Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Ја проверив осовината и не мрдаше, перките изгледаа добро колку што можев да видам, па сеа ќе пратам дали ми троши уље. Фала :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
cim perkata nemrda znaci tuebinata e vo red. od srbia uzice koga gi prasav rekoja nema potreba da ae reparira turbina cim nemrdat lopatkite. stavi pokvalitetno maslo oti ako se istanci masloto istoto se pusta niz turbina. barem taka velat majstorive.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Здраво,
Имам фиеста 1.4 тдци 2004, 80.000 км, редовно сервисирана. На цревото за воздух во турбината има малку уље. Јас сум втор газда, иам поминато 15.000 км. и два редовни сервиса направено, мислам дека ми нема потрошено уље за да се примети. Автомеханичарот кој порано работел во Мида ми вели дека полека турбото ми попушта. На компјутер све е во ред, не сум приметил дим или слично, нема никакви звуци. Ако има некој совет дали сам да проверам или кај некој друг да ја носам да ја види.
Kaj 1.4hdi toa debeloto crevo so vleguva vo turboto mislam deka e usis a ne izduv. Od tamu turboto vlece vozduh vnatre preku luftmaserot i ne obratno. Ako ima malce ulje tamu toa e od odusakot od motorot (tenkoto crevo so vleguva vo debeloto), a ne od turboto.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Побарав, досега не најдов такво нешто иако и мене умот ми ојде таму.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.895
Поени од реакции
10.517
Побарав, досега не најдов такво нешто иако и мене умот ми ојде таму.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
барај, апла се гледа дека е пробушено од нешто
иам видено пукнати шофершајбни од чиста мира али далеку од вакво нешо треба да изгледа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
барај, апла се гледа дека е пробушено од нешто
иам видено пукнати шофершајбни од чиста мира али далеку од вакво нешо треба да изгледа


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako slucajno nesto najdam, treba da prijavam vo policija ili....?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ako slucajno nesto najdam, treba da prijavam vo policija ili....?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Подобро не чепкај оти тоа е доказ и да се истражува причината од форензика ама не верувам од НЦИС


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Ako slucajno nesto najdam, treba da prijavam vo policija ili....?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Абе и да пријавиш тие па кога ќе почнат една истрага...90 % од полицајците се тешки мрзи што едвај чекаат смената да им заврши па дома да си одат. Не се замараат со вакви работи ако немаш тешки врски. Тоа е реалноста во која живееме за жал.

Инаку по сликите 99 % со нешто е погодено стаклото. Можно е со воздушен пиштол или пушка зошто ако е со куршум од пиштол тоа низ кола ќе излезе или ќе направи огромни оштетувања внатре во колата или на тапацирот горе. Да не имаш некој што не те сака баш од комшиите? :unsure:

Инаку такви се стаклата странични и задното на сите коли од мало дупче сол се прават т.н. калено стакло.
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Дали е дозволено да се шлепува неисправна кола со друга кола до сервис? или пишуваат казна?

Дозволено е, но не по автопат нормално.
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
11
Kaj 1.4hdi toa debeloto crevo so vleguva vo turboto mislam deka e usis a ne izduv. Od tamu turboto vlece vozduh vnatre preku luftmaserot i ne obratno. Ako ima malce ulje tamu toa e od odusakot od motorot (tenkoto crevo so vleguva vo debeloto), a ne od turboto.
Тоа црево го менував комплет, стаив некое евтино и приметив дека баш тоа тенкото малку се прекршува коа е монтирано, ко дизајнот да е утнат малку, но не е прекршено скроз да нема проток:) . Ваљда чим не губам уље да не чепкам нишо.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Здраво,
Имам фиеста 1.4 тдци 2004, 80.000 км, редовно сервисирана. На цревото за воздух во турбината има малку уље. Јас сум втор газда, иам поминато 15.000 км. и два редовни сервиса направено, мислам дека ми нема потрошено уље за да се примети. Автомеханичарот кој порано работел во Мида ми вели дека полека турбото ми попушта. На компјутер све е во ред, не сум приметил дим или слично, нема никакви звуци. Ако има некој совет дали сам да проверам или кај некој друг да ја носам да ја види.
eve kajmene kolku ima maslo na turbinslio del

https://youtu.be/w9bRRcmRiPk
interkulerot e suv, nema maslo. kajmene ispadna problem semering na boso,pusta nafta vo karterot, go tanci masloto i istoto go frla niz turbina a turbinata e zdrava nema lufta na lopatki.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom