност со градацијата.Ако не е фалц 5w30 си е 5 w30 и никако неможе да биде 5w40.Разликата во квалитетот е тоа што маслото од МК полесно ке изгори на висока температура и поише влага ке апсорбира со тек на време.Затоа поише и го троши,зашто побргу и полесно се разградува,т.е разретчува
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Да.Нормално дека има разлика во квалитетот ама тоа нема апсолутно никаква поврзаност со градацијата.Ако не е фалц 5w30 си е 5 w30 и никако неможе да биде 5w40.Разликата во квалитетот е тоа што маслото од МК полесно ке изгори на висока температура и поише влага ке апсорбира со тек на време.Затоа поише и го троши
Па што пишав погоре не е ист квалитети чиниш едното како да е 5-30 а другото 5-40 и ви се фаќа исто што е разликата меѓу од оние ЕУ и тие што се во МК зборувам за квалитет затоа на моја кола менувам масло на секои 5500/6500 км во зависност колку возиш и колку форсирање ,а не според демек пропишаното 10,000 а има такви и со 15,000 км да се менува ама во МК боужее


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
Прва замена уље на Туран 1.9 тди 105 коња ставено Castrol Edge 5w40 full synt од Германија,на 10к поминати дотурено 300мл.Втора замена истото уље од Бис Оил,до 5000 км потроши цел литар.Е тоа е таа разлика у квалитет со ист режим на возење[DOUBLEPOST=1554153269][/DOUBLEPOST]
Па што пишав погоре не е ист квалитети чиниш едното како да е 5-30 а другото 5-40 и ви се фаќа исто што е разликата меѓу од оние ЕУ и тие што се во МК зборувам за квалитет затоа на моја кола менувам на секои 5500/6500 км во зависност колку возиш и колку форсирање ,а не според демек пропишаното 10,000 а има 15,000 км да се менува ама во МК боужее


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Ааа чиниш како едното да е....Ова е веќе друг муабет.[DOUBLEPOST=1554153630][/DOUBLEPOST]Најголемата превара е што многу продавачи продаваат 5w40 и на амбалажата пишува synthetic technology и тоа масло не е исто што и full synthetic.А купувачите не посветуваат доволно внимание и мислат дека сите 5w40 масла се full synthetic.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Прва замена уље на Туран 1.9 тди 105 коња ставено Castrol Edge 5w40 full synt од Германија,на 10к поминати дотурено 300мл.Втора замена истото уље од Бис Оил,до 5000 км потроши цел литар.Е тоа е таа разлика у квалитет со ист режим на возење[DOUBLEPOST=1554153269][/DOUBLEPOST]
Ааа чиниш како едното да е....Ова е веќе друг муабет.[DOUBLEPOST=1554153630][/DOUBLEPOST]Најголемата превара е што многу продавачи продаваат 5w40 и на амбалажата пишува synthetic technology и тоа масло не е исто што и full synthetic.А купувачите не посветуваат доволно внимание и мислат дека сите 5w40 масла се full synthetic.
1л на 5000км според мене е многу масло, нареден пат би ставил од германското да бидам сигурен дека не е проблем нешто посериозно, ако не излези истата потрошувачка.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
1л на 5000км според мене е многу масло, нареден пат би ставил од германското да бидам сигурен дека не е проблем нешто посериозно, ако не излези истата потрошувачка.
У каталог е наведено дека од 150 до 200 мл на 1000км потрошувачка се смета за нормална за тој мотор,но сепак ова е прв и последен пат да платам 700 ден за литар Кастрол од Бис оил што го пакуваат во Сарај,таму се наоѓа погонот.Нареднава недела ке го испуштам и ке сипам Арал,исто 5w40 ама не фул синтетик бидејки не сум во можност да порачам повторно од Немачка.Исто приметив дека кога го сипав ова Македонсково Кастрол турбината почна звук да вади,да потсирнува на отпуштање гас.Како паѓаат обртаите почнува да потсвирнува што не беше случај со Германското[DOUBLEPOST=1554154538][/DOUBLEPOST]Брзо гори и се разградува ова нашево,се разретчува и затоа го троши.Има стотици вакви случаи на форуми од Србија,Босна па и Хрватска
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.864
А да не се правите квази експерти и од рака да ставате какво ќе ви текне, туку да си прочитате на официјална страна во спецификации за вашето возило.
Кај мене фабрично е 5w-40, еднаш сменив 10w-40 и веќе не планирам да се заебавам со тие циркузи, побрзо ќе го сменам на 6-7к километри, отколку да ја фрлам турбината.
Особено на новиве возила се осетливи турбините и комплет цели моторите, не се заебавајте да турате што ќе ви текне туку она што го препорачал производителот, сигурно инженерите негови повеќе разбираат од нашите самопрогласени и самоуки механичари.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.883
А да не се правите квази експерти и од рака да ставате какво ќе ви текне, туку да си прочитате на официјална страна во спецификации за вашето возило.
Кај мене фабрично е 5w-40, еднаш сменив 10w-40 и веќе не планирам да се заебавам со тие циркузи, побрзо ќе го сменам на 6-7к километри, отколку да ја фрлам турбината.
Особено на новиве возила се осетливи турбините и комплет цели моторите, не се заебавајте да турате што ќе ви текне туку она што го препорачал производителот, сигурно инженерите негови повеќе разбираат од нашите самопрогласени и самоуки механичари.
Не си посветил доволно внимание на претходните постови :) Имаш уље со спецификација иста,на пример 505.01 а го има и со градација 5w40 и 5w30.И двете одговараат на пропишаната спецификација,само е разлика во густината.Мешате градација,квалитет и спецификација
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
88
Поени од реакции
99

пред 2-3 дена колава вака почна да ми зуја но е малце потивко, но сепак се слуша во кабина. Ваљда иди од алтернаторот. WTF е работава овде?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.864
Не си посветил доволно внимание на претходните постови :) Имаш уље со спецификација иста,на пример 505.01 а го има и со градација 5w40 и 5w30.И двете одговараат на пропишаната спецификација,само е разлика во густината.Мешате градација,квалитет и спецификација
Општ ми е постот, често луѓе прашуваат на оваа тема, а и јас самиот се имам распрашувано и после совети од кој стигне заклучокот ми беше тој од погоре.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Па што пишав погоре не е ист квалитети чиниш едното како да е 5-30 а другото 5-40 и ви се фаќа исто што е разликата меѓу од оние ЕУ и тие што се во МК зборувам за квалитет затоа на моја кола менувам масло на секои 5500/6500 км во зависност колку возиш и колку форсирање ,а не според демек пропишаното 10,000 а има такви и со 15,000 км да се менува ама во МК боужее



Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Ja ako menjam na sekoi 5000km ke treba samo za ulje da rabotam haha.
Ja poslednite 3 godini go menjav na 14500km. Ovaa godina samo sho go smeniv posle izvozeni18000km. Voopsto ne doturam ulje poso nema potreba da doturam. Kolata momentalno ima 180000km i koristam samo ulje sho proizvoditelot na kolata go preporacuva. Sea ja staviv kolata na dolg servis, menuvanje ulje na 30000km koi gi vozam u edna godina.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ja ako menjam na sekoi 5000km ke treba samo za ulje da rabotam haha.
Ja poslednite 3 godini go menjav na 14500km. Ovaa godina samo sho go smeniv posle izvozeni18000km. Voopsto ne doturam ulje poso nema potreba da doturam. Kolata momentalno ima 180000km i koristam samo ulje sho proizvoditelot na kolata go preporacuva. Sea ja staviv kolata na dolg servis, menuvanje ulje na 30000km koi gi vozam u edna godina.
Што кола имаш?? Значи не го сочуваш колата како што треба ако ако терај си

На ново или на старо кола си купил детално?!

Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ja ako menjam na sekoi 5000km ke treba samo za ulje da rabotam haha.
Ja poslednite 3 godini go menjav na 14500km. Ovaa godina samo sho go smeniv posle izvozeni18000km. Voopsto ne doturam ulje poso nema potreba da doturam. Kolata momentalno ima 180000km i koristam samo ulje sho proizvoditelot na kolata go preporacuva. Sea ja staviv kolata na dolg servis, menuvanje ulje na 30000km koi gi vozam u edna godina.
Зависи и кај се возени км, градска вожња е далеку полоша за маслото и јас го менувам на 10-12к или еднаш годишно според каталог, досега на сите коли што се разбира ми биле настаро. За повеќе не ризикувам.
Ако одам според каталог мислам на 30к е предвиден сервис на мултиџет со масло селенија, ама не сум прв газда така да нема да пробам.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Што кола имаш?? Значи не го сочуваш колата како што треба ако ако терај си

На ново или на старо кола си купил детално?!

Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Imam audi a4 2.0tdi fejslift model od 2012. Bese samo 3 godini staro koa go kupiv. Od lani pocnav da pravam pogolema kilometraza i ne se isplakja da pravis servisi cesto so ogled na toa deka sea e u godini koa mnogu raboti treba da se menjat. Nemase da menjam ulje uste ali trebase da ja nosam na majstor za nesto drugo pa usput i toa go smeniv. Skap e servisot tuka kaj nas:D.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Imam audi a4 2.0tdi fejslift model od 2012. Bese samo 3 godini staro koa go kupiv. Od lani pocnav da pravam pogolema kilometraza i ne se isplakja da pravis servisi cesto so ogled na toa deka sea e u godini koa mnogu raboti treba da se menjat. Nemase da menjam ulje uste ali trebase da ja nosam na majstor za nesto drugo pa usput i toa go smeniv. Skap e servisot tuka kaj nas:D.
И јас имам Ауди А4 1.9 тди 2002 и според мене со оглед на староста ми се исплати почесто одржување и сервисирање со мали вложување одколку одеднаш што е скапо ми изгледа . Како и да е , со Ауди нема зима и доста се квалитетни .


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom