Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
27 јули 2008
Мислења
72
Поени од реакции
6
Zdravo. Da prasam za zadno levo trkalo ne koci a desnata e super. Na racna 2te zadni kocat. Sto moze da bide problem!!! Pezo 306
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Zdravo. Da prasam za zadno levo trkalo ne koci a desnata e super. Na racna 2te zadni kocat. Sto moze da bide problem!!! Pezo 306
Види да не тече назад цилиндарчето. И види глицерин колку имаш да не останеш без кочници.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
kolko pari ke me kosta da ja isfarbam kolata se raboti za korsa c?
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
откога го чипував пред 5 месеци ги сменив, сеа пак мајсторот вика дека се отидени (и осекам тресење на моторот при менување на брзини) а скапи се 4500 ден еден го платив, се работи за ц220 цди 110 kw, па сакав да експериментирам со старите држачи
Од кој производител ти се држачите (по цената - феби да не се случајно)?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.893
Поени од реакции
714
Каде бре има вакви стеги за ауспух подолги и да се 54.5мм евентуално 55 за Пасат Б5.5 ми требаат. Од Влае до Драчево и Чаир никаде нема стигнато,кај ниеден увозник.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Каде бре има вакви стеги за ауспух подолги и да се 54.5мм евентуално 55 за Пасат Б5.5 ми требаат. Од Влае до Драчево и Чаир никаде нема стигнато,кај ниеден увозник.
baraj vo tetovo po otpadite ili mozes da pobaras vo prodaznite saloni od skoda superb 2002 godina so se 1.9 tdi 131ks. odgovarat na pasatot.
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Епа затоа и претпоставив бидејќи ми звучи многу познато. Јас имам до сега најлошо искуство со FEBI со буквално сите делови што ги купив. За 3 месеци фрлив два држачи на W211 (Платени 160 евра - FEBI). За 15.000км пропаднаа две долни рамења (250 евра - FEBI). За 10.000км пропаднаа споните, насадните јабучици и споните према летва - да, исто така од FEBI.

Се на се, имам изгорено околу 700 - 800 евра на FEBI. Пробавме да се пожалиме за рекламација, но како што е очекувано во Македонија и со нашите „чесни“ трговци, ништо не излезе од тоа, требаше едино да се степам и да им ги треснам од глава.

Така што, не ти е проблем чипувањето на колата, туку проблемот е во држачите од FEBI. Следен пат, моја препорака ти е да не бараш ништо друго освен Lemforder за Mercedes Benz. Било какви делови од подвозје - плати си еднаш и ќе си возиш раат.

Што е најинтересно, FEBI е реномиран производител на делови и јас не верувам дека произведуваат лоша роба. Но, тукашните нивни делови се всушност последна класа (со мал фабрички дефект) кои неможат да ги продаваат во европска унија. Е сега, нашиве трговци и бизМисмени ги купуваат на кило и џабе, па ќе ги увалат на чесни муштерии и ќе ти направат да се скараш со мајсторот (кој освен ако не ги увезол лично) не ни крив ни должен.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Ako preterale so cipuvanjeto kakvi sakas stavaj ke gi kine. Golema greska se pravi pri cipovanje koga na epten niski vrtezi preterano se zgolemuva vrtezniot moment, ubavo e da ama periferijata na motorot ke ja pravi partali. Sledno so ke krcne e zamaecot ili kompletniot kumpluk set. A so preterano cipovanje trpi i samiot motor, od klipnjaci, lageri i ventili.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Да прашам која е разликата помеѓу Опел моторите иста кубикажа но различна коњажа . Видов модели на Опел Астра со 1,7cdti 125коња, 1,7cdti 110коња и 1,7cdti 100 коња? Која варијанта е најдобра?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да прашам која е разликата помеѓу Опел моторите иста кубикажа но различна коњажа . Видов модели на Опел Астра со 1,7cdti 125коња, 1,7cdti 110коња и 1,7cdti 100 коња? Која варијанта е најдобра?
Тие се сите Фиатови мотори, на една Зафира масло менував, исто CDTI на капачката за масло пишува Selenia, официјално масло за Италијански автомобили, минимална разлика во турбината е, друго посериозно нема..
Гледај која е шасиски најзачувана, т.е воопшто која од нив е најзачувана.[DOUBLEPOST=1521412602][/DOUBLEPOST]
Пробај со Лемфордер, и види дали ќе ги кине, ако ти го скине јас ќе ти го платам..[DOUBLEPOST=1521412740][/DOUBLEPOST]
Друштво дали е можно варење/лемење на алумински цевки од клима и колку е ова трајно. На колата тече по малку фреон на една цевка. Точно знам каде ама не можам друга половна да најдам таква па затоа прашувам за варење. Прегледај го приврзокот 187306

Тече десно каде што е заокружен држачот на цевката.
Може со алуминиум, т.е аргонско варење..
Температурата мора да биде иста со варењето, во спротивно ќе ти се појави уште една дупка или ќе пропушта.

Италијанска ли е оваа кола?[DOUBLEPOST=1521412854][/DOUBLEPOST]
Каде бре има вакви стеги за ауспух подолги и да се 54.5мм евентуално 55 за Пасат Б5.5 ми требаат. Од Влае до Драчево и Чаир никаде нема стигнато,кај ниеден увозник.
Мора ли баш овакви стеги да се?
Стега е стега, функцијата е најбанална, тури 2 од обичните и ќе завршиш работа.[DOUBLEPOST=1521412974][/DOUBLEPOST]
Zdravo. Da prasam za zadno levo trkalo ne koci a desnata e super. Na racna 2te zadni kocat. Sto moze da bide problem!!! Pezo 306
Дискови, плочки, добоши, гуртни, зависи на што е, може како што спомнаа и цилиндарче за кочница, тоа е најгнасна работа, може и пумпата да ја смениш и пак без кочница на тоа тркало да бидеш.[DOUBLEPOST=1521413043][/DOUBLEPOST]
baraj vo tetovo po otpadite ili mozes da pobaras vo prodaznite saloni od skoda superb 2002 godina so se 1.9 tdi 131ks. odgovarat na pasatot.
Стега не се КУПУВА ПОЛОВНА НИКОГАШ.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Друштво дали е можно варење/лемење на алумински цевки од клима и колку е ова трајно. На колата тече по малку фреон на една цевка. Точно знам каде ама не можам друга половна да најдам таква па затоа прашувам за варење. Прегледај го приврзокот 187306

Тече десно каде што е заокружен држачот на цевката.
сигурен си дека од алуминиумот ти пушта?

јас се кладам дека ти пушта од цревото кое е скинато само линее некаде... се сечи цревото (ако има должина) и повторно се стега со стеги каде што е прекинот и немаш гајле.

носи ја кај некој што работи со клими (не само да полни фреон туку што фаќа и вакви работи) па ќе ти ја направи.
ако е за алум дел послушај го советот од блек хок, а и консултирај се со @gjoko-mkd , тој имаше некој човек кај него во град што лепи некои казани за парно на колите или ладњаци, не знам што спомнуваше порано на темата, не можам да се сетам...

во секој случај нека провери мајстор и нека ти ја среди, сам тоа не можеш.
ако си од бт ќе те пратам кај човек што си ја знае работата па да си заминеш задоволен и без квар.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Cevkite se spojuvaat lesno. A za ladnjacite...ima čovek kazandžija vo Kičevo( inače e dipl.metalurg po struka), lemi i bakarni i aluminiumski ladnjaci. Kosta Galimanoski se vika. Koj saka broj neka piši Pp ili neka go bara na Fb
 

Kajgana Shop

На врв Bottom