Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здр може некој да ми објасне повеќе за возило Ауди а4 2005/2006 1.9 или пак 2.0 предности недостатоци,регистрација и што да провереш доколку му фрлеш око на некое за продажба,позз
Јас имам Ауди А4 2002/3 год. со 1.9 тди и немам мака и презадоволен сум и сигурно и таа истото ќе биде 2005/6 , но само што ретко да има со 1.9 за таа генерација туку најчесто има само со 2.0 кое е како фејслифт на моторот и појачан плус 10кс и ништо повеќе. Да обрнаш внимание при возењето ако е бучно внатре може да значи држач на моторот е истрошен или држачот на менувачот( шифтер) е истрошен тие работи да се менува за среќа ретко да се случи така што немај гајле за мааните и ако ти се допаѓа купи и биди си на раат само гледај да ти се погоди


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Можда 2-3 недели ја немав запалено колата, си седеше во гаража, денеска почна да ми светка ова ламбиче, наводно за СРС системот. User manual-от вика дека е воздушното во воланот или појасите. Можам ли сам да чепнам нешто околу (се разбира доколку во прашање е минорна работа или едноставно потреба за ресетирање на системот) за да не светка, има можеби врска акумулаторот нешто(пошто пред некоја зима на доста ладно ми се испразни скроз, а и зимава во најладното малку потешко палеше од обично) или едино чаре е на дијагноза?
Прегледај го приврзокот 204333
Абе и кај мене почна ова да светка, правев муабет со еден демек и кај воздушните се менувало нешто на одреден период, не ќе да е од акумулаторот.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Може и од акумулаторот да биде. Ако е слаб, на самото верглање паѓа напонот во колата ептен и контролерот за воздушните перници се ресетира и бележи грешка.

На дијагностика е најдобро е сепак да се види.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Здраво.
Имам Тоуота Рав4 сакам средните светла да ги сменам бидејќи ептен се слаби фабричките. Препорачај те ми што е подобро ЛЕД или КСЕНОН светла за во лупа(проектор)???
Користи H11 сијалици.
20190208_194024.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Здраво.
Имам Тоуота Рав4 сакам средните светла да ги сменам бидејќи ептен се слаби фабричките. Препорачај те ми што е подобро ЛЕД или КСЕНОН светла за во лупа(проектор)???
Користи H11 сијалици.
Прегледај го приврзокот 204388
Ксенон се убедливо најјаки светла. На мојата кола имам комбинација Ксенон за средно и ЛЕД за долго...и нема споредба. Ксенонот дава најјака светлина.
Е сега леќата малку ќе ја гуши светлината...одзема проценти од вкупната светлина...ама тука нема што да се прави
 
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Ксенон се убедливо најјаки светла. На мојата кола имам комбинација Ксенон за средно и ЛЕД за долго...и нема споредба. Ксенонот дава најјака светлина.
Е сега леќата малку ќе ја гуши светлината...одзема проценти од вкупната светлина...ама тука нема што да се прави
На долгите имам веке ставено Лед и одличен е. Исто така имав ставено Лед и на средните светла но катастрофа беше и пак ги врарив обичните халогени сијалици.
Затоа прашувам што е подобро лед или ксенон светла за во леќа бидејќи се сожневам во квалитетот на ледот што ми беше во средните пошо од алиекспрес ги порачав тие за некој си 1100 денари.
Се распрашував кај електричариве и едни ми викаат не ти чинат лед сијалиците, а пак други дека леќата не трпи лед сијелица.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
Дали може некој да ми каже од што може да се слуша тропање во предницата кое што се чувствува и на волан а тоа почнува по повеќе извозени км и како што се вози подолго повеќе се сеќава чукањето а на пократко возење го нема чукањето?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
На долгите имам веке ставено Лед и одличен е. Исто така имав ставено Лед и на средните светла но катастрофа беше и пак ги врарив обичните халогени сијалици.
Затоа прашувам што е подобро лед или ксенон светла за во леќа бидејќи се сожневам во квалитетот на ледот што ми беше во средните пошо од алиекспрес ги порачав тие за некој си 1100 денари.
Се распрашував кај електричариве и едни ми викаат не ти чинат лед сијалиците, а пак други дека леќата не трпи лед сијелица.
Na Punto II imam stavano xenon svetla...isto so leći e tamu i imase golem efekt

Lično smetam deka Ledot e precenet..a jas gi staviv za dolgi svetla čisto od nekompatibilnost na ksenonot so halogenite . Grdo e koga na ksenon sredno svetlo ke pustiš žolto halogeno
 
Член од
25 март 2013
Мислења
234
Поени од реакции
141
Na Punto II imam stavano xenon svetla...isto so leći e tamu i imase golem efekt

Lično smetam deka Ledot e precenet..a jas gi staviv za dolgi svetla čisto od nekompatibilnost na ksenonot so halogenite . Grdo e koga na ksenon sredno svetlo ke pustiš žolto halogeno
Vo red prijatele.
Kazi mi vo skopje kade mozam da najdam kvaliteten ksenon ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
кај некои фарови, мора да се стави ксенон сијалицата ама без заштитната гума, па за заштита од влага мора да се бараат алтернативни решенија. ако оригиналната гума е доста кратка, можи и да нема место са ксенонот.

но ова е повеќе проблем со ЛЕД сијалиците, за кој јас најдов решение за заштита, кое е доста ,,непримерно,, за јавно прикажување:pos:

ПС: Торте...телефонот е супер...тенкс:aplauz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom