Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 февруари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
Здраво. Ме интересира дали некој има искуство со рено меган 3 (2010) на плин или фокус истата година. дали има некакви проблеми или слично? цена на плински систем, дали работи само на плин?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.730
Дефекти од каков тип? Размислувам за Мерива 1.6, најмногу ми одговара во поглед на просторност/комфор, цена, лик...евентуално фокус 2006-7 исто бензин. Исклучиво сум за бензин. После the one and only 1.9 тди не сакам друг дизел да возам :rolleyes:.
Ако сакаш Опел бензинец не се мисли сите се добри, само гледај да е некоја позачувана и да не е возена на плин, пошто тие многу имаат вртено километри.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Дали мора одвртување на капачињата на акумулатор пред да го ставам да се полни?

АКо ги одлепам нема да ми ја признава гаранцијата, а не е проблем акумулаторот, не ми го полни колата, имам некој проблем со струјата...

Black Horse е акумулаторот.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Дефекти од каков тип? Размислувам за Мерива 1.6, најмногу ми одговара во поглед на просторност/комфор, цена, лик...евентуално фокус 2006-7 исто бензин. Исклучиво сум за бензин. После the one and only 1.9 тди не сакам друг дизел да возам :rolleyes:.
Bombina,akumulator, kapenje ulje....bese so originalni 120000km.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.120
5a5c7b45dade4_favoritfusebox.jpg.e1362e8f589cb0bf3eb8f5046cb9800b.jpg
Да не знае некој што е обележаниот симбол?

Ова треба да е табла е фаворит/ фелиција. Кое реле/осигурачи се за бравата? По некогаш се осеќаше миризба на изгорено, а пред неколку месеци почнав да имам делеј кога ќе го свртам клучот. Сега скоро никогаш не пали, а сумњам на дефекно реле или осигурач
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
мислам дека е тоа знакот за греачи на задно стакло....а миризбата е од лош спој на конекторите. Кога ќе го пронајдиш местото...ќе видиш дека жицата е стопена најмалку 10 цм во должина и поцрнета. а клемата со црвена боја.

Лошо е тоа
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.589
Ако сакаш Опел бензинец не се мисли сите се добри, само гледај да е некоја позачувана и да не е возена на плин, пошто тие многу имаат вртено километри.
Па чисто бензин сакам, јбг сега нека троши фазла и поскапо гориво, ако за возврат избегнам скапи можни дефекти кај дизелот. Плин исклучиво сам ако наместам, не сакам да земам со веќе наместен.[DOUBLEPOST=1531429218][/DOUBLEPOST]
Bombina,akumulator, kapenje ulje....bese so originalni 120000km.
Па ова и не се така сериозни и скапи дефекти. За тој мотор имам читано дека фабрички троши малку масло што мислам и не е така страшно. Што друго би препорачале околу 3500 еур? Доверлив бензинец и не скап за одржување?
 
Последно уредено:

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Дали мора одвртување на капачињата на акумулатор пред да го ставам да се полни?

АКо ги одлепам нема да ми ја признава гаранцијата, а не е проблем акумулаторот, не ми го полни колата, имам некој проблем со струјата...

Black Horse е акумулаторот.
Препорачливо е да ги одвртиш на акумулатор што има капачиња за одвртување. Кај тебе може да пробаш и без само некако пушти продолжен кабел до полначот и надвор нека се полни акумулаторот. Никако во затворена просторија да не бидне некоја беља.

Инаку џабе се лажеш со полнење земи среди ја струјата на колата. Што дека ќе го наполниш кога пак ќе се испразни за брзо.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
А да кажеше за што кола се работи? Ова ко Цацко од К15, шо му е? Расипан е. :ROFLMAO:

Извини сум заборавил да напишам

WV Polo vod SDI 2000 god[DOUBLEPOST=1531464798][/DOUBLEPOST]
Не ти се исчистени каналите види кај шофершајбната и доле кај крилото може да има земја и да го блокира текот на водата па подлива внатре. Мене тоа ми се случи пред недела дена ми се поплави цела возачка страна, и кога ја отворив испадна дека крилото е полно со кал што се собирал низ годините.[

Има ли сервис каде што можат да го направат тоа, јас од коли се разбирам само да ставам нафта и да сменам гума :(:(, евентуално да измерам ниво на масло:(:(
[DOUBLEPOST=1531464834][/DOUBLEPOST]
Не ти се исчистени каналите види кај шофершајбната и доле кај крилото може да има земја и да го блокира текот на водата па подлива внатре. Мене тоа ми се случи пред недела дена ми се поплави цела возачка страна, и кога ја отворив испадна дека крилото е полно со кал што се собирал низ годините.

Има ли сервис каде што можат да го направат тоа, јас од коли се разбирам само да ставам нафта и да сменам гума :(:(, евентуално да измерам ниво на масло:(:(
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.730
Извини сум заборавил да напишам

WV Polo vod SDI 2000 god[DOUBLEPOST=1531464798][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1531464834][/DOUBLEPOST]


Има ли сервис каде што можат да го направат тоа, јас од коли се разбирам само да ставам нафта и да сменам гума :(:(, евентуално да измерам ниво на масло:(:(
за да тестираш земи две шишиња вода и истури ги по шофершајбната од двете страни и ако влажни пак значи од таму оди водата
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Па чисто бензин сакам, јбг сега нека троши фазла и поскапо гориво, ако за возврат избегнам скапи можни дефекти кај дизелот. Плин исклучиво сам ако наместам, не сакам да земам со веќе наместен.[DOUBLEPOST=1531429218][/DOUBLEPOST]
Па ова и не се така сериозни и скапи дефекти. За тој мотор имам читано дека фабрички троши малку масло што мислам и не е така страшно. Што друго би препорачале околу 3500 еур? Доверлив бензинец и не скап за одржување?
Ako ti se sitni defektive,kupi si.
 
Член од
13 јули 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, ке ве замолам за помош, како да исклучам air bag на совозачко во ford focus 2015g ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom