Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.741
Поени од реакции
4.479
,,,tolku se razbirash,,,oti na Bejbi Petrusheska koga Nisanot Juke ploveshe niz Vardar rabotea svetla ,,,vnatreshno osvetluvanje,,brishachi,,chetiri trepkachi,i drugi sitnici,,,taka da ne treskaj gluposti,,
Неисе ,за сите што шпекулирате, имате дневна сензација, претпоставувате апсурдни нешта(примерно сум возела покрај кеј , па сум влетала во Вардар и сум излегла мртва ладна) да ви кажам дека беше на одалеченост од кејот со дигната рачна и во брзина.

- Весна Петрушевска
Декемвски 2017

Објасни сезнајко како?

Иначе електрониката се изолира на секоја кола и тоа многу добро, имаш фабрики за електроника на коли во Македонија, распрашај се прво. Но тоа не значи дека долго ќе трае.
 

Down

Stoned Jesus
Член од
4 мај 2012
Мислења
1.753
Поени од реакции
2.653
Сакам да купам половна кола, од кај 2008 прва регистрација па нагоре, значи релативно понова кола со до кај 120-180 коња. Која марка, модел би ми препорачале? Би сакал кола што не е многу скапа за одржување.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.741
Поени од реакции
4.479
Сакам да купам половна кола, од кај 2008 прва регистрација па нагоре, значи релативно понова кола со до кај 120-180 коња. Која марка, модел би ми препорачале? Би сакал кола што не е многу скапа за одржување.
Тојота корола
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.537
Поени од реакции
998
Неисе ,за сите што шпекулирате, имате дневна сензација, претпоставувате апсурдни нешта(примерно сум возела покрај кеј , па сум влетала во Вардар и сум излегла мртва ладна) да ви кажам дека беше на одалеченост од кејот со дигната рачна и во брзина.

- Весна Петрушевска
Декемвски 2017

Објасни сезнајко како?

Иначе електрониката се изолира на секоја кола и тоа многу добро, имаш фабрики за електроника на коли во Македонија, распрашај се прво. Но тоа не значи дека долго ќе трае.
Подобро да не прашувате како се изолирват каблите,косата ќе ви се крени :pos:
Зато после колите имат лоша електроника.
Тој кабелски сноб што се прави машински е далеку поквалитетен.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.675
Поени од реакции
7.171
Во Скопје ми трртр некој да ми смени радио негде некој да не знае? Кај оној кенан спроти мртв не одам апаш невиден е.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.872
Поени од реакции
5.239
Некој накратко да ми ја објасни разлика помеѓу MPI, GDI, T-GDI типови на мотори во поглед на перформанси, потрошувачка и сервисирање на долг рок?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.508
Поени од реакции
10.925
Некој накратко да ми ја објасни разлика помеѓу MPI, GDI, T-GDI типови на мотори во поглед на перформанси, потрошувачка и сервисирање на долг рок?
MPI treba da e običen motor so elektronsko ubrizguvanje na gorivoto...t.e. multi point injection. Ima injektor za sekoj cilindar posebno.....NO gorivoto se vbrizguva indirekno vo usisnata grana pred ventilot

GDI treba da e motor so direkno vbrizguvanje...kade injektorot se naogja odma do svećicata i ubrizguva gorivo direkno vo klipot koj poradi toa e so vdlabnata forma

T-GDI treba da e ist takov no so turbo( Mazda CX-7 na primer)

Performansite sekogaš odat so rizikot za kvar....kolku pogolema snaga ...poveke delovi koi mozat da se rasipat
GDi motorite mora da trošat 98 oktani gorivo( preporačlivo) ....i ne trpat nečisto gorivo
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.675
Поени од реакции
7.171
Некој накратко да ми ја објасни разлика помеѓу MPI, GDI, T-GDI типови на мотори во поглед на перформанси, потрошувачка и сервисирање на долг рок?
Јас имав Дачија луган 2009год. 1.4 mpi искрено година и нешто ја имав со оргинални км. Презадоволен бев од моторот. Бензин - плин трошеше во град точно 10,5 плин. Упте ја возат и има негде сега околу 435,000 поминато и тоа км у такси. Моторот ниту еднаш не е чепнат ниту пак уље да троши. Истиот тој мотор се става и во рено меган само со поголема коњажа е, додекс во Дачијата е со помала .
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.779
Поени од реакции
2.873
Во Скопје ми трртр некој да ми смени радио негде некој да не знае? Кај оној кенан спроти мртв не одам апаш невиден е.
Во дог секјурити кај булеварот Борис Трајковски


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.508
Поени од реакции
10.925
Дачија ти е кола која има постара шасија од Рено или Нисан, и на нејзе ставаат механика од овие марки. Нормално за пластиките и ентериерот се одбира поефтин добавувач.

На пример дастерот го прават на првата верзија на Нисан Кашкаи...со се диференцијали, мотор од рено Дци, но пластиките се со многу полош квалитет.
Нормално е тоа...не се прави конкуренција внатре во својот бренд
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
5.872
Поени од реакции
5.239
MPI treba da e običen motor so elektronsko ubrizguvanje na gorivoto...t.e. multi point injection. Ima injektor za sekoj cilindar posebno.....NO gorivoto se vbrizguva indirekno vo usisnata grana pred ventilot

GDI treba da e motor so direkno vbrizguvanje...kade injektorot se naogja odma do svećicata i ubrizguva gorivo direkno vo klipot koj poradi toa e so vdlabnata forma

T-GDI treba da e ist takov no so turbo( Mazda CX-7 na primer)

Performansite sekogaš odat so rizikot za kvar....kolku pogolema snaga ...poveke delovi koi mozat da se rasipat
GDi motorite mora da trošat 98 oktani gorivo( preporačlivo) ....i ne trpat nečisto gorivo
Јас имав Дачија луган 2009год. 1.4 mpi искрено година и нешто ја имав со оргинални км. Презадоволен бев од моторот. Бензин - плин трошеше во град точно 10,5 плин. Упте ја возат и има негде сега околу 435,000 поминато и тоа км у такси. Моторот ниту еднаш не е чепнат ниту пак уље да троши. Истиот тој мотор се става и во рено меган само со поголема коњажа е, додекс во Дачијата е со помала .
Значи на некој начин MPI мотор е идеален избор за некој што не се пали на перформанси и не сака да се замара со скапи поправки во иднина? (ако воопшто се случат)
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
197
Во Скопје ми трртр некој да ми смени радио негде некој да не знае? Кај оној кенан спроти мртв не одам апаш невиден е.
Vox Car Audio кај млечен ресторан (до поранешен ресторан Носталгија)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.508
Поени од реакции
10.925
Значи на некој начин MPI мотор е идеален избор за некој што не се пали на перформанси и не сака да се замара со скапи поправки во иднина? (ако воопшто се случат)
Денес сите ,,обични ,, бензинци што се без турбо се мултипоинт.
овие со дирекно вбризгување се избегнуваат по земји каде е квалитетот на горивото послаб
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
272
Поени од реакции
91
Денес сите ,,обични ,, бензинци што се без турбо се мултипоинт.
овие со дирекно вбризгување се избегнуваат по земји каде е квалитетот на горивото послаб
Imas opel astra J MultiPoint 1.4 turbo 120/140 vozilo pa bi odgovaralo LPG m?
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
679
Здраво. Имам Ford Focus 1.4 TNG, почна на мониторот да ми се појавува acceleration reduced, не се појавува секогаш но зачести....колата си работи ок, нема некакви промени. Дали некој знае што конкретно е ова или што може да биде? Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom