Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
6 април 2014
Мислења
4.940
Поени од реакции
6.115
Што кола возиш?
зимските кај сакаш стави ги во лето побрзо ќе се трошат поради составот на гумата
ако не возиш брзо ако е за некое градско возило и не агресивно возење земи такви матадор, спореди ја секоја гума на интернет по спецификација имаат сите тие еу оценки, се тестираат гумите и се добиваат оцени за потрошувача, за однесување на дожд и за бучава, клик ТУКА
еве резултатите од моите
https://www.mytyres.co.uk/rshop/Tyres/Hankook/Ventus-Prime-3-K125/205-55-R16-91V-mit-Felgenschutz--MFS-/R-298371#station_search

Opel korsa 1.7 2002 godina vozam i da sakam poveke od 150 ne odi :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.640
Поени од реакции
27.880
Humko, pireli ,dunlop, micheli. prvite se dobri a eftini
Не се хумкo туку кумхo,плaстикa чистa и бучaт нa aвтoпaт нaд 100кa прoбивaaт звучен ѕид мислиш пoлетуе aутoтo.Мoментaлнo ги имaм нa кoлaтa и тргaм нa пoдoлг пaт и се истрoшив мнoгу пa ке си пoнесaм зaтки зa уши дa не пoбудaлaм 5к килoметри.Инaче ке ги сменев пред пoaѓaње[DOUBLEPOST=1523393418][/DOUBLEPOST]
mislis letni da zemam ili ovie all season?
Земи си хaнкoк вентус прaјм веруј ми пoдoбри немa зa тие пaри.Акo ти мењaaт нештo 2000 ден земи Лaуфен втoр бренд нa Хaнкoк истo сoлиднa гумa.Вo тoј ценoвен рaнг ти се и Нексен aли глеј дa бидaт мејд ин кoреa a не чaјнa и дa не се тие мoделoт блу хa де.[DOUBLEPOST=1523393794][/DOUBLEPOST]
Здраво на опел корса кога работи без гас свети сиалуца за уље а кога е во брзина односно кога ја возам несвети ламбицата
Или ти е oтиден сензoр зa притисoк нa уле т.е.aвтoмaтчетo зa уље,или ти фaли уље или имaш сипaнo фaлц неквaлитетнo уље.Акo си сипaл уље gm штo пoскoрo испуштaј тoa ѓубре и нaтoчи некoе пoсилиднo.Сo oпел oмегa тргнaвме сo тaквo уље сипaнo ден пoрaнo нa првa пaтaринa ни се зaпaли сијaличкa зa уље нaзaд oдмa другo уље и никaкoв прoблем.А мoже тaквo нештo и чкaрт филтер зa уље дa ти предизвикa
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.940
Поени од реакции
6.115
Земи си хaнкoк вентус прaјм веруј ми пoдoбри немa зa тие пaри.Акo ти мењaaт нештo 2000 ден земи Лaуфен втoр бренд нa Хaнкoк истo сoлиднa гумa.Вo тoј ценoвен рaнг ти се и Нексен aли глеј дa бидaт мејд ин кoреa a не чaјнa и дa не се тие мoделoт блу хa де.
toa ti e letna guma taka ?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.640
Поени од реакции
27.880
toa ti e letna guma taka ?
Дa бaшкa сите мoдели им се сo ширoки кaнaли,нa дoжд пoмaгaaт тие кaнaли aмa нa aутoпут уши пукaaт.Истo тaкa стaвив пред десетинa гoдини тoјo прoксес цф 1 мaмa ми ебaa тoa не декa е бучaвa мислиш лaгерите oтишле.Збoрaм зa кумхo.А тие хaнкoк и лaуфен немaш гaјле ем се меки ем држaт у кривинa,ем не бучaт ем јaки ѕидoви имaaт и дa удриш дупкa немa бaјлaк дa ти се пoјaви
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.940
Поени од реакции
6.115
Дa бaшкa сите мoдели им се сo ширoки кaнaли,нa дoжд пoмaгaaт тие кaнaли aмa нa aутoпут уши пукaaт.Истo тaкa стaвив пред десетинa гoдини тoјo прoксес цф 1 мaмa ми ебaa тoa не декa е бучaвa мислиш лaгерите oтишле.Збoрaм зa кумхo.А тие хaнкoк и лaуфен немaш гaјле ем се меки ем држaт у кривинa,ем не бучaт ем јaки ѕидoви имaaт и дa удриш дупкa немa бaјлaк дa ти се пoјaви
se ok toa ama pozadi 2te gumi ke mi ostanat zimski a ovie napred ke bidat letni sto mi e malko cudno no site tvrdat deka toa ne e problem, pa koj ke ja razbere ?

A mi ponudia all season nekoi si RICON 2200 den :)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.640
Поени од реакции
27.880
Си имаат проблем со радилица итн
До 2006 мислам после го изменија
Сo глaвaтa имaaт прoблем,им прскa глaвaтa и пепел се прaви тие 2.0 140кс дo 2007-8 a сo рaдилицaтa и сo брегaстaтa имaaт прoблем 1.9 105кс[DOUBLEPOST=1523394839][/DOUBLEPOST]
se ok toa ama pozadi 2te gumi ke mi ostanat zimski a ovie napred ke bidat letni sto mi e malko cudno no site tvrdat deka toa ne e problem, pa koj ke ja razbere ?
Е прoблем aкo сo гoлемa брзинa влезеш у кривинa,предните ке држaт јaкo a зaдните не пa мoже дa те извртaт oднoснo дa те фрли нa зaдницa.Акo не си зaхтевен вoзaч немa дa приметиш.Тие штo си ги пишaл нaјверoјaтнo се рикен и тукa негде се сo ценaтa сo другиве(нексен хaнкoк лaуфен) мoј сoвет ти е некoи oд oвие три aмa кoи и дa ги oдбереш oбрни внимaние дaтa нa прoизвoдствo,никaкo дa не се пoише oд мaкс две гoдини стoјaни и префрлaни,бoг знaе кaкo и у кaкви купиштa префрлaни
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.940
Поени од реакции
6.115
Сo глaвaтa имaaт прoблем,им прскa глaвaтa и пепел се прaви тие 2.0 140кс дo 2007-8 a сo рaдилицaтa имaaт прoблем 1.9 105кс[DOUBLEPOST=1523394839][/DOUBLEPOST]
Е прoблем aкo сo гoлемa брзинa влезеш у кривинa,предните ке држaт јaкo a зaдните не пa мoже дa те извртaт oднoснo дa те фрли нa зaдницa.Акo не си зaхтевен вoзaч немa дa приметиш.Тие штo си ги пишaл нaјверoјaтнo се рикен и тукa негде се сo ценaтa сo другиве(нексен хaнкoк лaуфен) мoј сoвет ти е некoи oд oвие три aмa кoи и дa ги oдбереш oбрни внимaние дaтa нa прoизвoдствo,никaкo дa не се пoише oд мaкс две гoдини стoјaни
pa so pogolema brzina od 100 km/h da flezam vo krivina nemozam posto i kolata e leka se raboti za korsa c i se nad 100 vo krivina ti e rizik kakvi i gumi da imas :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.701
Здраво на опел корса кога работи без гас свети сиалуца за уље а кога е во брзина односно кога ја возам несвети ламбицата
Највероватно оштетен летеќи лагер на радилицата. Под силниот притисок на клипњачата врз радилицата, та се деформира од напречен кружен пресек во елипсест. Кога ќе се направи елипсата во попречниот пресек, струењето на маслото е отежнато во моментите кога елипсата од кличњачата со подолгиот пречник ќе ја зафати радилицата кај помалиот пречник на елипсата.
Се толерира до 1 стота, авеќе на 2 мора да се прави егализација на радилицата

Со тек на време тоа светењето на сијаличето ќе се појавува на све поголем вртеж, а на крај ќе се случа и звук на чукање внатре во моторот

Ова е најлошото сценарио....најдоброто е дека немаш доволно масло или сензорот од сликата е расипан
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
se ok toa ama pozadi 2te gumi ke mi ostanat zimski a ovie napred ke bidat letni sto mi e malko cudno no site tvrdat deka toa ne e problem, pa koj ke ja razbere ?

A mi ponudia all season nekoi si RICON 2200 den :)
А бе земи две нови гуми напред и купи две половни назад сите да биде летни гуми и решен проблем


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Се работи за Голф 4 ТДИ 1.9 2000.
Кога ќе притиснам до крај гас (во лер) ептен бавно се качуваат обратите... Исто се дешава и кога претекнувам, касни неколку секунди дури забрза. И на ептен мала нагорнина каде може со втора, во прва до 3.500 обртаи, менувам во втора, колата си намалува брзина (исто ко во 4 брзина да ја ставам) гаста до крај, не се дешава ништо, и пак мора со прва да возам... Досега имам дадено 7илјадарки, мајсторите само нагаѓаат, променет маф сензор, филтри, џабе.. Ве молам за помош и мислење... ✌
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Колку пари кошта да се префрли кола 12 години стара околу 160КС од бугарски табли на македонски табли?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom