Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. valvoline

  valvoline

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  4.673
  Допаѓања:
  2.489
  od pred nekoja god smenet e zakonot i treba polnomosno. ako gandar saka moze da te kazni ako nemas.
  --- Споено дупло мислење, 10 август 2018 ---
  da ne si sipal benzin po greska :v Inaku moze 101 problem da e toa, ima finta na opelite od toa godiste kako da gi procitas fault kodovite kombinacija so papucata za kocenje i so trepkanje na kilometrazata. baraj na internet.
   
  На Krstev и ^^GoRiLLaZ^^ им се допаѓа ова.
 2. KamenLaden

  KamenLaden

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  461
  Допаѓања:
  63
  Имал ли некој искуство со овие маркери за гребаници? Дали стварно делуваат или не?
   
 3. Riki_staff

  Riki_staff

  Член од:
  29 септември 2015
  Мислења:
  134
  Допаѓања:
  26
  Добри се,барај 1.9 мултиџед 8 вентилски мотор (120кс)
  И обавезно да бараш со Blue&Me мултимедиа (го нема кај сите)
  Windows mobile conektor

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
  Последно уредено: 11 август 2018
 4. argenthessis

  argenthessis Highflyer

  Член од:
  9 јуни 2011
  Мислења:
  390
  Допаѓања:
  325
  Поарно со колата појди во продавница за бои и лакови нека ти направат малку боја по код за твојата кола. Послем ако имаш гребаници со чепкалка за уши полека ептен внимателно нанесуваш на гребаниците, точки од камчиња и сл.

  Далеку помалку се познава него со било кој маркер зошто бојата е иста со твојата а овие што прават боја по код дури може и малку корекција да направат на лице место ако бојата на колата тие малку поизбледена од сонце и сл. Зошто едно е по код ама бојата бледее од сонце со тек на време.
  --- Споено дупло мислење, 11 август 2018 ---
  Цитроен ја имаат истата механика со Пежо така трапот паѓа секако. Паѓаат на партнерите и берлингата најчесто ради претоварање. Инаку ако трапот е правен кај добар мајстор нема шанси да е накриво. Накриво е ради тоа што воопшто не го поправиле или едноставно е прикрпен само за да се движи колата.


  Инаку има опција на трапот да му се стават месингани пиксни наместо лагери и да се подмачкува со шприцање на маст на неколку месеци. Самите пиксни се далеку пошироки од лагерите, потпираат на поголема површина и ако се подмачкува редовно буквално решен е проблемот со трапот еднаш за секогаш. Попрво колата ќе дојде за во отпад него трапот да падне. :D
   
  Последно уредено: 11 август 2018
  На Krstev и gjoko-mkd им се допаѓа ова.
 5. aleks10

  aleks10

  Член од:
  9 ноември 2009
  Мислења:
  316
  Допаѓања:
  56
  Здраво, имам форд фокус 1.2 бензин 2006. Почна да ми свети сијаличето за проверка и коа ке ја запалам (на бензин) ми тресе, а кога ке се уклучи на плин си има нормално возење и не тресе. Ќе ја носам во понеделник на сервис ам ме интересира ако некој знае што мозе да е ?
   
 6. Riki_staff

  Riki_staff

  Член од:
  29 септември 2015
  Мислења:
  134
  Допаѓања:
  26
  Јас мислам оти незнаеш шо кола имаш.

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
 7. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.660
  Допаѓања:
  2.024
  Можно е до дизните бидејќи долго време си возел на плин ,а бензинот ИЧ не го користиш затоа еден од дизните е мртов


  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
 8. Riki_staff

  Riki_staff

  Член од:
  29 септември 2015
  Мислења:
  134
  Допаѓања:
  26
  Форд Фокус 1.2 од 2006 година не постои.

  Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
   
 9. Jasson

  Jasson

  Член од:
  13 август 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво да прашам, зошто новите коли 2005 нагоре дизел од издувот испуштаат мирис кој што е поразличен од постарите коли, фала.
   
 10. Kresarian

  Kresarian

  Член од:
  3 јули 2010
  Мислења:
  1.222
  Допаѓања:
  1.859
  Дали знае некој зошто понекогаш при кочење треба да стиснам со сета сила на педалата? Обично се случува кога колата не е загреана и при вртење скроз на лево или десно?
   
 11. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  857
  Допаѓања:
  448
  ako vozes opel, najcest problem e abs pumpata. Proveri i plockute da ne se istroseni, glicerin dali ima dovolno, proveri diskovi....
  --- Споено дупло мислење, 13 август 2018 ---
  DPF filter. ako e nov mirisa na pamuk i mava miris kako na plastika.
   
  На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Jasson

  Jasson

  Член од:
  13 август 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Еден мал опис ваде мирис како на киселина на тоа мислев
   
 13. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  857
  Допаѓања:
  448
  Па тоа е од филтерот. Астра х зедов пред 2 недели и мириса кога се туражира а најчесто кога е топла колата
   
 14. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  8.078
  Допаѓања:
  8.434
  Дизел е, нормално е да смрди:D
   
  На xope и martin01 им се допаѓа ова.
 15. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  857
  Допаѓања:
  448
  zamisli so se desava na star dizel koj nema ni dpf ni katalizator i egr isklucen:D otrof hahha
   
  На xope и Ron Burgundy им се допаѓа ова.

Сподели преку: