Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Колата не ми е однесена на сервис од 2016 летото, значи 2 години, од кои 6 месеци воопшто невозена на асфалт, пошто не бев тука, а за тие две години поминати некаде 3-4 илјади километри. Ламбичката за сервис нормално си светнува од време на време. Сакам викендов да извозам до Грција и назад, па после тоа кога ќе има термин слободен да ја сервисирам. Августов извозив иста релација без никаков проблем.

Масло, филтри, едно друго, може нешто посериозно да заебе работа или уште 600 километри до таму и назад не ќе е проблем? Или да сменам масло само пример, кај некој локалец, па после се друго на овластен сервис?

Мицубиши 2013.
Со едно менување масло минимум 8 илјади можеш да поминеш. Кола се сервисира на поминати километри а не пред колку години биле некои ствари сменети.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Ne stavaj lepak...osven nekoj ognootporen. Mozebi lepak za tapeti eventualno da završi rabota....no begaj od lepaci kako Neostik koi gorat na temperatura. Motorot e blisku...pa....

Za slijalicata piši podetalno po moznost so slika
Jas sum" ekspert" za opravanje na nevozmožni problemi.....kako pagjanje na sijalice vo far i vadenje so finti...pagjanje na štraf vo karter...:facepalm:
за теписончето ќе пробам ако најдам оние нитни округли што треба да го држат за плехот, за да не пробува со лепаци.
За позиционото, класично w5w сијаличе е вака нешто

што влегува во пластична фасонка која се навртува (еднаш на лево или на десно зависно дали се вади или става, има жлепчиња) во едно пластично лежиште, отприлика како на видеото на 19та секунда (не можев да најдам слика)
https://www.youtube.com/watch?v=KQfG4YPlbBc
Проблемот е што не можам да ја извадам таа фасонка (од другиот фар ја вадам лесно) како да е запечена, само се врти во круг. Ако тргнам на сила, ќе ги скинам жиците.
Али да посетам па електричар, не знам.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Со едно менување масло минимум 8 илјади можеш да поминеш. Кола се сервисира на поминати километри а не пред колку години биле некои ствари сменети.
Јебига, не ја возам многу, па правев сервис секоја година.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Гуменото измеѓу хаубата и шофершајбната кај бришачите на едниот ќош е одлепено малце. Како и со што може да се залепи?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
за теписончето ќе пробам ако најдам оние нитни округли што треба да го држат за плехот, за да не пробува со лепаци.
За позиционото, класично w5w сијаличе е вака нешто

што влегува во пластична фасонка која се навртува (еднаш на лево или на десно зависно дали се вади или става, има жлепчиња) во едно пластично лежиште, отприлика како на видеото на 19та секунда (не можев да најдам слика)
https://www.youtube.com/watch?v=KQfG4YPlbBc
Проблемот е што не можам да ја извадам таа фасонка (од другиот фар ја вадам лесно) како да е запечена, само се врти во круг. Ако тргнам на сила, ќе ги скинам жиците.
Али да посетам па електричар, не знам.
види со едната фасонка што е добра како оди начинот. можеби ги промашуваш жлебовите. ако имаш шпицангли пробај со нив да ја фатиш добро пластиката и тргај ја....или оди на електричар[DOUBLEPOST=1536783490][/DOUBLEPOST]
Гуменото измеѓу хаубата и шофершајбната кај бришачите на едниот ќош е одлепено малце. Како и со што може да се залепи?

стави слика за подобро да се види
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
Имам Мазда 3, можам да кажам дека ми потроши отприлика 1 литро уље за 2000 и нешто ситно километри. Совет за некој сервис специјално за мазди или конкретно што би можел проблемот да биде?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Имам Мазда 3, можам да кажам дека ми потроши отприлика 1 литро уље за 2000 и нешто ситно километри. Совет за некој сервис специјално за мазди или конкретно што би можел проблемот да биде?
сигурно има баеѓи километри, нормално е да троши, ставај и од тоа поефтиното:D
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
сигурно има баеѓи километри, нормално е да троши, ставај и од тоа поефтиното:D
Не е нормално, обично со ова уље треба околу 10 000км да се поминат, плус минус некој км нели, ама ова одприлика кажувам. Али 2000 е ту мач, мора да има некој проблем. 160 000 има поминато иначе.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Не е нормално, обично со ова уље треба околу 10 000км да се поминат, плус минус некој км нели, ама ова одприлика кажувам. Али 2000 е ту мач, мора да има некој проблем. 160 000 има поминато иначе.
Пробај со друго уље, поинаква густина. Нема друго што да е, сигурно не ти тече од некаде.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Не е нормално, обично со ова уље треба околу 10 000км да се поминат, плус минус некој км нели, ама ова одприлика кажувам. Али 2000 е ту мач, мора да има некој проблем. 160 000 има поминато иначе.
можеби моторот го согорува а може и да се губи,дигни хауба види дали мрси,стави картон под мотор преку нок.Каков мотор возиш можеби на плин конвертиран,кое уље си го ставил сега кое предходно малку повеке инфо
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Не е нормално, обично со ова уље треба околу 10 000км да се поминат, плус минус некој км нели, ама ова одприлика кажувам. Али 2000 е ту мач, мора да има некој проблем. 160 000 има поминато иначе.
Еми тоа 160к е сумљиво... Ќе да има некој 400к поминати... Зборувам ако колата е 00',01 или постара ...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
@gjoko-mkd , оваа гума на десниот ќош ми е малце одлепена. Како може да се среди?Прегледај го приврзокот 196707
И мене ми е одлепена, не ти менува ништо тоа, нема да ти протече, нормално е на кола 10 години стара да се одлепи или да испука гума е. Можеш само лепак или нешто да и туриш да не ти се познава ако ти е големо местото.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.035
Поени од реакции
106.829
можеби моторот го согорува а може и да се губи,дигни хауба види дали мрси,стави картон под мотор преку нок.Каков мотор возиш можеби на плин конвертиран,кое уље си го ставил сега кое предходно малку повеке инфо
upload_2018-9-13_16-33-57.png
Ова уље се користи подолго време. Бензинец е, на плин ја возам. Не мрси инаку, проверено е тоа.[DOUBLEPOST=1536849333][/DOUBLEPOST]
Еми тоа 160к е сумљиво... Ќе да има некој 400к поминати... Зборувам ако колата е 00',01 или постара ...
Не е, 2006 година е, башка земена од најблизок другар така да нема шанси за такви мучки со километражата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom