Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Здраво, ке ве замолам за помош, како да исклучам air bag на совозачко во ford focus 2015g ?
Треба да има брава некаде во која ставаш клуч и вртиш за да се исклучи ербегот. Види
напред во фиоката пред совозачот.[DOUBLEPOST=1531514760][/DOUBLEPOST]
a nekoj servis sto ke go napravi toa za mene?

Абе друже сервиси има еден куп, ќе направат се за пари, ама да не испадне дека поправката ќе те кошта колку пола од цената на колата.

Инаку ова е за на авто лимар. Појди кај некој и кажи му вака и вака. Ќе ти каже што како. Може да се затнати каналите ама може и скапано некаде да има па затоа внатре вода да ти влегува.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.377
kolku kosta celovkupno za popravka na klackalki na ventili, promena na gumici na ventili na skoda felicia 1.3 motor?
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Не знаев кај да прашам, гледам активна е темата, валда знае некој. Ја имам изгубено сообраќајната од колата, колку кошта да се извади дупликат?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Не знаев кај да прашам, гледам активна е темата, валда знае некој. Ја имам изгубено сообраќајната од колата, колку кошта да се извади дупликат?
Нова треба да извадиш, не дупликат, околу 500 денари е.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Нова треба да извадиш, не дупликат, околу 500 денари е.
Поднесов документи денеска, и пак дупликат ми вика таа на шалтер... Сеедно... Вкупно околу 420 денари испадна. Како и да е, фала на одговор :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Кај може да најдам во Скопје што ги шијат оние навлаките за волан? И да биде по нормална цена..
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Zdravo, sakam da kupam dizel zatoa sto planiram da gradam i planiram sam po malku da rabotam i sto mozam od material sam da si vozam. Ke pravam dosta km pa zatoa sakam da prasam koj dizelski motor bi mi preporacale TDI od vw, JTD od Fiat ili HDI od psa. Prasav nekoliko mehanicari i site različno mi preporacaa. Edniot veka jtd e poizdrzliv od TDI , drugiot vika HDI e podobar taka da neznam komu da veruvam
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
ЈТД или ТДи на Фолксфаген. Досега не сум слушнал некој да нема проблем со ХДи. Послебно тие со 1.6 Хди им страда турбината(има мислења дека е последица на премали отвори на ситото од малсената пумпа во картерот...некои ги зголемуваат дупчињата со бушење и наводно се отклонува проблемот)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Zdravo, sakam da kupam dizel zatoa sto planiram da gradam i planiram sam po malku da rabotam i sto mozam od material sam da si vozam. Ke pravam dosta km pa zatoa sakam da prasam koj dizelski motor bi mi preporacale TDI od vw, JTD od Fiat ili HDI od psa. Prasav nekoliko mehanicari i site različno mi preporacaa. Edniot veka jtd e poizdrzliv od TDI , drugiot vika HDI e podobar taka da neznam komu da veruvam
Купи еден пасат караван 1.9тди и бркај работа, ако ти е за работа колата, ем пространа ем моторот е булетпруф.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Zdravo, sakam da kupam dizel zatoa sto planiram da gradam i planiram sam po malku da rabotam i sto mozam od material sam da si vozam. Ke pravam dosta km pa zatoa sakam da prasam koj dizelski motor bi mi preporacale TDI od vw, JTD od Fiat ili HDI od psa. Prasav nekoliko mehanicari i site različno mi preporacaa. Edniot veka jtd e poizdrzliv od TDI , drugiot vika HDI e podobar taka da neznam komu da veruvam

Друже никое од овие. ТДИ се отепани од возење и слабо одржувани оти ги возат луѓе со мислата абе германско е, нека тропа, нека чука, не поправам, нема гајле, и сл. Со другите два мотори би имал потенцијално прескапи дефекти на возило за работа. Мислам супер се моторите како мотори ама рачунај дизните ако треба да ги средиш за тоа ќе треба цел месец да работиш.


За работа ќе бараш само нешто со механичка бош пумпа и механички дизни. Пример пежо партнер или цитроен берлинго 1.9 дизел (значи обичен дизел, без турбина со механички дизни). Нема што да се расипе на моторот а простор овие двете внатре имаат колку сакаш, едноставни измислени се да бидат комерцијални возила со минимум потреби за одржување.

Единствена мана им е што се спори малку на старт ама ако ти е за работа нема ваљда на трки да одиш со колата.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Zdravo, sakam da kupam dizel zatoa sto planiram da gradam i planiram sam po malku da rabotam i sto mozam od material sam da si vozam. Ke pravam dosta km pa zatoa sakam da prasam koj dizelski motor bi mi preporacale TDI od vw, JTD od Fiat ili HDI od psa. Prasav nekoliko mehanicari i site različno mi preporacaa. Edniot veka jtd e poizdrzliv od TDI , drugiot vika HDI e podobar taka da neznam komu da veruvam
neso so 1.4hdi od 2002-2005 so obicen zamaec obicna turbina i da e so boshovi dizni ( to est komplet boshov komonrail sistem). Ova nema smrt.[DOUBLEPOST=1532615573][/DOUBLEPOST]
ЈТД или ТДи на Фолксфаген. Досега не сум слушнал некој да нема проблем со ХДи. Послебно тие со 1.6 Хди им страда турбината(има мислења дека е последица на премали отвори на ситото од малсената пумпа во картерот...некои ги зголемуваат дупчињата со бушење и наводно се отклонува проблемот)
turboto kaj ovie strada poso cefkata za ulje so vleguva u turboto za podmackuvanje na piksnite-lagerite e utnata i e mnogu tenka. lekot e da se smeni ili navari so malce podebela ili sekoja god redovno cistenje na fabrickata so sajla i sl.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom