Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Се работи за Голф 4 ТДИ 1.9 2000.
Кога ќе притиснам до крај гас (во лер) ептен бавно се качуваат обратите... Исто се дешава и кога претекнувам, касни неколку секунди дури забрза. И на ептен мала нагорнина каде може со втора, во прва до 3.500 обртаи, менувам во втора, колата си намалува брзина (исто ко во 4 брзина да ја ставам) гаста до крај, не се дешава ништо, и пак мора со прва да возам... Досега имам дадено 7илјадарки, мајсторите само нагаѓаат, променет маф сензор, филтри, џабе.. Ве молам за помош и мислење... ✌
Дими позади? нека сменат вакум црево
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Предните гуми ми ги јаде криво, и малце влече на десно, бев кај еден на центрирање ми покажува на компјутер демек било ОК, сега дали да го носам кај некој друг на центрирање со старите изедени гуми или и така сакав да ги сменам да го носам со нови гуми ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Предните гуми ми ги јаде криво, и малце влече на десно, бев кај еден на центрирање ми покажува на компјутер демек било ОК, сега дали да го носам кај некој друг на центрирање со старите изедени гуми или и така сакав да ги сменам да го носам со нови гуми ?
Se centrira so novi gumi...ne so stari. Vlečenjeto moži da bidi predizvikano i od udar vo dupka trkaloto
Се работи за Голф 4 ТДИ 1.9 2000.
Кога ќе притиснам до крај гас (во лер) ептен бавно се качуваат обратите... Исто се дешава и кога претекнувам, касни неколку секунди дури забрза. И на ептен мала нагорнина каде може со втора, во прва до 3.500 обртаи, менувам во втора, колата си намалува брзина (исто ко во 4 брзина да ја ставам) гаста до крај, не се дешава ништо, и пак мора со прва да возам... Досега имам дадено 7илјадарки, мајсторите само нагаѓаат, променет маф сензор, филтри, џабе.. Ве молам за помош и мислење... ✌
Dali čadi nazad? Ako cadi mozi da e turboto, Egr ventilot, mafot....zapušen filter...senzor nekoj( radilica, toplinski...)
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Дими позади? нека сменат вакум црево
Не, не чади назад. Чим паднат обртаите под 2000 и 1500 колата застанува и нема шанси да тргнам ако застане на нагорнина иако педалото за гас е притиснато. Не верувам да е до ламела зошто 'фаќа' на средина...[DOUBLEPOST=1523467089][/DOUBLEPOST]
Se centrira so novi gumi...ne so stari. Vlečenjeto moži da bidi predizvikano i od udar vo dupka trkaloto

Dali čadi nazad? Ako cadi mozi da e turboto, Egr ventilot, mafot....zapušen filter...senzor nekoj( radilica, toplinski...)
Не чади, турбото е во ред...
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Vidi filtrite za gorivo da ne se zatnati pa da ne odi gorivo vo bošot( t.e. ovde se mislam 4 pumpi...za sekoj klip posebno)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Предните гуми ми ги јаде криво, и малце влече на десно, бев кај еден на центрирање ми покажува на компјутер демек било ОК, сега дали да го носам кај некој друг на центрирање со старите изедени гуми или и така сакав да ги сменам да го носам со нови гуми ?
https://www.google.com/search?source=hp&ei=3ODMWqOlOMjCwQKOzomABA&q=centriranje+prednica+meto&oq=centriranje+prednica+meto&gs_l=mobile-gws-hp.3..33i160l2.3796768.3819076..3819862...21....1024.12619.4j23j3j3j4j5j2j1..........1..mobile-gws-wiz-hp.....3..0j41j0i10j0i22i30j0i22i10i30j0i13j0i8i13i30j0i13i30j0i70i249.85xGXz2SQbw=#trex=m_t:lcl_akp,rc_f:nav,rc_ludocids:8497199713354167711,rc_q:Auto%20Servis%20Meto,ru_q:Auto%20Servis%20Meto
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Предните гуми ми ги јаде криво, и малце влече на десно, бев кај еден на центрирање ми покажува на компјутер демек било ОК, сега дали да го носам кај некој друг на центрирање со старите изедени гуми или и така сакав да ги сменам да го носам со нови гуми ?
Moite gumi ne gi jadese no kolata mi vlecese na desno ama gumite mi bea pinca mazni kako na formula 1 haha deneska gi zameniv i kolata ja postavia na centriranje i ispadna deka se e ok i deka bilo do gumite i sega se oseka so novite gumi deka kolata si e ok i go nema toa vlecenje na desno :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Moite gumi ne gi jadese no kolata mi vlecese na desno ama gumite mi bea pinca mazni kako na formula 1 haha deneska gi zameniv i kolata ja postavia na centriranje i ispadna deka se e ok i deka bilo do gumite i sega se oseka so novite gumi deka kolata si e ok i go nema toa vlecenje na desno :)
Си возел гуми од типот ,,бринерки,,:boksix:
 

Attachments

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Абе дa прaшaм и oнaкa фaтивме темa гуми.Имa ли некoј личнo дa прoбaл oние спрејoви ли се штo ли се пењa некoјa зa гумa дупнaтa нa пут штo јa пумпa и лепи.Нa кoлaвa штo јa купив вooпштo немa ни резервнa ни дизaлицa негo прoстoр нaменет зa тие мaтрaкуки спреј и кoмпресoр.Ке зaврши тoa рaбoтa aкo ти се дупне гумa или јoк? Збoрaм дa се дупне знaчи не зa рaсцветaнa гумa
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Da vi prenesam densnata relacija po potraga na gumi, vo avto moto sojuzot mi rekoa deka ako napred stavam letni a pozadi ostanat zimskite gumi ( koi se zdravi) deka nema da imam problem i na zima samo da gi obrnam.

Inaku za all season gumi mi ponudija na edno mesto RIKEN guma (kinesko partnerstvo so michelin, najprodavana guma vo evropa ) 2200 den kade sto na samata guma si pisuvase all seasson i imase 4 dopolnitelni znaka sonce,sneg +2dr ne gi zapomniv i na uste edno mesto mi ponudia METADOR guma isto 2200 den pak allseason, i na drugi mesta mi rekoa deka isklucivo drzat samo letni ili zimski deka all season ne im se isplajkalo da drzat posto vo makedonija imas samo let i zima ( dr vremenski periodi ne postojat ).
Земи квалитетни зимски гуми (на пр. Данлоп, Бриџстоун, Гудјиар итн...) и вози со нив цела година, наместо да си ја чукаш главата. Овде кога читаш што пишуваат мислиш зимските гуми в лето се стопуваат.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Абе дa прaшaм и oнaкa фaтивме темa гуми.Имa ли некoј личнo дa прoбaл oние спрејoви ли се штo ли се пењa некoјa зa гумa дупнaтa нa пут штo јa пумпa и лепи.Нa кoлaвa штo јa купив вooпштo немa ни резервнa ни дизaлицa негo прoстoр нaменет зa тие мaтрaкуки спреј и кoмпресoр.Ке зaврши тoa рaбoтa aкo ти се дупне гумa или јoк? Збoрaм дa се дупне знaчи не зa рaсцветaнa гумa
Спреј има да, на другар ми му се дупна предната гума на камен, сантим ипол беше, и со тоа спрејот го стави на вентилот (незнам како се вика) ама заврши работа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Земи квалитетни зимски гуми (на пр. Данлоп, Бриџстоун, Гудјиар итн...) и вози со нив цела година, наместо да си ја чукаш главата. Овде кога читаш што пишуваат мислиш зимските гуми в лето се стопуваат.
Не се стoпувaaт aмa пoсле ке се чудиш кoгa ке немa дa имaaт грип нa снегoт.Бaшкa штo ке пиштaт у кривини нa гoрештините и брзo ке се пoтрoшaт.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Не се стoпувaaт aмa пoсле ке се чудиш кoгa ке немa дa имaaт грип нa снегoт.Бaшкa штo ке пиштaт у кривини нa гoрештините и брзo ке се пoтрoшaт.
Тоа се се проблеми кои татко ми (а и јас кога ја возев неговата кола од време на време), кој десет години вози само зимски Спортива (го беа излажале дека се целосезонски на времето) - за чудо ги нема сретнато. Единствени проблеми (за 100 илјади поминати км) беа кога една гума се дупна од ќерфија, а една од еден пола сантим дебел трн.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Тоа се се проблеми кои татко ми (а и јас кога ја возев неговата кола од време на време), кој десет години вози само зимски Спортива (го беа излажале дека се целосезонски на времето) - за чудо ги нема сретнато. Единствени проблеми (за 100 илјади поминати км) беа кога една гума се дупна од ќерфија, а една од еден пола сантим дебел трн.
Чекaј.Сте вoзеле гуми зимски и тoa Спoртивa цели 100.000 км?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom