Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Јасно ми е мене, само што во Велес снег паѓа еднаш во 3 зими, така да зимски не ми требаат..
Температурите се секогаш над просек така да отпаѓа таа опција.
Не викам дека за во Тетово, или Берово треба летни, таму се знае во зима што треба ама секој е разумен да процени дали му требаат и за каде..
А членов сака да зашпара некоја пара, па си вика што го ебам, ќе платам едни гуми, ќе ги искинам од возење и зима и лето, и стварно ќе ги искине..:P
убаво е објаснето околу овие гуми
https://www.honestjohn.co.uk/news/miscellaneous/2015-02/michelin-crossclimate-tyres/

иначе ете има неуки ко братов од погоре, стаиле м+с мислеејки дека се за сите сезони, и сеа ке плукаат као не ги бивало


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Како еднаш не научивте што точно значи тоа м+с на гумите? И после трговците ве злоупотребуваат и ви ги продаваат гумите како all-season а уствари тоа значи mud+snow. Отворете интернет и едуцирајте се.
Najdobra finta e sto im gi prodavaat kako all season :)
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Ovie sto gi imam sega M + S iskreno gi izvoziv 4 god i nemam nikakva zabeleska inaku nemozam sega da kupam 2 predni letni a zadnite 2 da mi bidat zimski ili moze predni letni zadni zimski , kombinacija iz snova :cautious:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.368
Поени од реакции
38.345
Ovie sto gi imam sega M + S iskreno gi izvoziv 4 god i nemam nikakva zabeleska inaku nemozam sega da kupam 2 predni letni a zadnite 2 da mi bidat zimski ili moze predni letni zadni zimski , kombinacija iz snova :cautious:
може и сите 4 различни да ги ставиш ако сакаш али не знаачи дека е добро, у зима возиш со зимски или летни, а во лето само летни треба.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Ovie sto gi imam sega M + S iskreno gi izvoziv 4 god i nemam nikakva zabeleska inaku nemozam sega da kupam 2 predni letni a zadnite 2 da mi bidat zimski ili moze predni letni zadni zimski , kombinacija iz snova :cautious:
Немaш зaбелешкa зaштo вoзиш пензиoнерски нaјверoвaтнo,и среќa не си бил у ситуaцијa нaглo ептен дa мoрa дa зaстaнеш.Кoлку луге штo зaштедиле нa тaквите тaкaнaречени гуми ги кoштaлo х5 зa пoпрaвкa ехaaa[DOUBLEPOST=1523303888][/DOUBLEPOST]
со постариве да збориш ке ти речат дека порано се возеле само едни гуми какви летни, зимски немало такво нешто...
иначе...




Sent from my iPhone using Tapatalk
Се вoзеле дa,и тaткo ми тaкa ми вели стaлнo aбе шo нaпрaи збеснa сo гумиве цел живoт едни вoзел aмa нa стoјaдин.Дa вoзел 150 кoњa aутo сo АБС ке се сликaл сo тие "едни гуми"
 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
daj predlozete nekoja dobra guma posto sakam utre da gi smenam prednite 2 na kolata koi se dotraeni i da bidat M+S (zima-leto ako ne sum greska) ?
Јас се подновив со Hankook, најдобар избор според цена-квалитет
зависи која димензија ти треба и за какво возило, стил на возење

 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Јас се подновив со Hankook, најдобар избор според цена-квалитет
зависи која димензија ти треба и за какво возило, стил на возење

Нaјдoбри зa ценa квaлитет.Ги имaв и 2кaтa сo истaтa димензијa истo врвнa гумa.
 
Член од
27 март 2018
Мислења
3
Поени од реакции
4
Здраво на опел корса кога работи без гас свети сиалуца за уље а кога е во брзина односно кога ја возам несвети ламбицата
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Здраво на опел корса кога работи без гас свети сиалуца за уље а кога е во брзина односно кога ја возам несвети ламбицата
Најверојатно протисок или прекинувач за масло нешто како вакво или дотури уште малку масло




Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.930
Поени од реакции
6.094
Da vi prenesam densnata relacija po potraga na gumi, vo avto moto sojuzot mi rekoa deka ako napred stavam letni a pozadi ostanat zimskite gumi ( koi se zdravi) deka nema da imam problem i na zima samo da gi obrnam.

Inaku za all season gumi mi ponudija na edno mesto RIKEN guma (kinesko partnerstvo so michelin, najprodavana guma vo evropa ) 2200 den kade sto na samata guma si pisuvase all seasson i imase 4 dopolnitelni znaka sonce,sneg +2dr ne gi zapomniv i na uste edno mesto mi ponudia METADOR guma isto 2200 den pak allseason, i na drugi mesta mi rekoa deka isklucivo drzat samo letni ili zimski deka all season ne im se isplajkalo da drzat posto vo makedonija imas samo let i zima ( dr vremenski periodi ne postojat ).
 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Da vi prenesam densnata relacija po potraga na gumi, vo avto moto sojuzot mi rekoa deka ako napred stavam letni a pozadi ostanat zimskite gumi ( koi se zdravi) deka nema da imam problem i na zima samo da gi obrnam.

Inaku za all season gumi mi ponudija na edno mesto RIKEN guma (kinesko partnerstvo so michelin, najprodavana guma vo evropa ) 2200 den kade sto na samata guma si pisuvase all seasson i imase 4 dopolnitelni znaka sonce,sneg +2dr ne gi zapomniv i na uste edno mesto mi ponudia METADOR guma isto 2200 den pak allseason, i na drugi mesta mi rekoa deka isklucivo drzat samo letni ili zimski deka all season ne im se isplajkalo da drzat posto vo makedonija imas samo let i zima ( dr vremenski periodi ne postojat ).
Што кола возиш?
зимските кај сакаш стави ги во лето побрзо ќе се трошат поради составот на гумата
ако не возиш брзо ако е за некое градско возило и не агресивно возење земи такви матадор, спореди ја секоја гума на интернет по спецификација имаат сите тие еу оценки, се тестираат гумите и се добиваат оцени за потрошувача, за однесување на дожд и за бучава, клик ТУКА
еве резултатите од моите
https://www.mytyres.co.uk/rshop/Tyres/Hankook/Ventus-Prime-3-K125/205-55-R16-91V-mit-Felgenschutz--MFS-/R-298371#station_search

 

Kajgana Shop

На врв Bottom