Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

1. Makaron

Makaron КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!

Член од:
    16 јули 2014
    Мислења:
    5.062
    Допаѓања:
    8.737
    Fala pouba da si zemis.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

2. Makaron

Член од:
    16 јули 2014
    Мислења:
    5.062
    Допаѓања:
    8.737
    Inace mislam deka e opelov dizel, tie bile polosi neznam vo koja smisla, no delovite bile dosta poevtini nego tie na isuzu.

На Svirac_bt му/ѝ се допаѓа ова.
  3. argenthessis

argenthessis Highflyer

Член од:
    9 јуни 2011
    Мислења:
    285
    Допаѓања:
    232
    Поновите DTL и DTH мотори знам дека се на Опел и баш јас обратно имам слушнато дека тие поновите мотори особено со VP44 бош пумпата се доста лоши. Таа пумпа кога ќе откаже, скапа е оправката.

Кај тебе би требало да е со обична, механичка бош пумпа која е доста евтина за средување и не откажува баш лесно. И тогаш кога ќе откаже обично само протекува нафта од нејзе и со предиктување се средува.

На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Makaron

Член од:
    16 јули 2014
    Мислења:
    5.062
    Допаѓања:
    8.737
    Голем аргумент за земање на оваа кола било(стариот ми ја донесе) и тоа што евтини биле деловите, јас како почетник не гарантирам дека нема да ја заебам неколку пати. :D

5. argenthessis

argenthessis Highflyer

Член од:
    9 јуни 2011
    Мислења:
    285
    Допаѓања:
    232
    Абе бош пумпата нема што да е заебеш со возење. :D Или работи како што треба или не работи. Или тече или не тече.

За другото од типот загребан браник или ретровизор му се има на секој случено на почеток. Ништо страшно. Тие што тврдат дека му се нема случено јас тврдам дека ЛАЖАТ. :cool:

Гледај да не качиш некој на хауба. :D

Уствари можи една цуца ваква да седнеш на хауба заедно да ја испеглате малку. :P

fls-8015-black.jpg

Последно уредено: 15 април 2018 во 14:53
    На Makaron му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Boom Shaka Lakka

Boom Shaka Lakka Silence!! .. I kill you!

Член од:
    29 август 2008
    Мислења:
    8.969
    Допаѓања:
    6.060
    Купив ауди а3 2005 2.0 140кс

Кажете ми некои совети или маани шо ги има колата или колку уље збира,какво уље да ставам, колку пари е ребрест кајш со затегачи итн..
    --- Споено дупло мислење, 16 април 2018 во 11:37 ---
    Јас за малку ќе земев астра 1.7 100кс цтди 2005год. со исузу мотор, повеќето ми кажаа дека не бил погоден, а некои пак на реклама5 и пазар3 потенцираат дека колите им имаат исузу и дека бил најдобра, ја врска немам

7. martin01

martin01

Член од:
    26 октомври 2016
    Мислења:
    527
    Допаѓања:
    223
    1.7CDTI nema bosh i se pokvalitetni motori za razlika od 1.7DTI. imam vectra b 2.0 dti zasega nema nikakov problem so bosh a gi kudat itie motori. zavisi kako e odrzuvana kako e vozena dali e menuvano maslo filtri na vreme dali e slajfovana. ima lujge so gi vozat kolite po 2 godini a ne menuvaat maslo ni filtri. koga ja kupiv kolata nemase nisto menato toj idioto a bese pisano full servis.

На Boom Shaka Lakka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nasteg

nasteg

Член од:
    10 февруари 2015
    Мислења:
    65
    Допаѓања:
    34
    Купив кола од друг град. Сакам да прашам која е процедурата откако човекот ќе ги одјави таблиците. Дали идам со потврдата и неговата сообраќајна на технички или во мвр телевизија, кои се процедурите за земање нови таблици и сообраќајна, време на чекање итн итн?

9. unique5

unique5

Член од:
    25 март 2012
    Мислења:
    112
    Допаѓања:
    11
    Какво масло треба за VW Polo 1.4 бензин 2013 и од каде да го набавам истото и филтери плус??

10. Vandal

Vandal CURVA NORD

Член од:
    12 август 2012
    Мислења:
    953
    Допаѓања:
    1.047
    Дали зимал некој од магнетине што се како држач за телефон и ако може линкче да ми пуштите и главното прашање држат ли како што треба или се неквалитетни , да не ми падне телефонот у сред вожња ?

11. nik1

nik1

Член од:
    6 април 2014
    Мислења:
    1.944
    Допаѓања:
    2.661
    Prasanje do tie sto razbirat , vozejki po valandovsko brdo vo treta brzina na odprilika 2000/2500 obrtai ja osetiv kolata kako da secka ili kako da preskoknuva zab ili nesto drugo neznam kako da objasnam ili toa moze da se oseka taka poso na taj del od valandovsko brdo patot e malko kako ispaknatini (kako mini lezecki policajci eden do drug). Se raboti za korsa c 2002 1.7 DI

12. Black Hok

Black Hok CRUISE

Член од:
    11 декември 2012
    Мислења:
    2.292
    Допаѓања:
    1.151
    Си ја возел на резерва може, или си турил лоша нафта.

13. nik1

nik1

Член од:
    6 април 2014
    Мислења:
    1.944
    Допаѓања:
    2.661
    Makpetrol nafta strikno od tamu i imase nafta odprilika kolku za 700 den da stavia

14. Black Hok

Black Hok CRUISE

Член од:
    11 декември 2012
    Мислења:
    2.292
    Допаѓања:
    1.151
    Го знам патот јас, имам минето од таму ехее, уште проширувањата кога ги правеа, ако не ти сецка на рамно, не е страшно..
    Јас мислев да не си ја возел на резерва или со помалку нафта, и кога си на угорнината нафтата да се враќа и да ти влече ѓубренце ако има..

15. nik1

nik1

Член од:
    6 април 2014
    Мислења:
    1.944
    Допаѓања:
    2.661
    Pa iskreno na ramno ne sum primetil toa da go prava kolko sto me drzi pamet.

Сподели преку: