Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. Миле Точката

  Миле Точката

  Член од:
  25 февруари 2014
  Мислења:
  128
  Допаѓања:
  6
  Дали може некој да ми каже од што може да се слуша тропање во предницата кое што се чувствува и на волан а тоа почнува по повеќе извозени км и како што се вози подолго повеќе се сеќава чукањето а на пократко возење го нема чукањето?
   
 2. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.103
  Допаѓања:
  3.655
  Na Punto II imam stavano xenon svetla...isto so leći e tamu i imase golem efekt

  Lično smetam deka Ledot e precenet..a jas gi staviv za dolgi svetla čisto od nekompatibilnost na ksenonot so halogenite . Grdo e koga na ksenon sredno svetlo ke pustiš žolto halogeno
   
 3. jay993

  jay993

  Член од:
  25 март 2013
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  102
  Vo red prijatele.
  Kazi mi vo skopje kade mozam da najdam kvaliteten ksenon ?
   
 4. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.103
  Допаѓања:
  3.655
  Neznam...neka pisi nekoj. Jas sum od Kicevo
   
  На jay993 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.647
  Допаѓања:
  1.630
  Imam ... kakov model nosi na sijalici?
   
 6. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.103
  Допаѓања:
  3.655
  кај некои фарови, мора да се стави ксенон сијалицата ама без заштитната гума, па за заштита од влага мора да се бараат алтернативни решенија. ако оригиналната гума е доста кратка, можи и да нема место са ксенонот.

  но ова е повеќе проблем со ЛЕД сијалиците, за кој јас најдов решение за заштита, кое е доста ,,непримерно,, за јавно прикажување:pos:

  ПС: Торте...телефонот е супер...тенкс:aplauz:
   
  На Torte Mobile му/ѝ се допаѓа ова.
 7. jay993

  jay993

  Член од:
  25 март 2013
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  102
  H11 koristi. Kakov ksenon prodavash ti? I kolku cini ?
   
 8. erector

  erector

  Член од:
  30 октомври 2010
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ај едно прашање имам мазда 6 /2.0 2007ма 143 коња, има проблем со снага, значи до 2000 обртаја не повлекува како шо треба, некој искуство со оваква кола или совет околу проблемот...
   
 9. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.103
  Допаѓања:
  3.655
  све можи да биди...МАФ сензор, турбо, дупнато црево од турбо....
  мора на компјутер
   
 10. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.709
  Допаѓања:
  2.060
  Можно е катализатор е истрошен и го гуши моторот треба да се види


  Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
   
 11. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  881
  Допаѓања:
  471
  Pod sedistata predni ima senzori na samite sedista i senzori za tie tokite kaj so se stava pojasot i od samoto mrdanje na sedistata i od prasinata znat da se zacepat konektorite ili da e prekinata zica i se uklucva signalizaciata.
  --- Споено дупло мислење, 10 февруари 2019 ---
  Vakum, solenoidi ili creva od interkuler i turbo. Ako e maf senzor ke ti izlezi check engine i od 80km ne ke mozes da vozes pobrzo
   
  На gjoko-mkd и BilboBaggins им се допаѓа ова.
 12. Darko23

  Darko23

  Член од:
  25 февруари 2018
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  24
  На компјутер да се стави, може да е МАФ Сензор, некое црево од турбо/интеркулер или затнат ДПФилтер...
  ДпФилтерот има еден начин да се провери: Се прават дупчиња на крајот и почетокот од филтерот и се мери протокот на издувни гасови, ако на почетокот има голем проток/притисок а на излез многу помал, голема е веројатноста да е затнат, МАФ сензор, пробај извади го, запали кола и ако влече подобро, од него ќе да е, за турбото, треба да се мери компресија и да се проверат цревата...
   
 13. Riddler

  Riddler

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  5.086
  Допаѓања:
  6.193
  Ме интересира нешто околу регистрацијата ако е прашањето за овде
  Пред месец дена купив поволен автомобил све префрлив документација на мое име али сеа испадна еден проблем
  МИ стигна некое писмо да платам некоја рата за регистрација на автомобилов ако не ке ми задржеле на плата ? Како прво јас ко го купив автомобилов стоеше дека е регистриран до септември месец а ратата за регистрација претходниот сопственик не си ја платил
  И се ке ме закрпат мене и имаат ли правна основа?
  Или ако случајно ми земат пари од сметка можам комотно да ја тужам компанијата?
   
 14. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  2.297
  Допаѓања:
  1.668
  Чиво е писмото?

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 15. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.660
  Допаѓања:
  7.121
  Прво немаат правна основа тебе да ти стигнува. Бидејќи кога се прави полиса за осигурување се прави и договор што значи во случајов ти не си потпишал никаков договор за на рати. Без разлика што он тебе ти ја продал колата осигурувањето он го има потпишано што значи одиш у осигурелната компанија и фино лепо кажи им дека тој договор ти не си го потпишал они треба да си го бараат тој што го потпишал.
   
  На Krstev и Riddler им се допаѓа ова.

Сподели преку: