Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Ае помош....

Сеат Алхамбра.99година
Напред има две перки ....едната на хладњакот другата за климата.
Изгледа перките во некое време од “нејзината кариера„ прегореле па така и двете перки се прврзани надворешно на два отпорника од овој тип (види слика) . Сега и тие два отпорника рикнаа па така неам перка ни на хладњак ни на клима .
Извинете за нестручните термини ама човек што разбира ќе ме свати шо сакам да кажам::

Ке ми каже некој чаре.....отпорник од кај да најдам ...како да го измерат а е прегорен (на него нема некоја видлива ознака)
upload_2018-9-10_13-20-46.png
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Ако знае да ме упати некој од Карпош 2-3 натаму до Ѓорче, делови и/или сервиси за шкода.
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Здраво дечки. Немам појма од автомобили, и затоа ми треба совет. Сакам да купам на дечко ми за во автомобил за УСБ да се пушта музика, за полнач и слично, но незнам што да барам всушност? Има радио и за цд само во неговиот автомобил. И каде можам да ги најдам во Скопје тие работи? :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Здраво дечки. Немам појма од автомобили, и затоа ми треба совет. Сакам да купам на дечко ми за во автомобил за УСБ да се пушта музика, за полнач и слично, но незнам што да барам всушност? Има радио и за цд само во неговиот автомобил. И каде можам да ги најдам во Скопје тие работи? :)
Блутут фм трансмитер ги има и на алиекспрес, а во Скопје имаш на зелено, битпазар, по продавници за авто козметика, пазар 3, фб..
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.564
Ова се тие со кружен влез, за кај палење на цигарите?
Да тие се, само да е поквалитетно гледај, јас пред повеќе од 2 год го купив 14 евра од алиекспрес и вади чист звук и на телефон и на радио, има некои од поефтините што шуштат, провери го моделот какво review има од корисници ако нарачуваш од интернет.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Здраво дечки. Немам појма од автомобили, и затоа ми треба совет. Сакам да купам на дечко ми за во автомобил за УСБ да се пушта музика, за полнач и слично, но незнам што да барам всушност? Има радио и за цд само во неговиот автомобил. И каде можам да ги најдам во Скопје тие работи? :)
Јас кога купив за Бмв-во со бт-трансмитер, само што го ставив во кола, бт сигналот изгледа ги измеша кодовите со клучот и EWS и дугмињата што се на клучот не работеа, т.е централното. За повторно кодирање ми бараа 5 илјадарки, АМА ЗА Среќа најдов fix на интернет... Колку за информација, поради едно кинеско ѓубре да направи толкава штета. Не велам да не купуваш, ама имај го ова на ум.
 
Последно уредено:
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
имам поло бензин 2001 почна нешто нерамномеерно да ми работи дали е до свеќици или нешо друго ке е?
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
За Голф 4ка 1.9 110 Коњи што би препорачале за сет замаец ламела лагер...? производител мислам...Лук, Суаг?
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
За Голф 4ка 1.9 110 Коњи што би препорачале за сет замаец ламела лагер...? производител мислам...Лук, Суаг?
Би препорачал Sachs, се малку скапи ама се подобри ор LUK-о..
"Ако незнам што е добро, прашувам што е скапо..." :D
 
Член од
11 септември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
1
lujge aj malce pomos ? zima ke dojdi me interesira sto gumi da zemam mislenje vase za Tigar Wintrea novata sara ili Sava eskimo s3
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
lujge aj malce pomos ? zima ke dojdi me interesira sto gumi da zemam mislenje vase za Tigar Wintrea novata sara ili Sava eskimo s3
Пишав веќе во темата за гуми.....ги имам возено на Цитроен во димензија 155/13, и од двете сум задоволен и тоа многу. Нема разлика што можи да се осети
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Е ова е поошто прашање од тоа кај има сервиси, веројатно некој diy ќе се најде :)
Теписонот (не знам како се нарекува стручно ткаенината кај моторот под брисачите како на сликите со стрелка) ми е делумно откачен/одлепен. Некои велат да не го вадам затоа што е звучна заштита од бучава. Дали и како може да се прицврсти, со лепак (каков лепак) или на друг начин?





И ако имате искуство со позиционо сијаличе заглавена фасонката, дали има некоја цака да се извади?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Е ова е поошто прашање од тоа кај има сервиси, веројатно некој diy ќе се најде :)
Теписонот (не знам како се нарекува стручно ткаенината кај моторот под брисачите како на сликите со стрелка) ми е делумно откачен/одлепен. Некои велат да не го вадам затоа што е звучна заштита од бучава. Дали и како може да се прицврсти, со лепак (каков лепак) или на друг начин?





И ако имате искуство со позиционо сијаличе заглавена фасонката, дали има некоја цака да се извади?
Ne stavaj lepak...osven nekoj ognootporen. Mozebi lepak za tapeti eventualno da završi rabota....no begaj od lepaci kako Neostik koi gorat na temperatura. Motorot e blisku...pa....

Za slijalicata piši podetalno po moznost so slika
Jas sum" ekspert" za opravanje na nevozmožni problemi.....kako pagjanje na sijalice vo far i vadenje so finti...pagjanje na štraf vo karter...:facepalm:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Колата не ми е однесена на сервис од 2016 летото, значи 2 години, од кои 6 месеци воопшто невозена на асфалт, пошто не бев тука, а за тие две години поминати некаде 3-4 илјади километри. Ламбичката за сервис нормално си светнува од време на време. Сакам викендов да извозам до Грција и назад, па после тоа кога ќе има термин слободен да ја сервисирам. Августов извозив иста релација без никаков проблем.

Масло, филтри, едно друго, може нешто посериозно да заебе работа или уште 600 километри до таму и назад не ќе е проблем? Или да сменам масло само пример, кај некој локалец, па после се друго на овластен сервис?

Мицубиши 2013.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom