Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Му дошол денот :) Кога тогаш ќе мораше да се отвори. Смениму и гумици на вентили и нека ги штеловат клацкалките посекако ја отвораш. Уште 1000 денари кај биле кај небиле ....
Прашав пак друг мајстор... тој ми рече дека сето тоа било нормално (бидејќи црвето не било камен). Ми рече штом ти работи парното и е топло, значи нема ништо сериозно.

Кој ќе му најди крајот... :eek:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Прашав пак друг мајстор... тој ми рече дека сето тоа било нормално (бидејќи црвето не било камен). Ми рече штом ти работи парното и е топло, значи нема ништо сериозно.

Кој ќе му најди крајот... :eek:
Татко ми е механичар специјалист за голфови посебно за дизел од оние постарите со бош пумпи сега е во пензија и го прашувам него за твојот случај и ми кажа дека диктонот е изгорен дефинитивно , а цревата ви е нормално што циркулира преку ладилникот па околу моторот и пак ви троши вода (антифриз) и пак дотуриш вода и пак ќе троши дефинитивно диктонот е изгорен за жал , туку најубаво на сервис и смени го диктонот и се што оди со него гумички за вентили и се друго штом го вади главата и на раат ќе си бидеш и барем го подновуваш и освежуваш моторот ништо сериозно не е тоа ремонт и не би требало да е толку скапо преку сила 110евра сосе . А каде живееш ? И да ве упатам добар мајстор ?!

И кажав и пишав многу пати низ форумот за ТДи Сеат е како тестер како кај Дачија за рено мотор , Сеат е тестер и кога има некое маан и остранува ставаат во шкода и пак ако има маана и го остранува и го ставаат во Голф па се до Ауди и Порше


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Го сменив веќе другар, пак исто прави. Го дува цревето за воздух, под притисок е. Затоа и ќе преминеме на следната фаза.
Kaj dizel ako e otiden dihtungot za nekolku minuti cela voda ke ja frli nadvor poradi golemata kompresija na motorot, taka da mene ne mi se veruva deka e do dihtungot, mada se e mozno. Prvo ubavo da se proveri dali funkcionira-otvara mehanickiot termostat, a najubavo na nego da se izbusi sitno dupce od 1-2mm na prstenot pa taka po malce da pusta voda za da se izduvuva sistemot. Moze da imas i zapusen hladnjak ili problem so vodnata pumpa (skrseni ili izedeni perki) i zatoa da gree i frla voda.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Не знам како се бензинците од таа година на VW, реното не би требало да е лошо, од Прилеп има еден таксист со Еспејс (Адамо) произведен некаде 96-99 што вози релација Прилеп-Скопје секој ден, баш со него правев муабет и кажуваше дека на околу 500 000 сменил нов мотор и уште тера со иста шасија (ефтини се и моторите, за 400-500 евра со се промена ќе го најдеш, а надворешно имаат добра изработка и не корозира).
А мораш да земеш со 7 седишта, поголема фамилија сте или?
за брзо време ќе треба да патувам релација бт-ск 2 пати неделно. ако ги тепам со мојата кола има помалку слободни места, ако ги возам со кола со 4-5-6 седишта можам да земам луѓе и така да ми излегува релацијата.

како што одат работите, изгледа засега ќе останам на моето возило додека не налетам на нешто солидно од овој тип што барам. ако не, ќе се издржи, се работи за некои 8 месеци период.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
за брзо време ќе треба да патувам релација бт-ск 2 пати неделно. ако ги тепам со мојата кола има помалку слободни места, ако ги возам со кола со 4-5-6 седишта можам да земам луѓе и така да ми излегува релацијата.

како што одат работите, изгледа засега ќе останам на моето возило додека не налетам на нешто солидно од овој тип што барам. ако не, ќе се издржи, се работи за некои 8 месеци период.
Батка ти си знаеш колку ти е исплатливо да земаш луѓе, особено со старо возило, мене ми се случи дефект кога земав така луѓе и на крај такси им платив за да си отидат до дома, а јас си го опапав и шлеп служба и уште 3 возења на таа релација за таксито.
Ако немаш финансии сам да платиш Бт-Ск не оди со кола, или ако земаш земај апла некој кој ти е близок, знам дека со цената на горивото и патарините е изгор, ама јбг тоа е што е.
Гратис со земање на такви луѓе влегуваш во опасен момент доколку се случи некаква сообраќајка, еден мој познаник го изеде стапот по судови и оштети му исплати еден куп пари за претрпен страв оти го излизга на Плетвар, имал земено две кокони и му излизга колата на Плетвар, не беа ни гребнати, го тужеа, па казни за вршење на такси дејност без лиценца, па небезбедно возење, бла бла маме му се еба, се на се кажа дека околу 7000 евра влегол во дупка.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Прашав пак друг мајстор... тој ми рече дека сето тоа било нормално (бидејќи црвето не било камен). Ми рече штом ти работи парното и е топло, значи нема ништо сериозно.

Кој ќе му најди крајот... :eek:

Отвори го капачето за антифриз на добро загреан мотор, само полека да не се изгориш,. може да избие антифриз.
Земи батериска ламба и свети внатре во садот за антифриз да гледаш добро. Некој нека даде неколку пати гас ама јако до патос.

Ако во садот за антифриз имаш меури како да клокоти диктонот ти е 100 %.

Ако немаш меури диктонот е веројатно ОК и нема потреба да се отвора моторот.


А мајстор ко мајстор нормално е да ти рече треба да се отвора.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Батка ти си знаеш колку ти е исплатливо да земаш луѓе, особено со старо возило, мене ми се случи дефект кога земав така луѓе и на крај такси им платив за да си отидат до дома, а јас си го опапав и шлеп служба и уште 3 возења на таа релација за таксито.
Ако немаш финансии сам да платиш Бт-Ск не оди со кола, или ако земаш земај апла некој кој ти е близок, знам дека со цената на горивото и патарините е изгор, ама јбг тоа е што е.
Гратис со земање на такви луѓе влегуваш во опасен момент доколку се случи некаква сообраќајка, еден мој познаник го изеде стапот по судови и оштети му исплати еден куп пари за претрпен страв оти го излизга на Плетвар, имал земено две кокони и му излизга колата на Плетвар, не беа ни гребнати, го тужеа, па казни за вршење на такси дејност без лиценца, па небезбедно возење, бла бла маме му се еба, се на се кажа дека околу 7000 евра влегол во дупка.
Тука си во право, опцијата која ми е резерва беше воз и таа ќе остани како таква ако морам да се снаоѓам. Секое носење на луѓе е ризично само по себе. Ова што го кажа е класичен пример зошто.

Крај краева, од др страна одам и на таа варијанта да го дадам возилото (пошто и такви намери имам) и финаниски нема да ми е мн голем терет да одам со бус или воз во тој период.

Здравје боже се' уште разгледвам опции. Затоа и бев најповеќе загреан за бензин/плин варијанта.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Татко ми е механичар специјалист за голфови посебно за дизел од оние постарите со бош пумпи сега е во пензија и го прашувам него за твојот случај и ми кажа дека диктонот е изгорен дефинитивно , а цревата ви е нормално што циркулира преку ладилникот па околу моторот и пак ви троши вода (антифриз) и пак дотуриш вода и пак ќе троши дефинитивно диктонот е изгорен за жал , туку најубаво на сервис и смени го диктонот и се што оди со него гумички за вентили и се друго штом го вади главата и на раат ќе си бидеш и барем го подновуваш и освежуваш моторот ништо сериозно не е тоа ремонт и не би требало да е толку скапо преку сила 110евра сосе . А каде живееш ? И да ве упатам добар мајстор ?!

И кажав и пишав многу пати низ форумот за ТДи Сеат е како тестер како кај Дачија за рено мотор , Сеат е тестер и кога има некое маан и остранува ставаат во шкода и пак ако има маана и го остранува и го ставаат во Голф па се до Ауди и Порше


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Од Струмица сум, чудно ми беше зошто дихтунгот кога пред 3ипол години ми смеша вода па праев ремонт на цел мотор со рамнење декла итн. До толку ли е било лошо и неквалитетно направено.

Ваљда оваа процедура не е толку како претходната, со вадење цел мотор на цело и слично?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Од Струмица сум, чудно ми беше зошто дихтунгот кога пред 3ипол години ми смеша вода па праев ремонт на цел мотор со рамнење декла итн. До толку ли е било лошо и неквалитетно направено.

Ваљда оваа процедура не е толку како претходната, со вадење цел мотор на цело и слично?
Штом си направил цел ремонт пред години тогаш не мора цел мотор да се вади доволно е само главата , е сега лошата работа е деловите се што продаваат се неквалитетни и можеби диктинот е со лош квалитет затоа треба оригиналот а тие се поскапи и мене ми се случува за даеву нексија бензинец и на него два пати имав сменето диктони и таа кола беше како тестер за опелови е тогаш не сум знаел тоа беше пре 10години.
Овде во МК има многу делови што не се произведени од ЕУ туку најчесто од кина и некои трети земји затоа тие не проверени квалитети затоа треба оригинал произведен со еу квалитет .
Патем не мора рамнење доволно е да се очисти околу диктонот каде што е бидејќи веќе си направил


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
16
Во дилема сум да земам или VW Golf 7 или Seat Leon 1.2 ТСИ или 1.6 ТДИ. Кај Леонот поуба мие само предната маска, светлата и шалт таблата и така е помладечки додека пак кај Голфот таа препознатливост во народод и сколувањето е во Германија. Сакам да прашам, Леонот ќе ме кошта поскапо или Голфот за одржување? Негде прочитав дека Сеат и Шкода се најефтините марки на VAG и за се е поефтино, ама мене не ми се верува Леонот е граден нешто слично како Ауди. Дајте мислења...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.749
Во дилема сум да земам или VW Golf 7 или Seat Leon 1.2 ТСИ или 1.6 ТДИ. Кај Леонот поуба мие само предната маска, светлата и шалт таблата и така е помладечки додека пак кај Голфот таа препознатливост во народод и сколувањето е во Германија. Сакам да прашам, Леонот ќе ме кошта поскапо или Голфот за одржување? Негде прочитав дека Сеат и Шкода се најефтините марки на VAG и за се е поефтино, ама мене не ми се верува Леонот е граден нешто слично како Ауди. Дајте мислења...
Samo alfa druze, pali vozi
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
16
Samo alfa druze, pali vozi
Ми се праеше кеф за 159ка ама ме предомислија аи на интернет нема позитивни коментари. Еден шофер ми вика ко ќе се расипи само една бомба клај и речии збогом. Имала проблем со електроника, предница, летви и скапи делој и сл.. Цената му паѓа аи слабо се продаваат..
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3045270
За оваа кола мислење ако може,ама ако некој вистински ја познава и има некакво искуство.На линија ептен ја бендисав
Имам возено иста. Не оваа туку друга пред неколку години. За моделот ќе кажам само екстра кола 10/10 . Квалитет одличен, комоција на ниво на мерцедес, мотор опел нема проблеми. Брза и стартна. и она што ме изненади многу е што е тивка внатре и на поголеми брзини.
Ремек дело навистина е Saab. Само распрашај се за делови пред да купуваш.
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
Здраво сакам да прашам сет ламела за форд мондео мк3 дали се исплаќа да купам на старо или само ново и каде би било поефтино?
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Здраво сакам да прашам сет ламела за форд мондео мк3 дали се исплаќа да купам на старо или само ново и каде би било поефтино?
Kaко бе брат половна ламела? :D Toa се менува ново
 

Kajgana Shop

На врв Bottom