Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
На компјутер покажа дека грејачите на нафтата се потрошени и јави проблем со сензорот на радилица.

Ги сменавме грејачите и проблемот со сензорот исчезна.

Сега останува да видам како ќе реагира после повеќе изминати километри, оти проблемот настануваше по поминати 150-200 км во еден ден.

Да ги проверуваме сега овие работи со турбината?
грејачите се користат само при палење. а од сензорот на радалица игра стрелката за обртаи. проблем ако има со цевките до турбото или вакуум вентилот ќе има проблем со снага цело време.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
грејачите се користат само при палење. а од сензорот на радалица игра стрелката за обртаи. проблем ако има со цевките до турбото или вакуум вентилот ќе има проблем со снага цело време.
Не, не е проблемот цело време, туку како што реков после поминати 150 km на дневно. А, грејачите нели додатно ја загреваат нафтата при возење, особено кога е ладно време, или можеби грешам?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
На компјутер покажа дека грејачите на нафтата се потрошени и јави проблем со сензорот на радилица.

Ги сменавме грејачите и проблемот со сензорот исчезна.

Сега останува да видам како ќе реагира после повеќе изминати километри, оти проблемот настануваше по поминати 150-200 км во еден ден.

Да ги проверуваме сега овие работи со турбината?
Ako rikni senzor na radilica ke gasni vo vozenje, obrtajte varirat, trokira...
Dobro e da gi proveris crevata kako so spomnaja pogore i da se proveri vakumot za sekoj slucaj. Oti mozi da se desi mesec dena da e ok posle pak da pocni da neprima. Imav takov slicaj, gi izbrisaja greskite i za mesec dena pak isto i na kraj ispadna vakum senzorot.
Greacite se uklucvat koga e ladno kolku da zapali i posle se gasat vo vozenje. Koga e toplo ne se ni uklucvat taka da ne e problem doniv. Ako e do dpf filterot, na sal tablata ke ti izlezi check engine i dpf znakceto ali kajtebe kako sto gledam na slikata nema takov problem.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.160
грејачите се користат само при палење. а од сензорот на радалица игра стрелката за обртаи. проблем ако има со цевките до турбото или вакуум вентилот ќе има проблем со снага цело време.
Greacite se uklucuvaat pri palenje no i dodeka ne postigni odredena temperatura motorot, sto bi rekle zavisi kolku e ladno nadvor mozi da rabotat uste nekoj 5-10 min. Ne deka ima nekoja vrska so problemot koj go ima deckoto no onaka dobro e da se znae.[DOUBLEPOST=1549102003][/DOUBLEPOST]
Не, не е проблемот цело време, туку како што реков после поминати 150 km на дневно. А, грејачите нели додатно ја загреваат нафтата при возење, особено кога е ладно време, или можеби грешам?
Ne gresis, tie rabotat uste nekoe vreme dodeka motorot ne postigni nekoja rabotna temperatura. Toa e povekje radi zagaduvanjeto.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368


Дечки како можам да ја средам корозијава што ми се појави на воачката врата? Не е кизнај колкава , страв ми е да не се рашири
 

Vandal

CURVA NORD
Член од
12 август 2012
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.095
Видов неколку души прашуваа за БМВ 320Д е90 , па ако некој е заинтересиран нека ми пише у порака ке му пратам слики , имам мое што не е од плац , М пакет со навигација , сензори , греачи на седишта и многу друга опрема
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
2
Zdravo. Imam fiat grande punto 2009 benzin metan 1.4 8v 57kw 77ks.. kolata koga ne e zagreana na ladno koga ja palam mi svetka od vreme na vreme na sekoj 15 sekundi svetloto za ulje se dodeka kolata ne se zagree i ne krene rabotna temperatura. Od koga ke si krene temperatura posle 5 do 7 minuti sve si e normalno motorot si spie nema problem..ama koga e ladna mi svetka sijaliceto..iskustvo/sovet nesto da kazete ?? Pozdrav.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Незнам шо да земам, VW Golf 7 или Seat Leon? И двете се 1.6 ТДИ и 2013+. Кажувајте, Голфот е историја и секоја трафика го има за делој, Леонот е по младечки ама незнам дали е поскап за одржување од Голфот.
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
2
Незнам шо да земам, VW Golf 7 или Seat Leon? И двете се 1.6 ТДИ и 2013+. Кажувајте, Голфот е историја и секоја трафика го има за делој, Леонот е по младечки ама незнам дали е поскап за одржување од Голфот.
Zemi si leon. Poubava kola e. Golfot e samo ime nisto drugo. Pozdrav
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Незнам шо да земам, VW Golf 7 или Seat Leon? И двете се 1.6 ТДИ и 2013+. Кажувајте, Голфот е историја и секоја трафика го има за делој, Леонот е по младечки ама незнам дали е поскап за одржување од Голфот.
Голфот ќе земеш батали го Сеат освен ако цените се различни тогаш таа цена кое ти одговара ,но јас би земал Голф 7


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Zdravo. Imam fiat grande punto 2009 benzin metan 1.4 8v 57kw 77ks.. kolata koga ne e zagreana na ladno koga ja palam mi svetka od vreme na vreme na sekoj 15 sekundi svetloto za ulje se dodeka kolata ne se zagree i ne krene rabotna temperatura. Od koga ke si krene temperatura posle 5 do 7 minuti sve si e normalno motorot si spie nema problem..ama koga e ladna mi svetka sijaliceto..iskustvo/sovet nesto da kazete ?? Pozdrav.
Какво масло ставаш ?? Можно да е притисок за масло нешто е при крај дотраеност или во најлош случај истоа така пумпа за масло е при крај но тоа не верувам туку дефинитивно притисок за масло е при крај и не се скапи околу 600/700 денари. Туку спорад вашиот модел маслото треба да е 10-40 ,а не 5-40


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
12
Поени од реакции
2
Какво масло ставаш ?? Можно да е притисок за масло нешто е при крај дотраеност или во најлош случај истоа така пумпа за масло е при крај но тоа не верувам туку дефинитивно притисок за масло е при крај и не се скапи околу 600/700 денари. Туку спорад вашиот модел маслото треба да е 10-40 ,а не 5-40


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Ulje staviv novo selenia 10-40w i nov filter, ama pak e isto[DOUBLEPOST=1549315054][/DOUBLEPOST]
Какво масло ставаш ?? Можно да е притисок за масло нешто е при крај дотраеност или во најлош случај истоа така пумпа за масло е при крај но тоа не верувам туку дефинитивно притисок за масло е при крај и не се скапи околу 600/700 денари. Туку спорад вашиот модел маслото треба да е 10-40 ,а не 5-40


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Na sto mislis pritisokot ??..ulje ne trosi, od kapace frla ulje sto znaci ima podmackuvanje. Na sto mislis pritisok i za sto vikas 600/700 denari. ??
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Не бе тоа притисок како што мислиш ,туку тоа како се вели сензор или притисок за масло мерачот мислев нешто како такво


Инаку уљето Селениа е супер и добро е


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Не бе тоа притисок како што мислиш ,туку тоа како се вели сензор или притисок за масло мерачот мислев нешто како такво


Инаку уљето Селениа е супер и добро е


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Автоматче за уље.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Автоматче за уље.
Па така може , повеќето механичари различно го нарекува бидејќи во тоа време автомобилите не беше со електрики и компјутери туку тоа беше како партизанска кола па затоа го вика мерач за притисок за масло


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom