Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  5.717
  Допаѓања:
  9.834
  Fala pouba da si zemis.

  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
 2. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  5.717
  Допаѓања:
  9.834
  Inace mislam deka e opelov dizel, tie bile polosi neznam vo koja smisla, no delovite bile dosta poevtini nego tie na isuzu.


  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
  На Svirac_bt му/ѝ се допаѓа ова.
 3. argenthessis

  argenthessis Highflyer

  Член од:
  9 јуни 2011
  Мислења:
  336
  Допаѓања:
  277
  Поновите DTL и DTH мотори знам дека се на Опел и баш јас обратно имам слушнато дека тие поновите мотори особено со VP44 бош пумпата се доста лоши. Таа пумпа кога ќе откаже, скапа е оправката.

  Кај тебе би требало да е со обична, механичка бош пумпа која е доста евтина за средување и не откажува баш лесно. И тогаш кога ќе откаже обично само протекува нафта од нејзе и со предиктување се средува.
   
  На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Makaron

  Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  5.717
  Допаѓања:
  9.834
  Голем аргумент за земање на оваа кола било(стариот ми ја донесе) и тоа што евтини биле деловите, јас како почетник не гарантирам дека нема да ја заебам неколку пати. :D

  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
 5. argenthessis

  argenthessis Highflyer

  Член од:
  9 јуни 2011
  Мислења:
  336
  Допаѓања:
  277
  Абе бош пумпата нема што да е заебеш со возење. :D Или работи како што треба или не работи. Или тече или не тече.

  За другото од типот загребан браник или ретровизор му се има на секој случено на почеток. Ништо страшно. Тие што тврдат дека му се нема случено јас тврдам дека ЛАЖАТ. :cool:

  Гледај да не качиш некој на хауба. :D

  Уствари можи една цуца ваква да седнеш на хауба заедно да ја испеглате малку. :P

  fls-8015-black.jpg
   
  Последно уредено: 15 април 2018
  На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Boom Shaka Lakka

  Boom Shaka Lakka Silence!! .. I kill you!

  Член од:
  29 август 2008
  Мислења:
  9.317
  Допаѓања:
  6.510
  Купив ауди а3 2005 2.0 140кс

  Кажете ми некои совети или маани шо ги има колата или колку уље збира,какво уље да ставам, колку пари е ребрест кајш со затегачи итн..
  --- Споено дупло мислење, 16 април 2018 ---
  Јас за малку ќе земев астра 1.7 100кс цтди 2005год. со исузу мотор, повеќето ми кажаа дека не бил погоден, а некои пак на реклама5 и пазар3 потенцираат дека колите им имаат исузу и дека бил најдобра, ја врска немам
   
 7. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  758
  Допаѓања:
  384
  1.7CDTI nema bosh i se pokvalitetni motori za razlika od 1.7DTI. imam vectra b 2.0 dti zasega nema nikakov problem so bosh a gi kudat itie motori. zavisi kako e odrzuvana kako e vozena dali e menuvano maslo filtri na vreme dali e slajfovana. ima lujge so gi vozat kolite po 2 godini a ne menuvaat maslo ni filtri. koga ja kupiv kolata nemase nisto menato toj idioto a bese pisano full servis.
   
  На Boom Shaka Lakka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. nasteg

  nasteg

  Член од:
  10 февруари 2015
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  34
  Купив кола од друг град. Сакам да прашам која е процедурата откако човекот ќе ги одјави таблиците. Дали идам со потврдата и неговата сообраќајна на технички или во мвр телевизија, кои се процедурите за земање нови таблици и сообраќајна, време на чекање итн итн?
   
 9. unique5

  unique5

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  11
  Какво масло треба за VW Polo 1.4 бензин 2013 и од каде да го набавам истото и филтери плус??
   
 10. Vandal

  Vandal CURVA NORD

  Член од:
  12 август 2012
  Мислења:
  966
  Допаѓања:
  1.049
  Дали зимал некој од магнетине што се како држач за телефон и ако може линкче да ми пуштите и главното прашање држат ли како што треба или се неквалитетни , да не ми падне телефонот у сред вожња ?
   
 11. nik1

  nik1

  Член од:
  6 април 2014
  Мислења:
  2.370
  Допаѓања:
  3.005
  Prasanje do tie sto razbirat , vozejki po valandovsko brdo vo treta brzina na odprilika 2000/2500 obrtai ja osetiv kolata kako da secka ili kako da preskoknuva zab ili nesto drugo neznam kako da objasnam ili toa moze da se oseka taka poso na taj del od valandovsko brdo patot e malko kako ispaknatini (kako mini lezecki policajci eden do drug). Se raboti za korsa c 2002 1.7 DI
   
 12. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  1.182
  Си ја возел на резерва може, или си турил лоша нафта.
   
 13. nik1

  nik1

  Член од:
  6 април 2014
  Мислења:
  2.370
  Допаѓања:
  3.005
  Makpetrol nafta strikno od tamu i imase nafta odprilika kolku za 700 den da stavia
   
 14. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.322
  Допаѓања:
  1.182
  Го знам патот јас, имам минето од таму ехее, уште проширувањата кога ги правеа, ако не ти сецка на рамно, не е страшно..
  Јас мислев да не си ја возел на резерва или со помалку нафта, и кога си на угорнината нафтата да се враќа и да ти влече ѓубренце ако има..
   
 15. nik1

  nik1

  Член од:
  6 април 2014
  Мислења:
  2.370
  Допаѓања:
  3.005
  Pa iskreno na ramno ne sum primetil toa da go prava kolko sto me drzi pamet.
   

Сподели преку: